روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۶/۰۹/۲۴
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 162
  • بازدید دیروز: 618
  • کل بازدید ها: 488,987
با این دستگاه پوست خود را نابود می کنید!

محققان مرکز پزشکی دانشگاه جورج تاون با بررسی ۴۰۰ زن که برای برنزه شدن، از سولاریوم استفاده می‌کردند، به این نتیجه رسیدند که یک پنجم آنها، به این کار معتاد شده بودند و بیشتر آنها افسردگی داشتند.
محققان هشدار می‌دهند که از هر ۵ زن، یک نفر به قرار گرفتن در معرض پرتوهای فرابنفش برای برنزه شدن وابستگی شدید پیدا کرده است و به نظر می‌رسد که حتی آگاه کردن آنها از احتمال ابتلا به سرطان پوست، بازدارنده نیست. در این میان، زنان مبتلا به افسردگی، سه برابر بیش از دیگران به برنزه شدن با سولاریوم اعتیاد دارند.
محققان به پزشکانی که برای بیماران مبتلا به اختلال عاطفی فصلی، نور درمانی با استفاده از سولاریوم تجویز می‌کنند، هشدار می‌دهند که این کار را با استفاده از جعبه نور عاری از خطر ابتلا به سرطان پوست انجام دهند.
به گفته این محققان، برنزه کردن، به ویژه در زنان جوان، خطر ابتلا به سرطان پوست را تاحد بالایی افزایش می‌دهد. همچنین دستگاه‌های سولاریوم می‌توانند حدود ۲۰ درصد خطر ابتلا به ملانوما (تومور بدخیم پوستی) و سرطان پوست غیرملانومایی را ۲۹ تا ۶۷ درصد افزایش دهند. افراد با هربار وارد دستگاه سولاریوم شدن، یک یا دو درصد به سرطان پوست نزدیک‌تر می‌شوند.
محققان معتقدند که برنزه کردن با سولاریوم بسیار از نور خورشید خطرناک‌تر است، زیرا این دستگاه‌ها پرتوهای فرابنفش A و B در حد بسیار زیادی به فرد می‌تابانند.
محققان در بررسی‌های دیگر متوجه شدند که نور فرابنفش نوعی واکنش اپیوئید در مغز به وجود می‌آورد. واکنش اپیوئید، شبیه به واکنشی است که در اثر مصرف مواد مخدر به فرد دست می‌دهد. یکی از دلایلی که افراد افسرده به این دستگاه وابسته می‌شوند، نیز می‌تواند واکنش اپیوئیدی باشد.
محققان معتقدند با مشاوره و تجویز دارو می‌توان افراد معتاد به سولاریوم را – درست مانند معتادان دیگر- درمان کرد.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
همگام با تبریز 2018
اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
سامانه پیامکی
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
تصویر روز