روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 474
  • 1,575
  • 1,392,910
اولین ایمپلنت مغزی جهان با موفقیت انجام شد

زن ۵۸ ساله ای که به دلیل ابتلا به بیماری ALS فلج شده بود با دریافت ایمپلنت مغزی توانست قدرت صحبت کردن خود را بازیابد.
زن ۵۸ ساله ای که به دلیل ابتلا به بیماری ALS بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک مخفف Amyotrophic lateral sclerosis قدرت فعالیت و همینطور برقراری ارتباط با دیگران را از دست داده بود با دریافت اولین ایمپلنت مغزی جهان توانست مهارت های از دست رفته خود را بازیابد.
این بیماری منجر به از دست رفتن تدریجی عملکرد عضلات (به ویژه عضلات مخطط) شده و با تضعیف ماهیچه‌ ها به تدریج بیمار به فلج عمومی مبتلا می‌ شود؛ به طوری که توانایی هرگونه حرکتی از شخص سلب خواهد شد. مبتلایان به این بیماری مدت زمان زیادی زنده نمی‌ مانند. اگر چه این مدت برای استیون هاوکینگ بین ۲ تا ۳ سال پیش‌ بینی شده بود، اما او علی‌رغم همه مشکلات و ناراحتی‌ ها ، وی همچنان به زندگی خود ادامه می دهد.
دستگاهی با نام Electrocorticograph (ECoG) در مغز بیمار تعبیه شده و الکترودهای ECoG پیام های عصبی مربوط به حرکت دادن دست یا پا را ارسال و پس از تقویت به دستگاه کوچکی که درون سینه بیمار قرار گرفته، می فرستد.
این ایمپلنت با کمک یک رایانه به بیماران اجازه می دهد تا کلمات و جملات را پردازش کرده و بیمار به تنهایی بتواند با سایرین ارتباط برقرار کند. ایمپلنت های مغزی دیگری نیز در گذشته انجام شده بودند اما این اولین باری است که چنین ایمپلنت پیشرفته ای در یک بیمار انجام می شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز