روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 663
  • 702
  • 1,334,864
ایران ۷ برابر اروپا برنج مصرف می کند

ایران ۷ برابر اروپا برنج مصرف می کند

مدیــر کل دفتر غلات و محصولات اساســی وزارت جهــاد با بیــان اینکــه مصرف ســرانه برنــج در ایران ۰۷/۳۷کیلوگرم اعلام شده است، گفت: ایرانی ها تقریبا ۷ برابر اروپایی ها برنج مصرف میکنند. کاوه خاکسار ، اظهارداشــت: هنوز مرکز آمار میزان مصرف سرانه برنج در ســال جاری را اعلام نکرده اما بعید به نظر میرسد این عدد تغییری کرده باشد. وی با اشــاره به اینکه متوســط مصرف سرانه برنج در جهان ۲/۵۷ کیلوگرم است، اضافه کرد: مصرف سرانه ایران از دنیا کمتر اما از اتحادیه اروپا، کشورهای توسعه یافته، آمریکا، روسیه و مکزیک بسیار بیشتر است. به گفته این مقام مسئول متوسط مصرف سرانه برنج در اتحادیه اروپا ۳/۵ کیلوگرم اســت و ایرانیها تقریبا ۷ برابر اروپاییها برنج مصرف میکنند. خاکســار افزود: متوســط مصرف ســرانه این کالا در کشــورهای درحال توسعه ۱/۶۸ ،هند ۲/۷۳ ،روسیه ۵ ، مصــر ۵/۴۱ ،مکزیک ۲/۶ و آمریــکا ۲/۱۱ کیلوگرم است. مدیــر کل دفتر غلات و محصولات اساســی وزارت جهادکشــاورزی با بیــان اینکه عمده غــذای مصرفی کشــورهای جنوب شرقی آســیا از جمله چین، ژاپن، فیلیپیــن، مالزی و تایلند برنج اســت، گفت: متوســط مصرف ســرانه برنــج در چیــن ۸/۷۵ و ژاپــن ۷/۵۷ کیلوگرم است. خاکسار با اشاره به اینکه متخصصان تغذیه باید درباره میزان مصرف برنج در کشــور نظر بدهنــد، افزود: در جلسهای که ما با کارشناسان تغذیه داشتیم نظر آنان این بود که بطور متوســط هر فرد باید روزانه ۹۰ گرم برنج مصرف کند. وی با بیان اینکه درحال حاضر هر ایرانی به طور متوسط روزانــه ۱۰۳ گرم برنج مصرف میکند، ادامه داد: اگر این عدد به ۹۰ گرم کاهش پیدا کند مصرف سرانه ما به ۳۲ و نیم کیلوگرم خواهد رسید. خاکسار متوسط مصرف ســرانه ۳۲ کیلوگرم را برای کشــور بسیار ایده آل دانســت و گفت: در صورتیکه مصرف سرانه برنج در کشور به ۳۲ کیلوگرم برسد نیاز کشــور به برنج حدود ۲ میلیون و ۵۶۰ هزارتن خواهد بود که امکان تامین آن در داخل کشــور وجود دارد و ما از واردات بی نیاز خواهیم شد. براساس این گزارش درحال حاضر نیاز کشور به برنج حدود ۳ میلیون تن است که نزدیک به ۲ میلیون تن آن در داخل کشور تولید و بقیه وارد میشود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز