روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 608
  • 906
  • 1,359,671
با مردم رو راست باشید

بعد از ۹ ماه و عده و وعید بالاخره سه کشور اروپائی، از ساز و کار مالی مراوده با ایران رونمای کردند. این ساز و کار مالی در واقع بدیلی است برای رفع تحریم های مالی آمریکا که قرار بود با اجرایی شدن برجام صورت پذیرد. اما با خروج نابهنگام آمریکا از برجام اغلب تحریم ها به قوت خود باقی ماند و این ایران بود که بازنده بازی شناخته می شد.
مهمترین جنبه تحریم ها مربوط میشود به تحریم های بانک مرکزی آمریکا که شرکای خود را از معامله و نقل و انتقال پول به ایران منع می کند. بنابراین ارز حاصل از فروش نفت یا کالاهای فروخته شده ایران، به سیستم مالی کشور نمی تواند برگردد و همین مساله نقطه شروع یک بحران اقتصادی سیاسی برای کشور است.
اتحادیه اروپا ، اما برای نگهداشت ایران در زمین برجام ، از ۹ ماه پیش تلاش نموده است تا زمینه ای برای مراودات مالی ایران با دنیا فراهم نماید تا ایران از خیال خروج از برجام منصرف شود.
برای توضیح بیشتر باید کمی به عقب برگردیم. از سال ۸۳ تا کنون ، هیچ گاه مردم ایران بصورت واقعی و ریز در جریان مذاکرات اتمی و یا سایر مذاکرات مهم مسئولین با طرف های خارجی نبوده اند. یادمان هست که بعد از مذاکرات ، همیشه آقای جلیلی یا لاریجانی و حتی خود روحانی با چند جمله کلیشه ای سئوالات خبرنگاران را می دادند جملاتی مثل ، ایران ایستاده است، ما در مقابل دشمن فلانیم و .. اما هیچ مساله مهمی از مذاکرات به مردم منعکس نمی گردید تا بدانیم در مذاکرات چه سخنانی رد و بدل شده است.
در نتیجه همین سیاست پنهان کاری به بهانه های واهی مصلحت اندیشی و توجهات امنیتی و .. است که در سال ۹۴ در مساله برجام ضرر کردیم. نخبگان پایتخت نشین که در مرکز اطلاعات و داده ها قرار دارند ، با همان سیاست پنهان کاری مذاکرات را پیش بردند و فقط بعد از اتمام کار بود که مردم را در جریان امر قرار دادند و آنهم چه قرار دادنی! در واقع اطلاع رسانی نبود به انفجار کشاندن مطالبات مردم بود. آنها قبل امضای برجام باید همه گزینه ها و سناریوها را با مردم در میان می گذاشتند و می گفتند که اگر فلان اتفاق بیفتد این کار را می کنیم و اگر ..
اکنون که این مطالب را به سهولت میتوانیم بنویسیم در واقع از هزینه های یک تجربه ۱۵ ساله سخن می گوئیم و احتمالا بازهم اسرار مگوئی وجود دارد که مردم از آن بی خبرند.
البته این سیاست ، ربطی هم به دولت خاصی نداشته و ندارد و همه دولت ها در این پنهان کاری ها مساوی عمل کرده اند.
همیشه هم شرایط کشور عموما حساس قلمداد شده تا صدای منتقدین به نوعی کمرنگ شود که فعلا مجال انتقاد نیست و ..
امروز اما رسیده ایم به یک مرحله حساس دیگر. سامانه تجاری اروپا یا همان اس پی وی به اینستکس تقلیل پیدا نمود. تجربه برجام نشان داد که امروز دیگر باید با صدای بلند سئوال پرسید و هرکس به بهانه مصلحت اندیشی و شرایط حساس خاورمیانه و کره مریخ و زحل، از پاسخگوئی فرار نمود باید او را رسوا نمود. مسئولین کشور توضیح دهند که چرا این اینستکس را فقط سه کشور اروپائی پذیرفته اند و بقیه به آن نپیوسته اند (۲۵ کشور). توضیح دهند اگر مثلا دولت ترزا می یا مکرون که وضع خوبی هم ندارند تغییر یافت چه ضمانتی برای بقای این دولت ها در اینستکس وجود دارد؟
این گونه به نظر می رسد که اروپائی ها در قبال پذیرش اینستکس ، مجددا درخواست نموده اند توان موشکی و دفاعی کشور به مذاکره گذاشته شود آیا چنین چیزی وجود دارد یا نه؟
مسئولین صادقانه توضیح دهند ، آیا این ساز و کار مالی نیم بند، به همان سیستم نفت در برابر غذا و دارو منجر خواهد شد ؟ چرا که این سامانه فقط برای دارو و غذا طراحی شده است .
کوتاه سخن آنکه، شرایط سال ۹۸ ، آنگونه که خود مسئولین و یا نخبگان سیاسی اقتصادی می گویند نامناسب خواهد بود . حال با این تفاسیر، نه دیگر مجالی برای پنهان کاری باقی مانده و نه توانی برای لاپوشانی شرایط . بنابراین تا وقت تنگ نشده بهتراست با مردم صادقانه و رو راست سخن بگوئید و در این مقطع زمانی تصمیم های نهایی را بر عهده ملت بگذارید.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز