روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 77
  • 948
  • 1,355,415
ایـران در آتش تعصـبات جناحـی

هیزم این آتش نشویم

چند سؤال ملی برای ثبت در تاریخ: کدام جریان سیاسی …؟!
این چند سوال برای ثبت در تاریخ است؛ باشد که عاقلان و هر آن که در او ذره ای انصاف و ایران دوستی وجود دارد، بدون تعلقات سیاسی و جناحی و صرفاً از منظر میهن دوستی و آینده فرزندانش که در این ملک خواهند زیست درباره آنها تأمل کند. ذکر این نکته ضروری است که پرسش های زیر نافی مسؤولیت های دولت کنونی و توجیه کننده ضعف های آن نیست:
– کدام جریان سیاسی در سال ۱۳۸۴ دولتی را تحویل گرفت که هم خزانه ای پر و پیمان از خود بر جای گذاشته بود و هم رویکرد تعاملی با دنیا داشت ولی با تندروی های جاهلانه و غیرضروری، روز به روز کشورمان را به انزوا برد و تحریم برد؟
-کدام جریان برای سال های سال تحریم ها را برکت می دانست و قطعنامه هایی که معیشت مردم ایران را نشانه گرفته بودند را “کاغذ پاره” می نامید و قدرت های جهانی را به ادامه صدور قطعنامه علیه ایران تشویق می کرد تا بدانجا که “قطعنامه دان شان پاره شود”؟
– کدام جریان سیاسی باعث شد پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل برود و تنها در ۴ سال ( از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰)، ۶ قطعنامه سنگین تحریمی علیه ایران تصویب شود؟ آن هم ذیل فصل ۷ منشور ملل که ناظر به صلح و امنیت جهانی است و این امکان را می داد که در صورت ادامه روند قبلی، اتحادی از کشورهای دنیا به طور مشروع به ایران حمله کنند، درست مانند آنچه بعد از حمله عراق به کویت رخ داد.
– کدام جریان سیاسی بود که باعث شد اتحادیه اروپا ۱۶ فصل تحریمی علیه ایران وضع کند و مراودات چند قرنی ایران و اروپا به صفر متمایل شود؟
– کدام جریان سیاسی با ندانم کاری هایش باعث شد شورای حکام سازمان انرژی اتمی ۱۲ قطعنامه علیه ایران تصویب کند و ایران را به عنوان کشوری پنهانکار، دروغگو و خطری برای امنیت جهانی معرفی کند؟
– کدام جریان سیاسی باعث شد آمریکا علاوه بر تحریم های قبلی، در ۱۴ فصل دیگر نیز ایران را تحریم کند؟
– کدام جریان سیاسی به سفارت انگلیس حمله کرد و روابط ایران و اروپا را بیش از پیش تخریب و چهره ای متوحش از ایران به نمایش گذاشت؟
– کدام جریان سیاسی سفارت عربستان را به آتش کشید و باعث شد کشورهای عربی و اسلامی که روابط خوبی با عربستان دارند، نسبت به ایران موضع بگیرند؟ و عربستان نیز با پشتوانه نفتی و ارزی خود، عزم خود را جزم کند تا مشتریان نفت ایران را به سمت خود بکشد؟
– کدام جریان سیاسی از این که ترامپ از برجام خارج شد ابراز خوشحالی کرد تا بتواند بار دیگر سر و سامانی به کاسبی تحریم بدهد؟
– کدام جریان سیاسی هنوز که هنوز است مانع از الحاق ایران به fatf و پالرمو می شود ، در حالی که می داند اگر ایران ملحق نشود، همان چند بانک محدودی هم که بعد از خروج امریکا از برجام هنوز با ایران کار می کنند اعلام کرده اند که روابط مالی خود با ایران را قطع خواهند کرد؟
و حالا چند سوال دیگر:
– کدام جریان سیاسی در سال ۱۳۹۲ دولتی را با خزانه خالی و دنیایی از روابط تخریب شده با جهان تحویل گرفت و کوشید سر و سامانی به آن بدهد؟
– کدام جریان سیاسی توانست برای اولین بار در تاریخ روابط بین الملل، بدون این که به قطعنامه های تحریمی عمل کند یا وارد جنگ شود، همه قطعنامه هایی که علیه ایران بود را یکجا لغو کند و پرونده کشور را در شورای امنیت مختومه کند؟
– کدام جریان سیاسی تمام ۱۶ فصلی که مشمول تحریم های اروپا بود را از تحریم خارج کرد تا اروپایی که قبل از آن، حتی از فروش دارو هم به ایران امتناع می کرد تجهیزات نفتی، اقلام صنعتی و حتی ایرباس به ایران بفروشد و در یک قلم، ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه به ایران بیاورد برای تولید محصولات مشترک خودرویی و در موردی مشابه ۵۰۰ میلیون یوروی دیگر برای ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران؟
– کدام جریان سیاسی ۱۲ قطعنامه شورای حکام آژانس اتمی را لغو و پرونده ایران را عادی کرد؟
– کدام جریان سیاسی تحریم های ۱۴ گانه آمریکا علیه ایران را به حالت تعلیق درآورد و میلیاردها دلار پول ایران را از آمریکا بازستاند به گونه ای که بعدها صدای ترامپ هم از امتیازاتی که ایران گرفته بود درآمد؟
– کدام جریان سیاسی در برابر گفتمان حمله به سفارتخانه ها و ادبیات القاء ترس از ایران ایستاد و کوشید چهره ای عقلانی و صلح دوست از ایران به جهان مخابره کند اما مدام با کارشکنی های عجیب و غریب مواجه شد؟
و سوال نهایی:
کدام جریان هم اکنون خود را “طلبکار” می داند و تو گویی هیچ نقشی در پایه گذاری اوضاع وخیم این روزهای ایران و حال ناخوش مردم رنج دیده ایران ندارد!
بعد از تحریر:
انصاف داشته باشیم و ایران را بر هر چیز دیگر ترجیح دهیم؛ ایران در آتش تعصبات جناحی دارد می سوزد؛ هیزم این آتش نشویم. عصر ایران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز