اول آزادی سپس شفافیت

منصوریهفته پیش یک فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس به رای گذاشته شد اما با مخالفت اکثریت نمایندگان مجلس مواجه و متعاقبا به کمیسیون مربوطه ارجاع گردید تا در عداد قوانین عادی در لیست تصویب مجلس قرار گیرد.
این نکته را باید یادآوری کنیم که معنای بدیهی این ارجاع این است که طرح مذکور عملا در این مجلس مجال تصویب نخواهد داشت و احتمالا میراثی برای مجلس یازدهم باشد.
طرح شفافیت آرای نمایندگان که اساسا چیزی جز الحاق یک تبصره به ماده ۱۱۹ آئین نامه داخلی مجلس نیست که رییس مجلس را ملزم میکند تا رای گیری های مجلس را با ذکر نام نمایندگان موافق، مخالف و حتی ممتنع یا کسانی که رای نداده اند به روزنامه رسمی یا سایت اطلاع رسانی مجلس ابلاغ کند.
ماجرای طرح نیز اینگونه بود که ابتدا این طرح سال گذشته توسط جواد فتحی نماینده امیدی تهران و اوایل سال ۹۷ توسط حاجی دلیگانی نزدیک به جبهه پایداری مطرح شد و تلفیق این دو طرح به رای گذاشته شد اما رای نیاورد.
تا کنون دو دسته تحلیل در این خصوص بیشتر مطرح شده است . علاوه بر فحش های سیاسی و پوپولیستی موجود ، یک دسته از تحلیلگران معتقدند که این شفافیت آرا میتواند زمینه مهمی برای پاسخگوشدن نمایندگان مجلس را فراهم نماید. دسته دوم اما موضوع را از منظر دیگری نگاه می کنند. آنها معتقدند این شفافیت دو مسئله عمده دارد.
نخستین مسئله این است که در رای گیری های ملی نمایندگان شهرستانی درگیر ماجراهای سیاسی پیچیده ای می شوند که در صورت آگاه شدن مسئولین اجرایی از رای نماینده احتمال لغو همکاری های شایع وجود دارد.
دومین مسئله ای که توسط برخی از نمایندگان به درستی اما تلویحا مطرح شده است موضوع نظارت استصوابی است. همه می دانیم که نمایندگان مجلس بعضا در معرض رای گیری هایی قرار میگیرند که از تبعات آن نگرانی هایی دارند .
این نکته کاملا درست است. در شرایطی که نماینده ای که حسب تشخیص خود به یک طرح رای داده است در بیرون از مجلس به عمله های استکبار، پاسگاه دشمن و یا نفوذی های صهیونیست متهم میشود و عملا در انتخابات بعدی با تکیه بر همین اتهامات از گردونه رقابت ها حذف می گردد ، بدیهی است که در برابر شفافیت هراسان خواهد بود.
بنابراین ضمن دفاع تمام قد از شفافیت آرا نمایندگان مجلس و تمامی عملکردهای حاکمیتی بعنوان پیش نیاز توسعه سیاسی معتقدیم ابتدا نیازمند آزادی های پس از بیان یا پس از رای گیری هستیم و سپس شفاف سازی .

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از