روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 287
  • 778
  • 1,125,637
بازچرخانی آب تصفیه خانه تبریز

حسب اظهارات مسئولین ارشد آب استان ، سالانه با ۵۰ میلیون متر مکعب کسری مخزن آب استان مواجهیم . یعنی هر سال این مقدار آب از سفره های زیر زمینی استان بدون جایگزینی برداشت میشود و در صورت تداوم این وضع در سالهای آینده بخش های مهمی چون کشاورزی و صنعت و حتی آب شرب استان با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد گردید.
از آنجائی که تبریز جزو شهرهای غیر همسطح است و تفاوت ارتفاع بین منطقه شاهگلی و پائین دست تبریز حدودا ۳۰۰ متر است سمت روانی آب در شهر تبریز از سمت جنوب شرقی به سمت غرب می باشد و طراحی شبکه فاضلاب هم بدین منوال صورت پذیرفته است .
در حالیکه فاضلاب ۷۵درصد منطقه شهری تبریز وارد شبکه مدرن فاضلاب این شهر میشود و به تصفیه خانه بزرگ تبریز واقع در غرب این کلانشهر منتقل می گردد اما هنوز بخشی از آب های سطحی این شهر که بعد از بارندگی ها جریان می یابد ، در همین مسیر جنوب شرقی به غرب تبریز روان می شود.
با تدبیر شرکت آب و فاضلاب تبریز، ورودی و مسیل این رواناب ها در داخل شهر کانال سازی شده و در مناطقی مانند ساری زمین ، طالقانی و دیزل آباد از داخل کانال استاندارد هدایت شده اما در زمین های پشت تراکتورسازی و در مقابل کارخانه موتوژن رهاسازی می گردد.
اگر این آب ها هدایت شده و به سیستم تصفیه آب تبریز متصل گردد، حجم مناسبی از آب در فصول بارندگی به این شبکه مدرن می تواند اضافه شود و بعد از تصفیه مجدد مورد بهره برداری های لازم قرار گیرد.
جبران کسری مخزن با خروجی تصفیه خانه تبریز
خروجی آب تصفیه خانه سالانه حدودا ۵۰میلیون متر مکعب است که می تواند بازچرخانی شده و بخشی از نیازهای آبی تبریز را مرتفع نماید . البته این کار نیازمند اولترا فیلتراسیون و حل مشکل شرعی استفاده از آب این بازچرخانی است
آب خروجی از تصفیه خانه با شرایط بیولوژیکی کلی فرم خاکی زیر ۱۰۰۰ واحد و فیکال کلی فرم زیر ۴۰۰ واحد به محیط سپرده میشود و با توجه به اینکه مواد میکروبی آب موجود در آب تصفیه شده در حد استاندارد برای استفاده در محیط های کشاورزی است، اگر اولترافیلتراسیون نیز صورت پذیرد این آب حتی برای آب شرب هم قابل استفاده است .
تکلیف آبهای خروجی تصفیه خانه
حسب اظهارات باقرزاده مدیر تصفیه خانه تبریز به خبرنگار روزنامه ساقی آذربایجان، آب خروجی در کانال ۲۰۰ متری روباز وارد می شود تا به آجی چای وارد شود تا به دریاچه اورمیه بریزد. وی با تاکید بر اینکه این کانال سرباز و قابل برداشت است اما استفاده از آن برای مصارف کشاورزی هیچ مشکل بهداشتی ای را در بر ندارد.
با اعلام اینکه تصفیه فاضلاب تبریز با روش کاملا استاندارد بیولوژیکی بر مبنای رشد و تجزیه مواد آلی به معدنی توسط جلبک ها انجام می گیرد خروجی این تصفیه را نوعی مزیت برای کشاورزی نیز خطاب نمود چرا که حاوی مقادیر زیادی مواد معدنی مورد نیاز کشاورزی می باشد.
این کارشناس حوزه آب همچنین افزود آب جاری در رودخانه آجی چای سالم نیست و بنابراین برای مصارف کشاورزی نیز توصیه نمیگردد.
ذخیره آب
دکتر یگانی متخصص آب در مصاحبه با روزنامه ساقی آذربایجان در خصوص امکان بازچرخانی آب خروجی تصفیه خانه تبریز میگوید: آب فاضلاب به سهولت این قابلیت را دارد که منابع آبی مورد نیاز شرکت ها و صنایع را تامین نماید ، بخصوص صنایع پر آب بر.
وی همچنین معتقد است در صورت لزوم از این آب میتوان حتی آب شرب مردم را هم تامین نمود که البته نیازمند رفع برخی محدودیتهای دینی و شرعی از طریق استفتاء از مراجع تقلید است و هم چنین سخت گیری های بیشتر در تصفیه مجدد این آب.
عضو دفتر پایش احیای دریاچه اورمیه در دانشگاه تبریز خاطرنشان کرد : تامین آب مورد نیاز صنایع اطراف مانند نیروگاه- پالایشگاه و پتروشمی سبب بی نیازی این صنایع از برداشت از آب های زیرزمینی مانند چاه ها و آب های سطحی مانند زرینه رود می شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز