روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 996
  • 857
  • 1,394,289
بازتاب سخنان رهبر انقلاب درباره برجام و هشدار به آمریکا در رسانه‌های جهان

شبکه خبری «سی ان ان» نیز با انتشار گزارشی در این‌باره اشاره می‌کند علیرغم تلاش نمایندگان کنگره برای تمدید طرح تحریم‌ها علیه ایران، اوباما تهدید کرده که این طرح را وتو خواهد کرد و موافق آن نیست.
تمرکز اصلی اصلی رسانه‌های غربی بر ‌روی سخنان اخیر مقام معظم رهبری نسبت به هشدار به امریکا درباره واکنش متقابل ایران در صورت تداوم نقض برجام و بدعهدی امریکایی‌ها بوده است.
روزنامه امریکایی «وال استریت‌ژورنال» در این‌باره با انتشار گزارشی می‌نویسد: «رهبری ایران نسبت به اقدام اخیر مجلس نمایندگان امریکا درباره تمدید تحریم‌های وضع شده علیه ایران تا ده سال دیگر واکنش نشان دادند. ایشان ایالات متحده را تهدید کردند. سخنان ایشان احتمالا پیامی بود به دونالد ترامپ رییس‌جمهوری منتخب امریکا که پیشتر موضع تندی را علیه ایران و برجام اتخاذ کرده بود. رهبری ایران اشاره کردند که ایران نیز واکنش متقابلی را انجام خواهد داد.»
این روزنامه در ادامه اشاره می‌کند که مقام معظم رهبری در طول مذاکرات هسته‌ای و پس از نهایی‌شدن برجام نیز اشاره کرده بودند که ایران تنها تا زمانی متعهد به اجرای مفاد برجام است که ایالات متحده و قدرت‌های دیگر نیز به تعهدات خود پایبند باشند.
این روزنامه می‌افزاید: «در ماه ژوئن گذشته رهبری ایران در واکنش به اظهارنظر ترامپ درباره پاره‌کردن برجام گفتند که اگر امریکا برجام را پاره‌کند، ایران آن را به آتش خواهد کشید. ایران طبق تعهدات خود موظف شده تا تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم را کاهش داده و در میزان مواد هسته‌ای‌اش محدودیت اعمال کرده و با بازرسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موافقت کند.»
وال استریت ژورنال اشاره می‌کند که رای اخیر مجلس نمایندگان امریکا به تمدید تحریم‌های علیه ایران یک پیام آشکار به تهران است و آن این که دیگر رویکرد دوران اوباما در قبال ایران و برجام ادامه نخواهد یافت و کنگره و احتمالا رییس‌جمهوری جدید موضعی تندتر را علیه ایران اتخاذ خواهند کرد.این روزنامه در ادامه اشاره می‌کند که تمدید تحریم‌ها ادامه اصل تحریمی مصوب سال ۱۹۹۶ میلادی در دوران ریاست‌جمهوری بیل کلینتون است که طبق آن محدودیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران ادامه می‌یابد و این طرح نیازمند تایید سنا و امضای رییس‌جمهوری امریکا برای تبدیل‌شدن به قانون و اجرایی شدن است.روزنامه امریکایی «واشنگتن پست» نیز ازسخنان اخیر مقام مظعم رهبری به عنوان فشار ایران بر اوباما برای التزام امریکا به رعایت مفاد برجام یاد کرده است و در این‌باره می‌نویسد: «ایشان در جمع فرماندهان نظامی ایران اشاره کردند که در صورت تصویب طرح تمدید تحریم ده ساله علیه ایران، این اقدام نقض آشکار برجام از سوی امریکایی‌ها خواهد بود.اظهارات ایشان در روزهای اخیر به طور متناوب به‌صورت مشابه از سوی دیگر مقام‌های ایرانی نیز تکرار شده است. برای مثال، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که در صورت تمدید تحریم‌ها این نقض برجام خواهد بود. به نظر می‌رسد اظهارات اخیر هشدار و اعمال فشاری بر اوباما از سوی ایران است تا در برابر تصمیم کنگره بایستد. اما واقعیت آن است که حتی در صورت وتوی اوباما نیز نمایندگان هر دو مجلس امریکا خواستار تمدید تحریم‌ها هستند و کار خود را پیش خواهند برد.»

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز