روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 1,040
  • بازدید دیروز: 1,264
  • کل بازدید ها: 843,252
اینجا برای رد شدن از مرز “فقر”، “مرگ” جابجا می کنند!

اینجا برای رد شدن از مرز “فقر”، “مرگ” جابجا می کنند!

اجساد برخی از آنها که بر اثر سکته و سرما کبود شده ، در کوهستان ها یافت می شود و توسط کولبرهای دیگر یا ماموران مرز به شهرها منتقل می شود. اما جنازه های روی دست شهرهای کردنشین هم هنوز باعث نشده تا ترس این شغل، از دل مردمان این مناطق برود.

از کودک ۱۰ ساله تا پیرمرد ۸۰ ساله شغل شریف خود را در این منطقه حمل و نقل می داند. هرچند این تعریف شرافتمندانه مردمان کرد از حمل بار در قانون، با قاچاق مترادف است اما مردم شهرهای کردنشین به این کار، لقب شریف ترین شغل در منطقه را داده اند.

کولبرها، هرچند در فرهنگ عامیانه مردمی که در مناطق غیرکرد، زندگی میکنند، با قاچاقیان کالا برابری می کنند اما واقعیت های زندگی در شهرهای کرد، تعریف و تصویر دیگری از این کار ساخته است. اغلب مردم کرد کولبرها را انسان های زحمت کش و شریف می دانند که برای امرار معاش خانواده، حاضراند تا پای جان کالا حمل کنند. اغلب مردم منطاق کردنشین به دلیل محدودیت موقعیت های شغلی و کمبود سرمایه گذاری در این مناطق به کولبری روی آورده اند و کالاها را یا برای فرش خود یا برای قاچاقیان از دم مرز و از مسیر کوه ها به درون شهر حمل می کنند تا در فصل هایی مانند زمستان که از کار ساختمان سازی فارغ هستند، بتوانند معاش خانواده را تامین کنند.

غصه قصه کولبرها اما فقط به همینجا ختم نمی شود و برخی از آنها در راه کوهستان به دلیل سرمای شدید زمستان، سکته یا تیراندازی کشته می شوند و سرنوشت مختوم آنها مرگ است.


هرچند سود کلان کالای قاچاق به جیب قاچاقیان می رود اما سهم کولبرها از این تجارت پرسود در صورت سالم رسیدن به مقصد فقط چند هزار تومان است. کودک و پیرمرد هم ندارد هرکدام که باری روی دوش دارند باید خود را به مقصد برسانند تا پول باربری اشان به سفره خانه برسد اما اگر خودشان پایشان به خانه باز نشود، دیگر خبری از پول هم نیست.

اجساد برخی از آنها که بر اثر سکته و سرما کبود شده ، در کوهستان ها یافت می شود و توسط کولبرهای دیگر یا ماموران مرز به شهرها منتقل می شود. اما جنازه های روی دست شهرهای کردنشین هم هنوز باعث نشده تا ترس این شغل، از دل مردمان این مناطق برود و نیروهای تازه نفس جایگزین قربانیان قاچاق می شود.

بی توجهی دولت های مختلف به شهرهای کردنشین و عدم توسعه اشتغال سبب شده تا موج بیکاری کولبرها را به دریای بی سر و ته و عمیق قاچاق بیندازد و هرکس که بتواند از میان تلاطم این دریا جان سالم به دربرد یعنی توانسته، با غول فقر و گرسنگی بجنگد و لبخند را به خانه خودش بیاورد.

 

از میان دردهای مردم کردنشین، بیکاری بیش از هر درد دیگری نیاز به مرهم توجه و برنامه دارد اما متاسفانه آمار درآمدهای سالانه استان هایی همچون کردستان و کرمانشاه نشان می دهد، آخرین رده درآمدها در کشور به این استان ها اختصاص دارد و هنوز برنامه مدونی برای حل معضل بیکاری در این استان ها هم اجرایی نشده است.

توجه رهبر معظم انقلاب به کولبرهای کردستان در سخنان ایشان درخصوص مبارزه با قاچاق را می توان مهر تاییدی بر کم کاری مسئولان مربوطه طی دوران های مختلف دانست.

ایشان نهم اردیبهشت امسال درجمع کارگران منتخب کشور فرمودند: مراد من از قاچاق، فلان کوله‌بَرِ ضعیفِ بلوچستانی نیست که می رود آن‌طرف یک چیزی را برمی دارد روی کول خودش می‌آورد این‌طرف؛ اینها که چیزی نیست، اینها اهمیتی ندارد؛ با آنها مبارزه هم نشود اشکالی ندارد.»اما نوع دوم قاچاق را قاچاق سازمان یافته معرفی کردند: «من قاچاق های سازمان‌یافته بزرگ را می گویم؛ ده‌ها کانتینر یا صدها کانتینر اجناس گوناگون قاچاق وارد کشور بشود؟ خب، باید برویم برخورد کنیم با اینها؛ ما دولتیم، ما قدرت داریم، ما می‌توانیم؛ به‌طور جدّی با اینها برخورد کنیم.»

تاکید ایشان بر لزوم مبارزه با قاچاق سازمان یافته در کشور که از کولبرها هم به عنوان ابزاری برای رسیدن به مقاصد خود استفاده می کند، تکلیف همه دولتمردان مرتبط در این مسئله را روشن کرده است اما این معضل همچنان درمناطق کردنشین قربانی میگیرد و اهتمام جدی برای توسعه فرصت های شغلی مبتنی بر اقلیم شهرهای کردنشین نشده است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز