روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 319
  • 1,139
  • 1,383,626
ایستگاه های حمل ونقل عمومی ؛ جایی برای انتظار معلولان ندارد

ترس از افتادن در معابر و عدم توانایی معلولان برای کنترل ویلچر هنگام سوار شدن در اتوبوس هایی که ایستگاه های آن در محل مناسبی جانمایی نشده است، معلولان را به استفاده از خودروهای شخصی یا آژانس سوق داده و این در حالی است که هزینه های زندگی یک معلول چندین برابر یک شهروند غیرمعلول است.
مناسب سازی شهر برای معلولان طبق قانون بر عهده شهرداری ها گذاشته شده است و اعضای شورای شهر می توانند براساس وظیفه خود در صورت، عدم تعهد شهرداران در این خصوص، از مسئولان مربوطه در کمیسیون های تخصصی و صحن علنی توضیح بخواهند اما ممتاسفانه مسائل مرتبط با معلولان در کشور ما برخلاف ادعای مسئولان چندان مورد توجه قرار نمی گیرد و همچون شهروندان درجه دو و سه با این افراد برخورد می شود.
مناسب سازی شهر تنها در حرف دیده می شود اما تردد در شهر برای معلولی که نمی تواند مانند سایر شهروندان بدون هیچ مانعی از همه وسایل و امکانات شهری استفاده کند، تقریبا در همه شهرهای ایران ناممکن است.
رفت و آمد در شهر بدون اینکه از وسایل حمل و نقل عمومی جا بمانند، یا پیاده روها و خیابان ها همه دسترسی ها را برای معلولان آسان کرده باشد، یا ایستگاه های مترو، اتوبوس و تاکسی مناسب ایستادن و راه رفتن معلولان نیز باشد، یکی از آرزوهای دیرینه این قشر در کشور ماست و می توان به جرات گفت هنوز شهری در ایران وجود ندارد که به‌طور کامل یا ۹۰ درصد برای رفت و آمد معلولان، مناسب سازی شده باشد.
یکی از مشکلات عدیده معلولان به ویژه معلولان جسمی و حرکتی، در خصوص ایستگاه های اتوبوس است که به دلیل عدم مناسب سازی برای آنها و در برخی موارد حتی برای شهروندان غیرمعلول، قابل استفاده و دسترسی نیست.
جانمایی ایستگاه‌های اتوبوس براساس استانداردهای بعد مسافت در نظر گرفته شده است اما متاسفانه مکان آنها یا سازه های در نظر گرفته شده برای ایستگاه های اصلا مناسب استفاده معلولان نیست و آنها مجبورند به ر غم وضعیتی که دارند، در کنار خیابان منتظر آمدن اتوبوس باشند.
از طرف دیگر، بسیاری از ایستگاه های اتوبوس شهری در فاصله بین خیابان و پیاده رو ساخته شده اند که بین آنها معمولا با جوی آب که هر لحظه امکان افتادن معلولان در آن وجود دارد، پر شده است.
عدم احداث رمپ در ایستگاه های اتوبوس شهری و عدم همسطح سازی پیاده روهای مقابل منازل برای تردد راحت تر معلولان در اکثر شهرهای کشور سبب رفت و آمد دشوار برای این قشر شده در حالیکه طبق قانون شهرداری وظیفه دارد همه معابر پیاده رو و خیابان را برای تردد معلولان مناسب کند تا مشکلاتی مانند افتادن معلولان در جوی آب یا دست اندازهای پیاده رو و خیابان که ممکن است ویلچر یک معلول جسمی – حرکتی را واژگون کند، رخ ندهد.
ترس از افتادن در معابر و عدم توانایی معلولان برای کنترل ویلچر هنگام سوار شدن در اتوبوس هایی که ایستگاه های آن در محل مناسبی جانمایی نشده است، معلولان را به استفاده از خودروهای شخصی یا آژانس سوق داده و این در حالی است که هزینه های زندگی یک معلول چندین برابر یک شهروند غیرمعلول است.
همچنین عدم نصب سامانه های هوشمند برای اعلام زمان حرکت و رسیدن اتوبوس به ایستگاه برای نابینایان نیز یکی دیگر از مشکلات موجود در ایستگاه های اتوبوس شهری است که تاکنون در شهرهای بزرگ کشور چنین امکانی برای استفاده نابینایان در نظر گرفته نشده و اگر سایر شهروندان آمدن اتوبوس در ایستگاه را به این افراد اعلام نکنند، از اتوبوس جامانده و قادر به استفاده از امکاناتی که شهرداری ها ادعا می کنند برای همه مردم شهر، در نظر گرفته شده، نیستند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز