روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 310
  • 807
  • 1,127,797
بازی برد- برد پتروشیمی و کوجووار

مطالبه های صریح و پاسخ های صادقانه

سرویس اجتماعی ساقی آذربایجان / منطقه کوجووار تبریز، علاوه بر محرومیت های عمومی مناطق حومه ای تبریز، از مظلومیتی بنام آلودگی آب و هوا هم رنج میبرد. واحدهای بزرگ تولیدی که در دهه های گذشته با جانمایی اشتباه ، معضلات زیست محیطی مهمی برای اهالی این منطقه ایجاد کرده اند. اما پتروشیمی تبریز در دوره مدیریت جدید، به روایت آمار و اطلاعات موجود، پیشرو و پیشگام در حل مسائل فی مابین شده است.
دیدار در پتروشیمی
عصر چهارشنبه پتروشیمی تبریز میزبان فعالان زیست محیطی و اجتماعی کوجوورار بود. این دیدار که نخستین تعامل سیستماتیک بین این دو همسایه ۲۸ ساله بود، نمادی از یک بازی برد-برد بود هم برای پتروشیمی تبریز و هم مجاور جنوبی اش، کوجووار.
هرچند در آغاز جلسه، مسئولین پتروشیمی به درستی و بارها تاکید میکردند اهالی کوجووار میزبان واقعی هستند و ما میهمان این سرزمین.
اما شاید مهمترین نکته ای که در این تعامل قابل تامل بود، مطالبه نسل جوانان کوجووار بود . گو اینکه آنها از سنت اعتراض افواهی، قدم به مدرنیته NGO گذاشته اند . آنها دیگر می دانند چه میخواهند و اصولا باید چه بخواهند . طبیعی است که همه میدانند جانمایی صنایع بزرگ تبریز در آن منطقه تنها با کلمه اشتباه میتواند تعریف گردد اما برای کاستن از سطح و میزان چالش های ناشی از این جانمایی اشتباه دو مدل وجود دارد که یکی در سالهای ۷۱ تا ۹۴ استفاده شده است و دیگری مدلی که از اواخر ۹۶ آغاز به کار کرده است .
مدل اول مصادف بود با حضور هیئت حاکمه دولتی در این واحد تولیدی که نه گوشی برای شنیدن داشت و نه اصالتا علاقه ای برای درک موضوع . از سخنان اهالی در این جلسه هم می شد به این نکته رسید که مدیریت چالشی در آن زمان ، مدیریتی پادگانی و انکاری بوده است.
اما مدل دوم که با فرصت حضور بخش خصوصی در راس مدیریت پتروشیمی تبریز همراه شده است ، زمینه را برای تعامل و به اصطلاح خودمان دیپلماسی دو همسایه فراهم میکند.البته اهالی کوجووار به این مزیت و ظرفیت نیز اذعان داشتند که همین فتح بابی برای گفتگوی سیستماتیک، خود عامل مهمی است که میتواند مطالبات اصلی مردم را به گوش مسئولین پتروشیمی برساند و درمقابل پاسخگوئی سیستماتیک آنها را به همراه داشته باشد.
بعنوان ناظر بیطرف آنچه در این جلسه گذشت را تنها میتوانیم با لفظ همسایگی مخابره نماییم. اکنون دو همسایه در کنار هم برای حل مشکلات موجود بر سر میز مذاکره نشسته اند. و این یعنی برد-برد.
روایت پتروشیمی
مهندس زارعی، قائم مقام مدیرعامل و همچنین رییس مجتمع پتروشیمی تبریز، درابتدای این نشست با سخنانی بسیار آرام و مودبانه با پذیرش اشتباهاتی که در گذشته اتفاق افتاده است به شرح خدمات این واحد عظیم تولیدی به اقتصاد کشور پرداخت . وی گفت۷۵۰هزار تن محصول در سال تولید می کنیم که ضمن اشتغال ۲۷۰۰ نفر از همشهریان عزیزمان، مواد اولیه بسیاری از صنایع بومی کشور است .
وی اذعان داشت از ۳۹۱ هکتار اراضی تحت تملک این واحد تولیدی، کاربری ۱۰۰ هکتار آن فضای سبز شده است که این رقم بالاتر از استاندارد است. او گفت: ۸۱ ساختار اچ اس ای دراین مجتمع شکل گرفته بطوریکه موفق به احذ ایزوهای ۹۰۰۱ و ۱۴۰۰۱ شده ایم.
در ادامه این نشست مسئول محیط زیست این واحد با اشاره به تلاش های این واحد گفت: تلاشها در سه بخش زیست محیطی ، مدیریت پسماند و مدیریت پایش آلاینده ها برای کنترل آلودگی ها تداوم دارد و در فرایندی کاملا مستمر و تحت نظارت مراجع زیست محیطی استان قرار داریم. چاووش باشی کوره زباله سوز موجود در پتروشیمی تبریز را در منطقه شمالغرب بی نظیر توصیف کرد و گفت: آب گازی که از کوره بلند میشود، بخار آب است و توسط سنسورهای زیست محیطی کنترل مداوم بر روی آنها صورت میگیرد.
پتروشیمی سبز اول سال ۹۸
وی همچنین با برشمردن تکنولوژی جدید برای لایه گذاری بر روی حوضچه های روباز که با تبخیر آنها آلودگی هایی در محیط ساطع میگردد و با اشاره به سرمایه گذاری ۲/۵ میلیون دلاری برای خرید تجهیزات مورد نیاز واحد rto ، از ایتالیا وعده داد تا اواخر سال بعد voc موجود جمع آوری و حذف خواهد گردید بنابراین داستان آلاینده های این واحد به اتمام خواهد رسید.
گلایه های همسایه
بخش دوم جلسه اختصاص داشت به مطالبات و شکایات اهالی کوجووار .در ابتدا یکی از اهالی با گلایه از اینکه نمیتوانیم نفس بکشیم، پرسید آیا نمونه برداری و پایش خاک و آب زیرزمینی منطقه انجام شده ؟
پاسخ پتروشیمی تبریز اینگونه بود که کارکنان ما داخل این مجتمع هر روز حضور دارند و این نمونه برداری ها انجام شده و جواب شان هم در حد قابل قبول بوده است .
دکتر یاری سئوال و مطالبه دوم را اینگونه طرح نمود: اینکه بعضا میگویید ما با پالایشگاه متفاوتیم درست نیست چرا که ۴۸/۱ درصد سهام پتروشیمی را پالایشگاه تبریز خریده است پس در نظر ما یکی هستند. در این ۲۳سال بو کم نشده است ، سنسور ما گوش و چشم ماست و ادراک ما از شرایط موجود فرقی نکرد است .پاسخ پتروشیمی اما اینگونه بود که نوع عملکرد و فعالیت ما متفاوت و مستقل از هم است. برای تصفیه بیولوژیکی پساب حتما کمی بو خواهیم داشت.
سوال یکی دیگر از اهالی که رنگ وبوی عدالت خواهانه داشت این بود که چرا اینقدر زمین را رها کرده اید و مجتمع رفاهی تان را در شاهگولی تبریز ساخته اید؟ و سئوال دوم این بود که چرا همه هزینه ها در سمت شمال صرف شده و در سمت کوجووار کاری نشده است.
نصابی مسئول انجمن اسلامی مسجد جامع کوجووار که هماهنگ کننده این دیدار هم بود .
با توجه به امراضی که در بین اهالی در اثر فعالیت واحدهای صنعتی دراین منطقه پدید آمده است اظهار داشت : دو مساله داریم یکی مسایل محیط زیستی و دیگری همسایگی.
وی اذعان کرد خودتان اقرار می کنید که در اطراف مخازن ساخت و ساز نکنید چون خطرناک است، بعد خودتان این مخازن را به ما تحمیل کرده اید .
چرا این مسئله رعایت نشده است ؟ شما دعای غیر قابل اجابت می کنید.می گویید زمین بدهید فضای سبز درست کنیم.از کجا بیاوریم؟
صدای مشعل و آلودگی صوتی در حالیکه کنارش مدرسه است را چگونه باید توجیه کنیم؟
وی بااشاره به وجود قانون یک درصد عوارض واحدهای تولیدی برای رفع آلودگی محیط زیستی گفت: چرا تا سال ۹۵ یک ریال ازاین مبلغ پرداخت نشده است؟
او همچنین به باقی ماندن برخی از راه ها و جوب های قدیمی کوجووار داخل پتروشیمی اشاره کرد و درخواست رسیدگی نمود.
نصابی همچنین درخواست نمود مطالعات دانشگاه علوم پزشکی که در اختیار پتروشیمی و پالایشگاه قرار داده شده است در اختیار اهالی نیز قرار گیرد.
پاسخ پتروشیمی این بود که باید دانشگاه اطلاع رسانی کند چون اهالی احتمالا از ما قبول نمیکنند.
همچنین یکی از اهالی ، درخواست انجام غربالگری در خصوص بیماری های ممکن در مجاورت مناطق صنعتی را نمود که با پاسخ مثبت پتروشیمی مواجه گردید.
ان جی او یاشیل کوجووار
یاری دبیر این ان جی او ، در ادامه جلسه اذعان کرد نگاه مردم به واحدهای صنعتی منطقه را میتوان در نقاشی های کودکان این منطقه دید. وی با انتقاد ازاینکه هی میگویید ما خودمان دراینجا زندگی میکنیم گفت : شما بابت کاری که انتخاب کرده اید پول میگیرید اما ما مجبوریم آلودگی را تحمل کنیم بدون اینکه برای ما نفعی داشته باشد.
پاسخ پتروشیمی اما حول محور اقدامات طبق استانداردی بود که برای رفع آلودگی های ناشی از فعالیت صنعتی دراین منطقه بوجود آمده است میچرخد.
مهندس زارع بر سرمایه گذاری در حوضچه ها و نیز راه اندازی واحد RTO و این وعده که از اول سال ۹۸ پتروشیمی سبز خواهد بود تاکید کرده و اظهار داشت : از اهالی محترم نیز میخواهیم هر لحظه احساس کردند بو و یا آلودگی ای وجود دارد همان لحظه اطلاع رسانی کنند تا بررسی نماییم.
وی که با آغوشی کاملا باز پذیرای انتقادات بود، از اهالی و بخصوص از ان جی او خواست تا اگر راه حل دیگری به ذهنشان رسید حتما به اشتراک بگذارند.
در ادامه جلسه و با مطالبه اهالی کوجوار مقرر گردید اقداماتی مانند : بهینه سازی مسیر قبلی تردد واحد پتروشیمی، آسفالت ریزی و بهینه سازی یکی از دبیرستانهای کوجووار، احیای پارک قدیم کوجووار که محل بازی اسکیت جوانان منطقه بود توسط پتروشیمی بررسی و انجام گردد .
در پایان این جلسه که با بازدید میدانی اهالی کوجووار از واحدهای رفع آلودگی در پتروشمی همراه بود ، مقرر گردید برای رویت پیشرفت امور مربوط به مبارزه با آلودگی ها دیدار دوم در اسرع وقت برگزار گردد .

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ابوالفضل آقاپور Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین پر امتیازترین
باخبر شدن از
ابوالفضل آقاپور
میهمان
ابوالفضل آقاپور

ممنون از گزارش جامع و کاملتون

سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز