با ندانم کاری برخی‌، توریست‌های سلامت را از شهر راندیم

عضو شورای شهر تبریز گفت: خروجی هزینه‌های میلیاردی برای ساخت فرهنگسراها فقط صرف آموزش‌های سطحی نظیر دگمه‌دوزی، آشپزی و عروسک‌سازی می‌شود،در حالیکه با این کارها نمیتوان فرهنگ‌سازی کرد.
محرم محمدزاده در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در تبریز، با اشاره به زمان ۴۰ روزه باقیمانده تا آغاز تبریز ۲۰۱۸ اظهار داشت: از خبرنگارانی که مطالبه‌گری در رابطه با رویداد تکرار نشدنی تبریز ۲۰۱۸ می‌کنند، باید قدردانی کرد و ای کاش برخی مسوولان نیز همانند خبرنگاران این دغدغه‌ها را داشته باشند.
در ۴۰ روز باقی مانده تا تبریز ۲۰۱۸ کارهای ظاهری صورت خواهد گرفت
وی با بیان اینکه نباید انتظار تغییر و تحولات عظیم در این اندک مدت باقیمانده تا آغاز رویداد تبریز ۲۰۱۸ داشت، افزود: اخیراً بازدید یک و نیم ساعته به همراه استاندار و شهردار از بازار تاریخی تبریز داشتیم که در این بازدید برخی نقاط بهسازی شده ولی برخی مناطق بازار از جمله کف بازار و سیم‌کشی‌های موجود بازار نیاز اساسی به ساماندهی دارند تا بتوان لااقل تا تبریز ۲۰۱۸ آمادگی ظاهری را حفظ کرد.
وی با اشاره به اینکه شاید ۴۰ روز تا آغاز تبریز ۲۰۱۸ فرصت باقی مانده ولی یک سال فرصت است تا کارهای اساسی را در این سال انجام داد، گفت: نباید همه انتظارات برای تبریز ۲۰۱۸ را از شهرداری داشته باشیم بلکه هر دستگاه و نهاد باید به قدر وسع خود وظایف محول شده را انجام دهند.
وی گفت: دید وسیع استاندار آذربایجان‌شرقی نسبت به آبادانی شهر ستودنی است و قطعاً نقش موثری در آبادانی تبریز و استان خواهند داشت و البته شهردار تبریز نیز ایده‌ها و برنامه‌های ویژه‌ای داشته که با حمایت شورای شهر گام‌های موثری برداشته خواهد شد.
تبریز با تاریخ کهن در برابر شهرهای پرگردشگر مظلوم واقع شده است
نایب رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز با تاکید به اینکه قبول داریم تبریز از نظر زیرساختی با مشکلاتی روبه رو است، افزود: متاسفانه تبریز تا به امروز مهمانی نداشته و همانند خانه‌ای است که هیچ‌گاه مهمانی به آن خانه نرفته و به یکباره خبر داده‌اند که تا چند روز دیگر مهمانان بی‌شماری به آن خواهد آمد در حالیکه شهرهایی از قبیل اصفهان، شیراز و مشهد عادت به مهمان دارند و می‌دانند چه کاری انجام دهند در حالیکه تبریز از این بابت مظلوم واقع شده است.
عضو شورای شهر اضافه کرد: باید به صورت سنجیده و آهسته شهر را جهت ورود گردشگر آماده کرد و امید است همه کارها خوب پیش رود و همشهریان به هیچ‌وجه نگران نباشند که هیچ کاری صورت نگرفته زیرا همه به قدر توان خود گام برای توسعه شهر برخواهند داشت.
ترکیه نیز در ۲۵ سال گذشته همانند تبریز بود
محمدزاده با اشاره به اینکه بنده به توسعه شهر امیدوارم، افزود: کشور ترکیه نیز در تا ۲۵ سال گذشته توانایی میزبانی از هجمه زیاد گردشگر را نداشتند و حتی در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد هتل‌های استانبول قدمت کمتر از ۲۰ ساله دارند که با یک برنامه سنجیده و بلند مدت توانستند گردشگر و سرمایه‌گذار را جذب کشورشان کنند و صنعت توریست را رونق بخشند.
لزوم ورود مسوولان
برای معرفی تبریز به جهان
وی اذعان داشت: بعد از آغاز به کار شورای پنجم افراد زیادی جهت سرمایه‌گذاری و هتل‌سازی به ما مراجعه کرده‌اند و اعضای شورای شهر نیز تلاش می‌کنند با بسترسازی و کاهش عوارض مالیاتی راه را برای آنها هموار سازند.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز افزود: تمایل ورود سرمایه‌گذار به شهر خبرهای خوشی است و نباید گفت که هیچ‌کاری انجام نمی‌گیرد.
وی با تاکید به اینکه تاریخ تبریز در مقایسه با اصفهان، شیراز و مشهد بسیار کهن بوده، بیان کرد: ما کندوانی داریم که می‌تواند نقش موثری در جذب توریست برای استان ایفا کند.
محمدزاده ادامه داد: اگر می‌خواهیم گامی برای معرفی تبریز به جهان برداریم باید همه مردم و مسوولان دست در دست هم دهند.
نباید خروجی ساخت فرهنگسراهای میلیاردی صرف آشپزی و خیاطی شود
محمدزاده خاطرنشان کرد: هزینه‌های میلیاردی برای ساخت فرهنگسراها لحاظ می‌شود که خروجی آن فقط دگمه‌دوزی، آشپزی و عروسک‌سازی است در حالیکه با این کارها نمی‌توان فرهنگ‌سازی کرد بلکه باید بیشترین هزینه فرهنگ‌سازی به تربیت کودکان تعلق گیرد.
اختصاص بخشی از بودجه فرهنگی
برای ارتقای فرهنگ عمومی شهری کودکان
وی با اشاره به نحوه آموزش کشور ژاپن مبنی بر اینکه به جای آموزش علوم و ریاضی در مقطع اول ابتدایی به آموزش فرهنگ عمومی شهری به کودکان می‌پردازند، افزود: اعضای شورای شهر تبریز طبق هماهنگی با آموزش و پرورش تلاش می‌کنند بخشی از بودجه فرهنگی را جهت آموزش فرهنگی کودکان به آموزش و پرورش اختصاص دهند.
عضو شورای پنجم شهر تبریز بیان کرد: فرهنگ‌سازی برای فردی یک عمر دوبله و سوبله نگه داشته معنی نمی‌دهد و فقط باید با زور و جریمه مانع از این بی‌انضباطی‌ها شد در حالیکه اگر از الان کودکان را با فرهنگ عمومی شهر تربیت کنیم قطعاً در سال‌های آینده فرهنگ‌سازی عظیمی صورت خواهد گرفت.
با ندانم کاری برخی‌
توریست‌های سلامت را از شهر راندیم
وی نقش رسانه‌ها را در فرهنگ‌سازی و رفتار با گردشگر را بسیار موثر دانست و افزود: ما زمانی توریست‌های سلامت از جمهوری آذربایجان داشتیم که با ندانم‌کاری برخی‌ که مسیر ۵هزار تومانی را ۵۰ هزار تومان گرفتند، تعداد توریست‌ها کاهش یافت در حالیکه با ورود هر توریست پول به شهر تزریق می‌شود.
محمدزاده تاکید کرد: اگر میزبان خوبی برای یک توریست باشیم راه را برای ورود یک‌هزار توریست آماده می‌کنیم ولی اگر میزبان بدی برای یک توریست باشیم حالت برعکس را مشاهده خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه اوج و گسترش فرهنگ شهری نیاز به اولویت‌های ویژه‌ای دارد، بیان کرد: خوشبختانه آقایان خدابخش و شهین‌باهر دید گسترده‌ای نسبت به فرهنگ‌سازی دارند که منجر به کارهای خیر و بابرکت در شهر خواهد شد.
عضو شورای شهر تبریز با اشاره به اینکه قبول داریم کمی تعلل در برنامه‌های شهری صورت گرفته است، تصریح کرد: متاسفانه انتخاب شهردار تبریز به بیش از بازه زمانی سه ماهه منجر شد و این موضوع باعث ایجاد مشکلات شهری و تعلل در انجام کارهای عمرانی شد.
تعلل سه ماهه انتخاب شهردار
باعث تعلل سه ماهه در کارهای شهری شد
عضو شورای پنجم شهر تبریز افزود: تعلل سه ماهه در انتخاب شهردار مساوی با تعلل در انجام کارهای ساماندهی حاشیه‌نشینی و مناطق محروم شهری شده است.
محمدزاده با تاکید به اینکه زمان بارش باران در تبریز آغاز شده که منجر به توقف کارهای عمرانی می‌شود، افزود: با توجه به بارش‌های چند روز اخیر تبریز، قرار بر آسفالت‌ریزی مناطق حاشیه را داشتیم که به علت برودت هوا به تعویق افتاد.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز متذکر شد: حتی برداشتن یک زباله از روی زمین و یا نیانداختن زباله به خیابان، فرهنگ‌سازی و هموارسازی گسترش فرهنگ در شهر خواهد بود.
/فارس

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از