روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
بانک مرکزی جز برای سفر تعهدی برای فروش ارز ندارد

معاون ارزی بانک مرکزی اظهار کرد: سیستم بانکی جز برای سفر، به هیچ عنوان فروش ارز ندارد بلکه تعهدی در قبال یک کالای خاص برای مدت‌زمانی معین می‌دهد.
غلامعلی کامیاب در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: درباره بحث قیمت‌گذاری ارز، بانک‌ها مظلوم واقع شده‌اند زیرا وظیفه بانک، معامله اسناد است و وظیفه قیمت‌گذاری ندارد. بر همین اساس وظیفه‌ای برای قیمت‌گذاری و توزیع بر عهده بانک مرکزی نیست.
معاون ارزی بانک مرکزی افزود: زمانی هم که شرط قیمت‌گذاری مطرح شد، بانک مرکزی معترض بود.
کامیاب در بخشی از سخنانش گفت: دستورالعمل چگونگی رسیدگی به ایفای تعهدات ارزی گذشته، شامل کلیه تعهدات ارزی است که به استناد مجموعه مقررات ارزی و نامه‌های عمومی این بانک در قالب گشایش اعتبار اسنادی، ثبت برات اسنادی و حواله ارزی به نرخ‌های کمتر از نرخ مرجع و یا نرخ مرجع است که تا قبل از تاریخ ۱۳۹۱/۵/۳ ایجاد شده باشد. این دستورالعمل کلیه مواردی را که قبل از تاریخ ۱۳۹۲/۹/۱۶ براساس بخشنامه‌های این بانک با متقاضی تسویه ریالی صورت گرفته است، را شامل نمی‌شود. به دلیل این‌که دستورالعمل‌های متعددی تنظیم و ابلاغ شده بود و همه در تصاد بودند، به عنوان فصل‌الخطاب تهیه و ابلاغ شد.
وی همچنین بیان کرد: در زمان تهیه این دستورالعمل هماهنگی با بانک ها و بخش خصوصی انجام شد.
نکته مهم دیگر این است که در سال ٩١ کارگروه ویژه اقتصادی دولت مصوبه‌ای دارد که به تایید رئیس‌جمهور وقت رسیده و بر تاریخ ترخیص کالا تاکید دارد و از تاریخ تصویب این مصوبه نرخ همه کالاها مبادله‌ای است مگر آن‌هایی که در اولویت‌ها اعلام شد که این‌ها هم به نرخ روز ترخیص اعلام شد. مصوب این کارگروه از سال ٩١ اجباری شده است.
کامیاب همچنین درباره بحث فروش ارز گفت: سیستم بانکی جز برای سفر، به هیچ عنوان فروش ارز ندارد بلکه تعهدی در قبال یک کالای خاص برای مدت‌زمانی معین می‌دهد. پس هیچ‌گاه در قبال ریال ارز فروخته نمی‌شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز