روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 202
  • 826
  • 1,439,468
بازدید نماینده سازمان ملل از طرح احیای دریاچه ارومیه

مدیر دفتر عمران سازمان ملل (UNDP) به همراه کاردار سفارت ژاپن، نماینده سازمان همکاری‌ های بین المللی این کشور (جایکا) و مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران از طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه در شهرستان میاندوآب بازدید کردند.
مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب در حاشیه این بازدید گفت: پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی» از جمله طرح های مهم برای احیای این زیست بوم به شمار می رود که از سال ۱۳۹۳ در ۱۹ روستای این شهرستان آغاز شد.
علی دیانتی ادامه داد: برخی از فازهای این پروژه هم اکنون در هفت روستای این شهرستان شامل قپچاق، للکلو، گزلان، گوگ تپه، داش تپه، ملک آباد و نظام آباد در حال اجراست.
وی با بیان اینکه فاز اصلی این پروژه (فاز پنج) نیز در ۲ روستای مظفرآباد و تلخاب از توابع این شهرستان هم اکنون اجرا می شود، اظهار داشت: این پروژه در سه روستای حاصل قوبی افشار، شعبانلو و مراد خانلو نیز به روش PTD دنبال می شود.
دیانتی هدف از اجرای این پروژه را بکار بردن برنامه های مشخص جهت مدیریت درست مزرعه در راستای استفاده بهینه از آب در مصارف کشاورزی و سایر نهادها به صورت پایلوت در روستاهای هدف و با مشارکت جوامع محلی عنوان کرد.
وی بیان کرد: در روستای تلخاب مزارع گندم به روش کشت بر روی پشته های عریض با رویکرد کاهش مصرف آب انجام گرفته است.
بر اساس این گزارش، این میهمانان خارجی به منظور شرکت در آیین اختتامیه نمایشگاه دستاوردهای پروژه همکاری در احیای دریاچه ارومیه از طریق استقرار کشاورزی پایدار و مشارکت جوامع محلی در میاندوآب به آذربایجان غربی سفر کرده اند.
در این بازدید حاضران از سایت الگویی این پروژه مشترک بین المللی واقع در روستای تلخاب میاندوآب بازدید کردند و از نزدیک در جریان روند اجرای این پروژه قرار گرفتند.
سازمان بین المللی همکاری های ژاپن(جایکا) به عنوان یک سازمان دولتی از طریق مشارکت های مالی، درک چرخه سیستم هیدرولوژیکی و همکاری در ارزیابی اقدامات به احیای دریاچه ارومیه کمک می کند.
دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال/از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز