روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 35
  • 700
  • 1,331,975
ایجاد تحول ترافیکی و بصری ورودی تبریز با اجرای پروژه عظیم میدان آذربایجان

میدان بزرگ آذربایجان با وسعت یک و نیم برابر میدان آزادی تهران که در عین حال کارکرد ترافیکی و اجتماعی فرهنگی آن سال های متمادی کم رنگ و بی تاثیر بوده است.
به گزارش شهریار، این در حالیست که ظرفیت های ویژه این میدان می توانست نقش تعیین کننده در تسهیل ترافیکی غرب تبریز داشته باشد.
شهرداری تبریز با در نظر داشتن همین امر پروژه عظیم میدان آذربایجان را به عنوان جراحی ترافیکی شهر مد نظر قرار داده و در سال ۹۴ اجرای آن را آغاز کرده است.
فاز اول این پروژه که حجم عملیاتی آن معادل چندین تقاطع غیر هم سطح است با پیشرفت چشمگیر روبروست.
شهرداری کلانشهر تبریز با اجرای پروژه عمرانی “میدان غیرهمسطح آذربایجان” و “پارک بزرگ تبریز” گامی اساسی در تحول ورودی شهر از سمت ورودی محور مواصلاتی ترانزیت مرز بازرگان و دروازه اروپا برداشته است، پروژه ای که نه تنها موجب اصلاح هندسی و کاهش بار ترافیکی این قسمت از ورودی شهر می شود، بلکه تحولی عظیم در سیمای بصری نیز ایجاد می کند.
در طول چند سال اخیر توجه جدی شهرداری تبریز به ورودی های شهر به ویژه مسیر ورودی تبریز از ضلع ترانزیت اروپا و اصلاح و ساماندهی سازه ها و مشاغل منتهی به میدان آذربایجان گرفته تا توجه به ابعاد اجتماعی، فرهنگی، ظرافت و زیبایی در طراحی و المان ها، همه و همه در راستای حساسیتی است که می توان برای ورودی های شهر قائل شد.
مجاورت میدان آذربایجان با “آجی چای” و مسیر “راه ابریشم” از دیگر دلایل مهمی است که اهمیت اجرای طرح تحول ورودی تبریز را دو چندان کرده است. میدان آذربایجان با ۱۳/۵ هکتار مساحت، یکی از بزرگترین میدان های کشور است که روزانه پذیرای تردد ۱۲هزار خودرو بوده و شهرداری تبریز هم با توجه به نقش مهم ترافیکی این میدان، اجرای “پروژه بزرگ میدان آذربایجان” را سرعت بخشیده است.
پروژه ای که روند آن تا کنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و احداث این تقاطع عظیم به عنوان بزرگترین پروژه ترافیکی شمال غرب کشور با هدف روان سازی تردد، تسهیل در عبور و مرور و چشم انداز آن، بسترهای میزبانی تبریز ۲۰۱۸ را به عنوان ورودی اصلی شهر از سمت غرب تقویت می کند.
اجرای پروژه عظیم ترافیکی تقاطع غیرهمسطح میدان آذربایجان و چشم انداز آن با بهره گیری از ظرفیت های گردشگری در راستای تبریز ۲۰۱۸ برای خدمت به توسعه شهر تبریز، دارای اهمیت بیشتری است.
در طراحی این پروژه چهار تقاطع غیر هم سطح در نظر گرفته شده است که سه مسیر شریانی اتوبان پاسداران، بلوار آذربایجان و بلوار شهید بابایی را به میدان پیوند می دهد؛ همچنین مسیر دیگری نیز در داخل میدان تعبیه شده تا دو سوی میدان را به هم متصل کند.
نزدیک شدن به مرحله آسفالت ریزی مسیر رفت و برگشت بلوار آذربایجان به سمت اتوبان آذربایجان در داخل میدان اصلی و اتمام فاز یک این پروژه در این مدت کوتاه را می توان از نشانه های اهمیت این پروژه دانست.
احیاء پارک بزرگ تبریز در قالب پروژه ۱۵۳ هکتاری که ۱۴۵ هکتار آن فضای سبز و پارک در نظر گرفته شده، دیگر پروژه بزرگ برای تحول وردی تبریز از سمت ورودی ترانزیت است.
پروژه عظیم پارک بزرگ تبریز ، پروژه ای که در غرب تبریز و نقطه کم برخوردار آن از لحاظ فضای سبز قرار گرفته است با احداث و به سامان رسیدنش گام بزرگی در راستای توسعه پایدار شهری خواهد بود.
اعتلای جایگاه فرهنگی و تاریخی غرب تبریز ، گسترش فضای سبز شهری ،تلطیف وضعیت آب‌و‌هوایی محدوده صنعتی تبریز، معرفی چهره‌ای زیبا و بانشاط از شهر، با توجه به همجواری با مسیر فرودگاه بین‌المللی شهر و ایستگاه راه‌آهن تبریز، روان‌سازی ترافیکی شهر، ارتقای سرانه فضای تفریحی، ایجاد فرصت‌های متنوع اشتغال از اهداف کلان این پروژه است.
پروژه عظیم پارک بزرگ تبریز در دو فاز اجرا می‌شود که فاز نخست آن در کاربری‌های تفریحی و ورزشی و فاز دوم آن شامل مجموعه گردشگری، تفریحی و تجاری است./یعقوب قلندری نژاد

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز