بازهم تعدد آمار

منصورییکی از مسائل عمده ای که تا چند سال پیش در سطح ملی حل نشده بود، موضوع آمارهای مغایری بود که توسط نهادها و ارگان های متفاوت ارائه میگردید.
مثلا بانک مرکزی نرخ تورم را n ، مرکز آمار ایران آن را m و یک نهاد حاکمیتی مانند مرکز پژوهش های مجلس نرخ تورم را z اعلام می نمود.
علاوه بر این هر دستگاه دولتی یا عمومی که متولی بخشی از امورات کشوری بودند متصدی احصاء و ارائه آمار تخصصی هم می بودند.
این مساله همواره تصمیم گیران و تصمیم سازان حاکمیتی را دچار مشکلات عدیده ای می نمود تا اینکه با مداخله رهبر انقلاب از جایگاه حاکمیتی از سال ۹۱ به این سو مقرر گردید تنها، مرکز آمار ایران مرجع رسمی اعلام آمار گوناگون کشور شود.
به هرحال هرچند از آن تاریخ تا کنون تعدد آمار به آن معنی کمتر وجود دارد اما بازهم نشانه هایی از این مشکل مشاهده می گردد.
یکی از این نمونه ها در جلسه هم اندیشی بانوان با حضور معصومه ابتکار معاون امور زنان رییس جمهور در سالن استانداری آذربایجان شرقی خود را نشان داد.
رییس سازمان بهزیستی استان طی آماری نسبت به توضیح نرخ زنان سرپرست خانوار استان اقدام نمود. وی این جمعیت را ۱۸۲هزار نفر و میزان ۱۰ درصد از این رقم را مربوط به زنانی دانست که مطلقه هستند .
این آمار بلافاصله مورد مخالفت استاندار قرار گرفت و وی این آمار را نیازمند بررسی مجدد دانست.
نمونه دوم اختلاف آماری مابین بهزیستی وسازمان ثبت احوال بود که به میزان کودک همسری شایع در استان مربوط بود.
ثبت احوال اظهار میکند تعداد کودک همسری ها در استان تنها ۱۵ عدد است اما بهزیستی این رقم را نزدیک ۴۰۰۰ نفر اعلام می نماید.
اتفاقا در جلسه بعد از ظهر زنان نیز یک موسسه تحقیقاتی خصوصی این رقم را خوش بینانه معرفی کرده و آمار واقعی را بیش از این میزان اعلام نمود.
اینها تنها چند نمونه از اختلاف آمار هایی است که یقینا مسئولین ارشد استان را در بررسی شرایط موجود با مخاطره مواجه خواهد نمود و تصمیماتی که بر اساس این آمار های مشوش اتخاذ می گردد نیز لزوما با صحت ودقت همراه نخواهد بود.
غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از