روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 794
  • 659
  • 1,438,355
ایدز درمـان قطعـی نـدارد

اچ. آی. وی یکی از پرچالش ترین مسائل بهداشتی در جهان به ویژه در کشورهای کم درآمد و فقیرمی باشد.

به گفته محمدی کارشناس واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو ابتلا به ویروس نقص ایمنی انسان یا (Human immunodeficiency virus ) که به اختصار HIV نامیده می‌شود موجب وخامت پیشرفت سیستم ایمنی بدن شده و توانایی بدن برای دفع برخی از عفونت‌ها و سایر بیماری‌ها را کاهش می‌دهد، ایدز یا (سندرم کمبود ایمنی) به پیشرفته‌ترین مراحل عفونت اچ آی وی اشاره دارد.
محمدی عنوان کرد: حمله ویروس HIV به یاخته‌های حیاتی دستگاه ایمنی بدن به مختل شدن کارکرد و ویران نمودن گونه‌ای از سلول های مسئول هماهنگی ایمنی و درنهایت نقص دستگاه ایمنی بدن انسان منجر می‌شود که در مراحل پیشرفته به آن ایدز می‌گویند. از زمان ورود HIV به بدن تا بروز ایدز ممکن است بین ۶ ماه تا ده سال یا حتی بیش‌تر به درازا بکشد، در این مدت گرچه فرد به ظاهر سالم به نظر می‌رسد، اما ممکن است ویروس از او به دیگران سرایت کند.
وی ادامه داد: انتقال HIV عمدتاً از طریق آمیزش جنسی محافظت نشده (بدون کاندوم) انتقال خون و محصولات خونی آلوده، سرسوزن آلوده و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی صورت می‌گیرد.
محمدی افزود: برخی از مایعات بدن مانند بزاق و اشک قادر به انتقال HIV نیستند، آمیزش جنسی امن و کنترل شده و استفاده از سرنگ ها و تجهیزات پزشکی یکبارمصرف استریل ، راه حل‌هایی برای جلوگیری از گسترش این بیماری محسوب می‌شوند. هیچ گونه درمان قطعی یا واکسن برای این ویروس وجود ندارد.
درمان ضدویروسی که اصطلاحاً آنتی رتروویروس ARV نامیده می شود می‌تواند تنها باعث کاهش دوره بیماری و امید به زندگی نزدیک به طبیعی گردد، درمان ضدویروسی خطر مرگ را به تعویق انداخته و عوارض ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد لیکن بسیار گران قیمت بوده و عوارض خاص خود را دارند.
کارشناس واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو گفت: ابتلا به این ویروس شامل ۳ مرحله اول است. ابتدا مرحله عفونت حاد است که در عرض ۲ تا ۴ هفته پس از آلوده شدن و عفونت با ویروس اچ آی وی ، علائمی شبیه آنفولانزا بروز می‌کند و ممکن است چند هفته طول طول بکشد. این پاسخ طبیعی بدن به عفونت است، افراد مبتلا به عفونت حاد اغلب آگاه نیستند که آلوده شده اند و از این رو براحتی بیماری رامنتقل می کنند.
محمدی اظهار کرد: مرحله دوم مرحله” عفونت بدون علامت HIV “ یا “عفونت مزمن HIV “ است. در طی این مرحله، ممکن است بیماری خود را نشان دهد و یا اینکه علائم بروز نکند،‌ درافرادی که برای درمان HIV دارو مصرف نمی‌کنند، این دوره می تواند یک دهه یا بیشتر طول بکشد.
احتمال دارد پیشرفت در این مرحله در برخی افراد سریع تر باشد. افرادی که برای درمان بیماری ایدز دارو مصرف می‌کنند، ممکن است برای چندین دهه در این مرحله بمانند و اچ آی وی را به دیگران نیزمنتقل کنند. در پایان این مرحله، ویروس شروع به افزایش می کند و تعداد سلول های ایمنی رو به کاهش می گذارد.
ممکن است فرد مبتلا به علائمی مانند افزایش سطح ویروس در بدن شود و به سمت مرحله ۳ که “سندروم کمبود ایمنی” یا “ایدز” نام دارد پیشرفت نماید.
وی افزود: ایدز فاجعه عفونت HIV است. سیستم ایمنی بدن در این مرحله بسیار آسیب دیده است و زمینه ابتلا به بیماری های فرصتطلبانه و جدی مانند سرطان ها فراهم است.
محمدی یادآوری کرد: نشانه های رایج ایدز عبارتند از: لرز، تب، عرق، تورم غدد لنفاوی، ضعف و کاهش وزن، افراد مبتلا به ایدز بدون درمان معمولا حدود ۳ سال زنده می مانند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز