روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۴/۲۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 133
  • 416
  • 1,296,524
بازهم گرگ و میش روحانی

منصوریحضور رییس جمهور در آمریکا برای حضور در هفتاد و سومین نشست عمومی سازمان ملل متحد، با حرف و حدیث های فراوانی مواجه بود . برخی از اصولگرایان از منظر تحقیر دولت پیشنهاد میکردند اصلا روحانی به نیویورک نرود چرا که این رفت و آمدها فایده ای برای کشور ندارد، برخی ها معتقد بودند باید از تریبون سازمان ملل برای تبیین حقایق استفاده کرد و .. اما مهمترین مساله ای که در افکار عمومی نسبت به این سفر وجود داشت ، بازتاب این حضور و تاثیر آن در بازار متلاطم اقتصادی کشور بود. درواقع بسیاری از نخبگان و نیز مردم نگران کشور، وقایع نیویورک را از منظر یک نگاه پراگماتیک زیر نظر گرفته اند.
بهرحال سخنرانی حسن روحانی رییس جمهور کشورمان تنها چند ساعت بعد از سخنرانی دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در صحن سازمان ملل انجام پذیرفت.در همان لحظات پایانی سخنان ترامپ ، بازار واکنش منفی خود را بدون اینکه منتظر سخنان روحانی باشد، نشان داد و نرخ دلار به نزدیک ۱۸هزار تومان و یورو به بالای ۲۰ هزار تومان رسید.
ترامپ نه تنها نشانه ای از نرمش در برابر ایران بلکه همچنانکه پیش بینی میشد، نشانه ای از دلبستگی به روندها، قوانین و سازمان های جهانی را هم در لابلای سخنان خود بروز نداد. هرچند او هوشمندانه همه نهادها را مفید و قابل احترام ارزیابی می نمود اما این نرخ گذاری دلالانه او بود که قسمت مهم و پرحجم سخنانش را تشکیل می داد. ترامپ بر لزوم تامین هزینه های مدیریتی این نهادها تاکید میکرد تا یک پیام مهم را در ضمن آن مخابره کند.
اول آمریکا. این مهمترین پیامی بود که ترامپ به صراحت می خواست سخنانش با این محور به جهانیان منعکس شود و بالتبع مساله ایران را نیز میتوان از این زوایه تحلیل نمود. هرچند حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان بسیار تلاش نمود تا با یک روش سیاستمدارانه با ارائه یک تصویر گرگ و میش از ذهن خود، کاری کند که نه سیخ بسوزد و نه کباب، اما سخنان ترامپ کار خود را کرده بود و پیام آمریکا با سرعت بسیار بالایی در رسانه های جهان پیچیده بود و فضا برای تاثیرگذاری سخنان روحانی بسیار تنگ و نحیف بود.
ترامپ رگه ای از ناسیونالیسم نژادپرستانه را نمایندگی میکند که برای او چیزی به جز منافع ملی آمریکا اهمیتی ندارد. حتی جائیکه با نادیده گرفتن واقعیت ها بجای ترکیه از اردن بخاطر میزبانی آوارگان سوری تشکر نمود و حمله امارات و عربستان به یمن را کمک به مردم یمن توسط این دو دولت تعریف نمود منظورش افتتاح حساب جاری جدیدی بود که اعراب باید دلارهای آن راتامین کنند و نه چیز دیگر.
ترامپ آشکارا با تاکید بر اختلاف اساسی فکری خود با روسای جمهور سابق آمریکا، گفت برای او دمکراسی و ارزش های جهانی پشیزی ارزش ندارند الا اینکه در خدمت منافع ملی کشور آمریکا قرار داشته باشند یا بهانه ای برای تامین آن را فراهم کنند.
با این تفاسیر او بسیار صریح و بی تعارف سخنان خود را گفت و دستکم بخشی از افکار عمومی آمریکا را قانع کرد و در مقابل، رییس جمهور کشورمان در شرایطی که ترس او ازکیهان و رقبای انتخاباتی اش مشهود بود، نه توانست زمینه ایجادگفتگویی را فراهم کند و نه توانست مانند دیگران قطعنامه ها را کاغذ پاره بنامد و به اصطلاح زیر میز بازی بزند.نه نهادهای بین المللی را منکر نشد و نه توانست آنها را تائید کند. کسی متوجه نشد او برای گفتگو با آمریکا تلاش میکند یا بر طبل جنگ نهایی با آنها می کوبد. نه توانست مانند ترامپ از سیستم موشکی کشور بر اساس منافع ملی مان دفاع کند و نه توانست ساختار نهادها وروابط بین المللی را به چالش کشیده و بر آنها بتازد. آنجایی که گفت گفتگو در برابر گفتگو گویا فراموش کرده بود که روز قبل پاسخ ترامپ برای این درخواست را رد کرده بود.
البته اصولگرایان طبق آنچه بنا داشتند بازهم روحانی را متهم به التماس به آمریکا کردند.
یعنی آش نخورده و دهن سوخته.
هرچند هنوز برای قضاوت در مورد دستاوردهای سفر روحانی به نیویورک باید منتظر نشست شورای امنیت سازمان ملل هم باشیم اما به قول خودمان ناهاردان بللی دی شاما نمنه وار.افکار عمومی منتظر اتفاقی مهم در سفر روحانی به نیویورک بودند که به نظر میرسد، زمینه ای برای حدوث آن وجود نخواهد داشت.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز