روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 659
  • 852
  • 1,331,899
با مصرف «کنجد» کلسترول خون خود را کاهش دهید

یکی از مهمترین خواص کنجد برای سلامتی، تأثیر آن در کاهش کلسترول بد خون است؛ فیتواسترول‌ها ترکیباتی هستند که در گیاهان یافت می‌شوند و ساختمان شیمیایی مشابهی با کلسترول دارند؛ با دریافت میزان مناسبی از فیتواسترول‌ها میزان کلسترول خون کاهش می‌یابد.
دانه کنجد از جمله دانه‌های روغنی سرشار از اسیدهای چرب اشباع‌نشده است و ۷۵ درصد دانه کنجد را چربی و پروتئین و ۲۵ درصد آن را مواد معدنی، کربوهیدراتها (قند) و فیبر تشکیل می‌دهد.
کنجد همچنین دارای انواع ویتامین‌ها، به‌ویژه ویتامین‌های گروه B و ویتامین E و مواد معدنی نظیر کلسیم، منیزیم، روی، مس و فسفر است؛ مقاله «خواص کنجد؛ ۹ خاصیت کنجد برای سلامتی» به خواص کنجد برای سلامت انسان می‌پردازد که از آن جمله می‌توان به کاهش خطر سکته قلبی، پیشگیری از سرطان و درمان یبوست اشاره کرد همچنین کنجد در افزایش توان جنسی در مردان مؤثر است.
خواص کنجد در کاهش کلسترول
یکی از مهمترین خواص کنجد برای سلامتی انسان، تأثیر آن در کاهش کلسترول بد خون است؛ فیتواسترول‌ها ترکیباتی هستند که در گیاهان یافت می‌شوند و ساختمان شیمیایی مشابهی با کلسترول دارند؛ با دریافت میزان مناسبی از فیتواسترول‌ها، میزان کلسترول خون کاهش می‌یابد.
در گزارش‌هایی که در مورد میزان فیتواسترول گیاهان ارائه شده است، معلوم می‌شود که کنجد، از غنی‌ترین مواد غذایی از نظر فیتواسترول‌ها است؛ در هر ۱۰۰ گرم از کنجد ۴۰۰ تا ۴۱۳ میلی‌گرم فیتواسترول وجود دارد.
«سزامین» یکی از لیگنان‌های اصلی کنجد محسوب می‌شود؛ لیگنان‌های موجود در کنجد برخی از چربی‌های خون مانند کلسترول بد (LDL) را کاهش می‌دهند، به همین دلیل مصرف کنجد برای افرادی که کلسترول خون بالایی دارند خوب است.
خواص کنجد برای استخوانها
گرچه تصور بر این است که پوکی استخوان اغلب گریبان‌گیر زنان سالمند می‌شود اما حقیقت این است که مردان سالمند نیز در معرض پوکی استخوان قرار دارند؛ تقریباً ۳۰ درصد شکستگی‌های استخوان لگن در مردان اتفاق می‌افتد و از هر ۸ مرد بالای ۵۰ سال یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می‌کند.
در مطالعه‌ای که به‌روی ۳۹۶ مرد در گستره سنی ۴۵ تا ۹۹ سال انجام شد، مشخص شد که بین دریافت کم روی و کمبود املاح معدنی در بدن، با بروز پوکی استخوان در ناحیه لگن و ستون فقرات ارتباط واضحی وجود دارد.
به‌دلیل تأثیر روی در چگالی املاح معدنی استخوان، به مردان سالمند توصیه می‌شود غذاهای غنی از «روی» را به‌طور مرتب در برنامه‌های غذایی خود بگنجانند.
خوشبختانه کنجد بو‌داده یک منبع فوق‌العاده از این ماده‌ معدنی محسوب می‌شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز