روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 145
  • 771
  • 1,433,781
ایران کشور پیشرو در اتلاف منابع

اکونومیست گزارشی نوشته و ادعا می کند سال گذشته بیش از ۴۵ میلیارد دلار در ایران ، یارانه انرژی پرداخته شده است . درواقع بیش از ۱۰ درصد gdp کشور مصروف این کار شده است .
برای اینکه متوجه موضوع شویم کافی است بدانیم سالانه موظف هستیم ۱ درصد از هزینه های جاری صرف پژوهش و تحقیق در کشور شود .
مبلغی که حتی نصف آن هم هرگز تحقق نمی یابد و برای مقایسه با سایرکشورها بهتر است بدانیم بعد از ایران، کشور چین با اختصاص اندکی بیش از ۲ درصد gdp خود به یارانه انرژی در ردیف دوم دنیا قرار دارد. یعنی فاصله ای شگرف و کم نظیر.
متاسفانه بایدگفت ایران در اتلاف منابع خود در دنیا، به نام یارانه پیشرو است . نکته اینجاست که در بهره مندی از یارانه ، این ثروتمندان هستندکه نفع و بهره بیشتری می برند و نه فقرا. این امر نه با آرمان های نظام جمهوری اسلامی همخوانی دارد و نه با اصول علم اقتصاد. همین موضوع کافی است تا به ادعای نادرست رییس جمهور هم پی ببریم که می گوید دانشمندان علم اقتصاد باید دوباره دروس دانشگاهی خود را مرور کنند چراکه آموخته های آنها به درد مملکت داری و مدیریت اقتصاد نمی خورد .
لازم بذکر است که هیچ کدام از اقتصاددانان با این رویه که عملا تباه کردن منابع عمومی است هیچ موافقتی ندارند اما دولت ها تا کنون بجای پایبندی به اصول کلاسیک اقتصاد، صرفا بدنبال به دست آوردن دل مردم بوده و اهمیتی به این امر نمی دهند که در حال نابود کردن فرصت های توسعه و پیشرفت کشور هستند.
کوتاه سخن آنکه ، سال آتی اقتصادی برای ایران تقریبا با رشد منفی ۴/۵ درصدی پیش بینی می شود و معنی این امر این است که درآمدهای دولت کفاف مملکت داری را نخواهد کرد بنابراین بهتر است همه نظام در اتخاذ یک تصمیم معقول برای حذف یارانه انرژی اهتمام ورزند. البته مساله عمده یعنی فشار بر طبقات پائین هم مد نظر است که ساز و کار مشخصی برای حمایت از آنها وجود دارد که می تواند عملیاتی شود.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز