روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 54
  • 857
  • 1,393,347
ایران ۲۰ تن آب سنگین خود را به خارج از کشور منتقل می‌کند

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد: ایران در ادامه اجرای تعهداتش طبق توافق هسته‌ای قصد دارد ۲۰ تن از آب سنگین خود را به خارج از این کشور منتقل کند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات گفته‌اند که ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که برای حفظ ذخیره آب سنگین خود مطابق با محدوده تعیین شده در توافق هسته‌ای‌اش با گروه ۱ + ۵ قصد دارد ۲۰ تن از آب سنگین خود را به خارج از این کشور منتقل کند.
طبق توافق هسته ای ایران و گروه ۱ + ۵ که در ژوئیه ۲۰۱۵ حاصل شد، تهران تنها می تواند ۱۳۰ تن ذخیره آب سنگین داشته باشد. هرچند آب سنگین که برای راکتورهایی با قابلیت تولید پلوتونیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد حساس‌ترین بخش برنامه هسته‌ای ایران نیست.این توافق همچنین از ایران می خواهد تا آب سنگین مازاد خود را به خریداران خارجی بفروشد.
یک مقام ارشد که در نشست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شرکت کرده بود، گفت که آژانس در این نشست اعلام کرده که ایران قصد خود را برای انتقال مازاد آب سنگینش به خارج از این کشور اطلاع رسانی کرده است.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشخص نکرده است که این آب سنگین به کجا منتقل و چه زمانی انجام خواهد شد، اما تاکید کرده است که این کار به زودی صورت می گیرد. همچنین مشخص نیست که خریدار کدام کشور خواهد بود.آژانس در آخرین گزارش خود از روند اجرای تعهدات هسته‌ای ایران طبق توافق هسته‌ای که روز جمعه منتشر شد، اعلام کرد که ذخیره آب سنگین ایران ۱۲۸/۲ تن است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز