روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 531
  • 1,575
  • 1,392,967
بحرانی تر شدن وضعیت آب های زیرزمینی آذربایجان شرقی

مدیر دفتر آب های زیر زمینی آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت: کاهش ۵۰ میلیون متر مکعب از آب های زیر زمینی وضعیت آب های زیر زمینی استان را فوق بحرانی کرده است.‎
تقی غفاری ساعی در جلسه حفاظت منابع آبی ملکان افزود: استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی موجب شده تا این وضعیت در استان بوجود بیاید.
وی اظهار کرد: ۱۳ هزار و ۴۹۰ حلقه چاه مشمول تعیین تکلیف و غیرمجاز در استان وجود دارد که این چاه ها سهم عمده ای در کاهش آب های زیرزمینی دارد.
مدیر دفتر آب های زیر زمینی آب منطقه ای آذربایجان شرقی یادآوری کرد: ۸۸ درصد چاه های غیر مجاز استان در سه شهر مراغه، بناب و ملکان قرار دارد که از این تعداد چهار هزار و ۲۰ چاه مربوط به ملکان است.
غفاری با بیان اینکه تا تابستان سال آینده همه چاه های غیر مجاز تعیین تکلیف خواهد شد، ادامه داد: به یک چهارم از آن ها که برق دار بوده، برای سیستم تحت فشار از آب چاه استفاده می شود و الگوی کشت براساس نظر کارشناسان جهاد کشاورزی باشد پروانه صادر می شود و بقیه نیز بصورت تجمعی خواهد بود.
فرماندار ملکان نیز در این جلسه با اشاره به لزوم سرعت بخشی در لایروبی رودخانه مردق چای در مسیر روستاهای قلعه جوق، میدانجوق، شرازول و آغجه دیزج گفت: در جریان سیل اخیر که این شهرستان نیز خسارت زیادی را متحمل شد یکی از عوامل افزایش خسارت آماده نبودن بستر رودخانه برای هدایت آب های جاری بود.
محمدباقر خانی بر استاندارد سازی پل ها تاکید کرد و افزود: ۲ پلی که در این شهرستان در زمان صفویه و پیش از آن با بیش از ۵۰۰ سال قدمت احداث شده در مواقع بحرانی و سیلاب ها به راحتی جریان آب را عبور می دهد و مشکلی ایجاد نمی کند اما پل های جدید همیشه مشکل ساز بوده و باید برای گرفته نشدن دهنه آن ها همیشه دو دستگاه بیل مکانیکی در محل حاضر باشد.
وی با اشاره به اینکه دیواره رودخانه مردق چای در داخل شهر نیز کم ارتفاع است، یاداوری کرد: اگر سیلاب امسال تنها ۵ سانتی متر بالا می آمد خسارات جبران ناپذیر انسانی و مالی متوجه این شهرستان می شد.
خانی ادامه داد: این دیواره ها برای ۲۵ سال گذشته احداث شده بود و باید حداقل نیم متر مرتفع شود.
شهرستان ملکان با ۱۱۰هزار نفر جمعیت در ۱۵۵کیلومتری تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی واقع است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز