روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 171
  • 1,054
  • 1,354,561
ایران جزو ۲۰ کشور اول در مصرف دارو

کارشناس مسوول معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: ایران جزو ۲۰ کشور اول در مصرف دارو است.
محمد حنیفه در سخنان قبل از خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه همدان اظهار کرد: اصلاح فرهنگ مصرف یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است که در این میان اصلاح مصرف دارو و غذا نیز باید مد نظر باشد.
وی با بیان اینکه ایران جزو ۲۰ کشور اول در مصرف دارو است، گفت: این موضوع هزینه‌های زیادی را به سیستم بهداشتی جامعه وارد می‌کند.
کارشناس مسوول معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: در کشور ۱۲ هزار مورد عارضه دارویی داشتیم که ناشی از مصرف نادرست دارو بوده است.
وی با بیان اینکه سالانه هر ایرانی ۳۴۰ عدد دارو مصرف می‌کند که این فرهنگ باید اصلاح شود، گفت: فرهنگ خوددرمانی یکی از موضوعاتی است که باعث بروز مشکل شده است به طوری که از بین هر پنج ایرانی دو ایرانی برای درمان بیماری‌ها خوددرمانی می‌کنند.
حنیفه مصرف دارو به توصیه افراد غیر متخصص را از دیگر مشکلات دانست و با بیان اینکه تهیه دارو از منابع نامعتبر نیز از دیگر مشکلات است، افزود: برای تهیه دارو باید به برچسب اصالت بر روی آن توجه شود.
وی ادامه داد: برخی از افراد با تهیه دارو از عطاری‌ها، که معلوم نیست داروها در این مکان‌ها با چه شیوه‌ای تولید و یا نگهداری می‌شود، باعث بروز مشکلات برای خود و دیگران می‌شوند.
کارشناس مسوول معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار کرد: پزشکی که با کمترین دارو بیمار خود را درمان کند پزشک حاذقی است در صورتی که به اشتباه این تصور در بین مردم وجود دارد که هر چه تعداد بیشتری دارو تجویز شود، بهتر است.
وی افزود: متأسفانه اغلب بیماران با وجود صرف وقت و انرژی و دشواری‌های زیاد، بعد از ویزیت، از پزشک خود تبعیت ندارند که این نیز درست نیست.
حنیفه مصرف بیش از میانگین استاندارد برخی داروها در سطح جامعه را یکی دیگر از مشکلات دانست و اضافه کرد: داروهای تزریقی در کشور ما چهار برابر بیشتر از میانگین کشوری استفاده می‌شود.
وی تأکید کرد: بیشترین عارضه‌ای که از مصرف داروها گزارش شده مربوط به داروهای تزریقی است؛ ضمن اینکه مصرف آنتی بیوتیک نیز پنج برابر استاندارد جهانی است که این درست نیست.
کارشناس مسوول معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان در پایان با اشاره به اینکه استفاده از مکمل‌های غیر مجاز در باشگاه‌های بدنسازی نیز یکی دیگر از مشکلات است، خواستار توجه به تبعات این مشکلات شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز