روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 334
  • 659
  • 1,437,895
بانکها غیر همسو با توسعه استان

چند ماه مداوم تلاش کردم تا مصاحبه ای با رییس بانک ملی استان که همزمان رییس شورای هماهنگی بانک های استان نیز می باشد داشته باشم اما پاسخ آنها تا این لحظه منفی بوده است . جلسات شورا نیز ظاهرا بدون خبرنگار برگزار می گردد و فعالین و نخبگان اقتصادی استان نیز باید از میان سایت های اصولگرا بصورت قطره چکانی چند عدد و رقم بدست بیاورند تا برای تحلیل اوضاع اقتصادی از آن استفاده نمایند.
بهر حال در جلسه شورای هماهنگی بانک ها عادل غلامی ، چند عدد را طرح نموده و متعاقب آن هاشم زاده مدیرکل جذب سرمایه گذاری خارجی جمله ای اظهار کرده است که می توان از ترکیب آن از روند موجود تا حدودی به این نکته پی برد که بانک ها نقش درخشانی در پیشبرد امور نداشته اند و به نظر نیز نمی رسد حالا حالا ها تصمیمی برای تغییر رویه خود داشته باشند.
عادل غلامی در جلسه شورای هماهنگی بانک‌های آذربایجان‌شرقی، با اشاره به فعال بودن ۱۲ بانک دولتی و ۲۴ بانک خصوصی و موسسه اعتباری در استان ، نسبت منابع به مصارف در بانک‌های استان را ۷۵ درصد اعلام نموده است .
در مصاحبه ای که با یکی از اساتید دانشگاه داشتم گوشزد نمود این نرخ ریسک بالایی دارد و از استاندارد های بانکی فاصله دارد . البته این سئوال را دو ماه پیش از مدیرعامل یکی از بانک های استانی پرسیدم که آیا یکی از دلایل بالا بودن نرخ معوقات بانکی همین رعایت نکردن سقف برداشت از منابع نیست؟ البته او در پاسخ به سئوالم این مساله را به اوضاع اقتصادی جامعه مربوط دانست و رعایت نکردن سقف را امری جزئی دانست. هر چند می دانستم که همان بانک در موضوع اعطای وام های اشتغالزایی مصوب کارگروه رفع موانع تولید استان در ردیف های پائینی قرار دارد. از طرفی هم بسیاری از مدیران استانی بخصوص خدابخش استاندار سابق همواره از کوتاهی بانک ها در زمینه اعطای تسهیلات گله مند بود و معلوم نیست که بانک ها عمده ترین صرف منابع را که میتواند در قالب تسهیلات باشد را کجاها هزینه کرده اند؟
غلامی در این نشست بدون اینکه سهم مطالبات جاری و معوق بانک ها را تشریح کند به ذکر عدد ۲۶ هزار میلیارد بسنده نموده اعلام کرد این رقم ، ۱۰ درصد کل مصارف است و نشانگر رعایت بهداشت اعتباری در بانک‌هاست. شاید البته رعایت بهداشت اعتباری اسم رمزی باشد برای عدم مشارکت در طرح های توسعه ای که شدیدا نیازمند تسهیلات هستند.
هر چند این مقام مسئول عنوان نموده : بانک‌های استان سهم خود را در رونق تولید و گره‌گشایی از تولید در حد توان ادا کرده اند اما خروجی جلسات کارگروه رفع موانع تولید چنین بازتابی ندارد و فعالین اقتصادی بیشترین گله ها را از بانک ها دارند که خود مجال مفصلی می طلبد تا پای درد و دل این طیف بنشینیم.
اینکه گفته می شود ۹۰ درصد اقتصاد کشور به بانکها مربوط است ، هم سخن درستی است وهم سرنخ خوبی برای اقتصاد دانان فراهم میکند تا یکی از مهمترین دلایل عدم توسعه اقتصادی را بهتر بشناسند.
آخرین مطلبی که از این نشست مخابره شده است نیز تائیدی است بر آنچه تا کنون گفتیم.
حمید هاشم‌زاده، مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری آذربایجان‌شرقی در این نشست با بیان اینکه بانک های خصوصی پای کار ارائه تسهیلات نمی‌آیند از این مدل مواجهه آنها انتقاد کرده است . هاشم زاده به درستی روند های غیر همسوی بانک های خصوصی استان با توسعه را گوشزد نموده است که متاسفانه کارشناسان اقتصادی سیاست‌گذاری دفاتر مرکزی بانک‌های خصوصی را دلیل اصلی این روند عنوان مینمایند.
همچنانکه گفته شد متاسفانه اطلاع رسانی بانک های استانی بسیار قطره چکانی است و اعداد و ارقام ارائه شده برای استفاده تحلیلگران اقتصادی کفایت نمیکند اما از اظهارات خود این مدیران و هم چنین روند موجود در عرصه اقتصادی استان می توان نتیجه گرفت ، بانک ها با توسعه استان همسو عمل نمی کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز