روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
باردار نشدن به موقع و افزایش احتمال ابتلا به آندومتریوز

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی با اشاره به اینکه باردار نشدن به موقع احتمال ابتلا به آندومتریوز را افزایش می‌دهد، گفت: استفاده از داروهای ضددرد، هورمون درمانی، جراحی و هیستروکتومی از روش‌های درمانی این بیماری است که انتخاب نوع درمان به شرایط بیمار و شدت بیماری بستگی دارد.
دکتر آمنه سادات حقگو در مورد بیماری آندومتریوز در زنان توضیح داد: بافت هایی که چرخه قاعدگی در آنها انجام می شود و در داخل رحم ریزش کرده و به شکل خونریزی ماهانه از رحم خارج می شود، آندومتر نام دارد و آندومتریوز نیز برگرفته از همان بافت آندومتر است.
وی افزود: به بیان ساده تر اگر بافت آندومتر در جایی غیر از حفره رحم وجود داشته باشد، بافت آندومتریوز نامیده می شود؛ بافت آندومتریوز می تواند روی لوله های رحم و تخمدان یا ارگان های دیگر داخل شکم مانند روده و مثانه یا حتی مناطق دوردست تر مانند ریه و در موارد نادر در مغز و بینی ایجاد شود. در واقع بافت خونریزی دهنده زمان قاعدگی اگر به علل ناشناخته ای در مناطق دیگری بروز و رشد کند، می تواند مسائل و مشکلاتی را برای فرد به همراه داشته باشد.
جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی ادامه داد: محققان می گویند یکی از علت‌های مهم ناباروری در میان زوج ها آندومتریوز است اما نکته اینجاست که شیوع این بیماری تا قبل از مجهز شدن علم پزشکی به سونوگرافی و وسایل تشخیصی پیشرفته چندان مشخص نبود و حالا با کمک این همه پیشرفت به نظر می رسد تقریباً ۱۷۶ میلیون زن در جهان به آن مبتلا هستند.
حقگو اضافه کرد: این در حالی است که بسیاری از زنان هیچ علامتی از این بیماری نشان نمی دهند و هرچند که یکی از علل ناباروری، بروز این بیماری تشخیص داده شده اما به نظر می رسد آندومتریوز طیف بسیار گسترده ای دارد و با درمان به موقع آن، می‌توان از بسیاری از مسائل، مشکلات و عوارض پیشگیری کرد.
این جراح لاپاراسکوپی پیشرفته و هیستروسکوپی ادامه داد: بسیاری از عوامل از جمله باردار نشدن بعد از ازدواج، ابتلای یک و یا چند نفر از اقوام نزدیک به آندومتریوز، سابقه عفونت لگنی و اختلال رحمی نیز خطر ابتلای به آندومتریوز را افزایش می دهد.
وی با بیان اینکه نشانه های آندومتریوز به طور موقت با بارداری از بین می روند، گفت: این نشانه ها با یائسگی به طور کامل از بین می روند مگر اینکه بیمار در حال مصرف استروژن باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز