روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
باید در مرکز هر استان یک موزه عروسک وجود داشته باشد

یک احیاکننده عروسک‌های بومی معتقد است: عروسک‌ها، نشان دهنده فرهنگ و باور مردم یک منطقه هستند و در مرکز هر استان، ضروری است که موزه‌ای به این عروسک‌ها اختصاص داده شود.
افسانه احسانی در گفتگو با خبرنگاران به ضرورت اختصاص فضایی به عروسک های بومی در مرکز هر استان خبر داد و گفت: عروسک‌ها نشان دهنده غم و شادی و خوشی و ناخوشی و باور مردم هر منطقه است. بگذریم از این که مناطقی چون خراسان جنوبی و هرمزگان و خوزستان عروسک های بومی خود را دارند و این عروسک‌ها باید حفظ شوند. از این رو لازم است در مرکز هر استان، موزه ای برای عروسک‌ها وجود داشته باشد.
به گفته این احیاکننده عروسک‌های بومی، دوتوک‌ها، قرچوق‌های ترکمن صحرا، قنداقی‌ها و لیلی‌ها یا همان بازبازک‌ها، در شمار عروسک های اصیل اند که بهتر است اصالت خود را حفظ کنند و به همان شکل باقی بمانند اما باقی عروسک‌ها، حالت مردم شناسی دارند. برای مثال، عروسک‌های قزوین مردم شناسی هستند. یعنی لباس محلی تن شان می‌کنند و جز این ارزش دیگری ندارند؛ در حالی که ما دنبال عروسک‌های خیلی اصیل هستیم.
احسانی در پاسخ به این که برای معرفی عروسک‌های بومی و ارئه بهتر آن چه باید کرد گفت: فرهنگ مردم ما همچنان شفاهی است و این تبلیغ، دهان به دهان اتفاق می‌افتد. من عروسک‌ساز نیستم و نمی‌خواهم سرعت ساخت عروسک‌ها بالا رود من می‌خواهم کسی که فلسفه عروسک‌ها را درک کرده و دغدغه‌اش را دارد به مخاطب و خریدار تبدیل شود. از سوی دیگر دلم می‌خواهد عروسک‌های بومی در یک فضای فرهنگی ارائه شوند. برای مثال، امسال در جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان شرکت کردیم و برای معرفی بیشتر عروسک‌های بومی و فرهنگ و آداب و رسوم خود، ۸۰ عروسک محلی را، که به شکل تندیس درآمده بود، در اختیار برگزیدگان این جشنواره گذاشتیم و استقبال از این عروسک‌ها به قدری بود که هیئت داوران بخش بین‌الملل هم از ما عروسک ساختند.
او به طرح ترسیب کربن اشاره و بیان کرد: طرح «ترسیب کربن» بخشی از برنامه سازمان ملل است؛ برنامه‌ای برای کاستن از میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای و حفاظت از محیط زیست ترسیب کربن به جذب دی اکسید کربن توسط گیاهان و کاهش اثر سوء گرمایش زمین گفته می‌شود.
جالب این که دو هفته پیش اعلام شد، طرح ترسیب جزو ۱۰ طرح برتر سازمان ملل بوده؛ ما بخشی از این طرح بودیم و پروژه ما هم توجه به هنر بومی برای حفظ منابع طبیعی بود. از این رو به ساخت و احیای عروسک ها به عنوان بخشی از هنر بومی پرداختیم که با اقبال عمومی هم مواجه شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز