روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 366
  • 948
  • 1,355,704
اهمیت انتخاب افراد سالم برای اتاق تبریز

اتاق بازرگانی تبریز یکی از قدیمی ترین و مهمترین اتاق های بازرگانی ایران است و البته صادرات بیش از ۲ میلیارد دلاری استان آذربایجان شرقی که بخش اعظم آن از محل صادرات غیر نفتی محقق می شود بر اهمیت این اتاق افزوده است. با این حال اهمیت این اتاق حساسیت ها را برای سلامت هرچه بیشتر آن افزایش می دهد. هم دولت و هم بخش خصوصی مجدانه این مطالبه را دارند که اتاق محل مناسبی برای طرح و رفع مطالبات آنها باشد و لزوماً این امر درصورتی اتفاق خواهد افتاد که اتاق در دست افراد سالم و خوش نامی قرار داشته باشد. چه اینکه از یک منظر ، اتاق می تواند فرصت بی نظیری برای اعضای خود فراهم نماید که در صورت نداشتن تقوای فردی و جمعی منجر به رانت و فساد شود. حال سئوالی مهمی در خصوص اتاق مطرح است و آن اینکه نهمین دور انتخابات اتاق تبریز تا چه حد خواهد توانست برای راهیابی افراد سالم و خوشنام اقتصادی به این عرصه مهم تضمین فراهم نماید. شرایطی وجود داشته باشد که ابربدهکاران و سایر فعالین اقتصادی که خوشنای حلقه مفقوده سابقه شان محسوب می گردد از حضور در اتاق آتی منع شوند؟ سئوالاتی که در نشست خبری انتخابات اتاق به صورت مختصری به ان اشاره گردید اما هنوز دغدغه ها مرتفع نگریده است.
عبدالرحمن ارشدی، سخنگو و دبیر هیئت نظارت بر انتخابات نهمین دوره اتاق بازرگانی ، صنعت، معدن و کشاورزی در اتاق تبریز نشست رسانه ای داشت تا آخرین وضعیت این پروسه قانونی را تشریح نماید.
از گفته های سخنگوی هیئت و همچنین پاسخ سئوال هایی که داد کاملا معلوم بود که یک انتخابات دموکراتیک پیش روی اتاق خواهد بود. همواره در ایران ، انتخابات با یک مشکل و معضلی بنام ردّ صلاحیت مواجه بوده است .
افرادی که تلاش نموده اند در بستر رقابت حضور پیدا کنند اما بنا به دلایلی از این حق محروم شده اند. انتخابات اتاق مانند هر انتخابات دیگری قاعده خود را دارد اما با سلیقه ای متفاوت. مهمترین و اساسی ترین مرحله قبل از انتخابات که تاثیر بسیار زیادی بر نتایج آن هم دارد، مرحله تطبیق کاندیداها با شرایط مستتر در قانون هست. به گفته ارشدی، این مرحله به اتمام رسیده و هیچ کاندیدایی رد صلاحیت نشده است. این ظاهرا برای نخستین بار است که هیچ کاندیدایی رد صلاحیت نشده است و میدان برای حضور تمام سلیقه های سیاسی و صنفی و باز بوده و نوید یک انتخابات دموکراتیک در ۱۱ اسفندماه ۹۷ را می دهد که این مساله را باید از مصادیق مدیریت قابل تحسین فعلی اتاق دانست. اما این تمام داستان نیست و دغدغه حضور افراد ناسالم هنور هم وجود دارد.
ارشدی حتی در پاسخ به سئوال خبرنگار ساقی آذربایجان در باره چرایی تایید صلاحیت کاندیدایی که ۱۳۰۰میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهی دارد گفت : بر اساس قانون تا زمانی که فرد در دادگاه محکومیتی منجر به محرومیت از حقوق اجتماعی نداشته باشد منعی برای حضور در رقابت ها ندارد. هم چنین در این نشست ارشدی تعداد کاندیداهای تبریز را ۵۳ نفر اعلام نمود، شامل ۵۰ مرد و ۳ نفر خانم که از میان ۱۴۶۰ عضو اتاق ثبت نام نموده اند. وی واجدین شرایط را اعضای اتاق به شرط حضور مستمر ۱ ساله و دارندگان کارت بازرگانی بالای یکسال عنوان نمود و گفت : در این انتخابات هر کدام ازا عضا می توانند در سه بخش به ۱۵ نفر رای دهند.
بر اساس اظهار سخنگوی هیئت نظارت اتاق ، تمام فرآیند اخذ رای و بررسی نتیجه آرا به صورت الکترونیکی انجام خواهد پذیرفت که برای نخستین بار در طول انتخابات اتاق های ایران اتفاق خواهد افتاد.
با این تفاسیر باید این مطالبه از رای دهندگان بوجود داشته باشد که در انتخاب خود به افرادی رای ندهند که در صورت حضور در اتاق بازرگانی بجای تامین منافع بخش خصوصی ، منافع خصوصی شان در اولویت کاری شان قرار خواهند داد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز