روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 616
  • 721
  • 1,335,538
ایران چند میلیون معتاد مواد مخدر دارد؟

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: تعدادی از افراد هم مصرف تفننی دارند که این افراد جز افراد مورد مطالعه نیستند.
فرید براتی ، اصلی ترین مواد مخدر مصرفی در کشور را تریاک و مشتقات آن ، هروئین ، کراک و شیره عنوان کرد و گفت: به تازگی نیز موادی با عنوان گل ، حشیش و کراک هروئین نیز به مواد مصرفی معتادان افزوده شده است.

براتی بیان کرد: مصرف شیشه نیز در بین معتادان در رتبه چهارم قرار گرفته و این در حالی است که پیشتر مصرف شیشه در رتبه دوم قرار داشت. علت نزول مصرف شیشه از رتبه دوم به چهارم مبارزه با عرضه این مواد و تلاش های انجام گرفته در خصوص پیشگیری از مصرف مواد مخدر است.
وی بیان کرد: هم اکنون بر اساس مطالعات انجام گرفته مواد مخدر گل به عنوان دومین مواد مخدر مصرفی بعد از تریاک در بین معتادان مصرف می شود.
رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور رویکرد این سازمان را پیشگیری اجتماع محور برای مبارزه با مواد مخدر ذکر کرد و افزود: در این خصوص حدود پنج هزار گروه اجتماع محور در کشور تشکیل شده که این گروه ها ۱۰ میلیون نفر را تحت پوشش قرار داده است.
وی ادامه داد: این گروه ها با هدف آشنا کردن اقشار مختلف مردم از آسیب های اعتیاد به مواد مخدر در راستای پیشگیری اولیه از آن فعالیت می کنند.
براتی به حوزه درمان اعتیاد در سازمان بهزیستی اشاره کرد و از فعالیت یک هزار و ۱۰۰ مرکز درمان اعتیاد در سطح کشور خبر داد.
وی گفت: در سال گذشته این مراکز به ۳۰۰ هزارنفر معتاد ارائه خدمت کرده اند که ممکن است یک معتاد بارها به این مراکز مراجعه داشته که دفعات مراجعه نیز در این محاسبه لحاظ شده است. هم اکنون حدود ۵۰ هزار نفر معتاد در این مراکز حضور دارند که به صورت دوره ای مراجعات مکرری دارند.
وی از فعالیت ۳۰ مرکز اقامتی درازمدت در سطح کشور خبرداد و گفت: در این مراکز خدمات روانشناسی ، روان پزشکی و آموزش مهارت های شغلی به معتادان ارائه می شود.
وی با بیان اینکه هزینه نگهداری معتادان در این مراکز که به مدت سه تا شش ماه نگهداری می شوند ، بالا بوده افزود: این هزینه ها توسط خانواده معتادان پرداخت می شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز