روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۳/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 423
  • 806
  • 1,045,784
بحران زیرزمینی مرند

مشکل بی آبی ، بی تعارف در حال تبدیل شدن به یکی از بحران های لاینحلی است که در صورت بروز برای هرجامعه ای، هزینه های بسیار بالایی برای حل آن باید صرف گردد. هزینه هایی مانند جنگ، نزاع های سیاسی و تنش های اجتماعی و فرهنگی.
یکی از منابع پایداری که در طول هزاران سال گذشته منبع تامین آب مردمان ایران بوده است، آبهای زیرزمینی است که به آبهایی گفته می‌شود که در لایه‌های آب‌دار و اشباع زیر زمین تجمع پیدا کرده‌است.در سال ۲۰۰۵ میلادی چین، هند و ایران رتبه‌های اول تا سوم برداشت بیش از حد از منابع زیرزمینی آب را داشته‌اند.
بحران در مصرف
۷۰درصد از ظرفیت آب‌های تجدیدپذیر آذربایجان‌شرقی مورد استفاده قرار می‌گیرد و طبق استانداردهای جهانی کشورهایی موفق‌اند که کمتر از ۲۰ درصد از ظرفیت آب‌های تجدیدپذیر را استفاده می‌کنند و عمدتاً این کشورها، کشورهای امن هستند و کشورهایی که بالای ۴۰ درصد این منابع آبی را استفاده می‌کنند جزو کشورهای پرخطر محسوب می‌شوند.
غفارزاده مدیرعامل آب منطقه ای استان معتقد است در بخش‌های کشاورزی و صنعت نیز در وضعیت خوبی قرار نداریم و نزدیک به ۲ برابر میانگین جهانی آب در این بخش‌ها مصرف می‌کنیم که باعث کاهش روز افزون منابع آبی زیر زمینی می‌شود.
مرند و شبستر، در وضع بحرانی
وضعیت برداشت غیرمتعارف درکشور ما مرسوم است اما در استان آذربایجان شرقی ، شهرستان های مرند و شبستر پر رنگ تر از شهرستان های دیگر مشاهده می گردند. چرا که به گفته مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی سهم مرند از افت سطح آب های زیرزمنی ۵۰ درصد کل استان و هر سال نیم متر از سطح آب های زیرزمینی این شهرستان کاسته می شود بطوریکه در طول ۳۴ سال گذشته ، حدود ۱۷ متر از سطح این آبها پایین رفته است. موضوع بسیار مهمی که در صورت نادیده گرفتن ، یقینا در آینده ای نه چندان دور موجب بروز بحران در این شهرستان خواهد گردید.
یک سوم برداشت ها در مرند
عزیزپور در پاسخ به سئوالمان در خصوص وضعیت برداشت آب در شهرستان مرند گفت: متاسفانه یک سوم برداشت های غیرمجاز آب های زیرزمینی استان در شهرستان مرند صورت می پذیرد و از این روی طرح مهمی بنام احیا و تعادل بخشی به آب های زیرزمینی دشت های استان بصورت پایلوت در حال اجراست.
وی همچنین به ۱۵ پروژه تحت اجرا برای مقابله با روند موجود آبی در این دو شهرستان اشاره نمود.
معضل چاه ها
وجود ۱۸ هزار فقره چاه غیرمجاز در آذربایجان‌شرقی یکی از دلایل پرمصرفی آب است که این موضوع در شهرستان مرند نیز قابل مشاهده است.
متاسفانه بیش از ۱۰ هزار فقره از این چاه‌ها مربوط به سال‌های قبل از ۸۵ است که قانوناً نمی‌توان این چاه‌ها را مسدود کرد . سهم چاه های در حال بهره برداری در شهرستان مرند ۸۸۴ حلقه است که با اقدامات صورت گرفته در راستای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی در شهرستان از ازسال ۹۵ روند تغییرات سطح آب های زیرزمینی مثبت شد اما در سال ۹۶ بخاطر بهره برداری غیر مجاز و نزولات کم جوی، متاسفانه باز هم روند تغییرات منفی گردیده است.
عزیزپور مدیر روابط عمومی شرکت منطقه ای آب استان در مصاحبه با روزنامه ساقی آذربایجان گفت : تعداد کنتورهای هوشمند ۴۳۰ حلقه می باشد که حدود ۴۰۰ حلقه هنوز هوشمند نشده اند.
وی به آمادگی امضای قرارداد هوشمندسازی کنتورها در مرحله اخذ پروانه بهره برداری از این شرکت نیز اشاره نمود .
وی همچنین تعداد چاه های غیر مجاز شناسایی شده در سال گذشته را ۱۱۰ حلقه چاه و همچنین پیش بینی شناسایی در سال جاری را نیز ۸۰ حلقه عنوان نمود .
وی اقدامات اداره آب منطقه ای را فرایندی ۲۰ ساله برای احیای سفره های زیرزمینی استان دانست.
وزارت نیرو و چاه ها
حاج رسولی‌ها، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور، وعده داده بود با نصب ابزارهای اندازه‌گیری روی چاه‌ها و جلوگیری از برداشت چاه‌های غیرمجاز تا آخر ۹۶ شاهد برداشت غیرمجاز نباشیم، اما به نظر میرسد با توجه به اظهارات فرماندار مرند و هم چنین مدیرعامل آب منطقه ای استان ، هنوز این اقدام به فرجام لازم نرسیده است.
هرچند علاوه بر مقاومت در برابر چاه های غیرمجاز، بایستی چاه‌های مجاز مورد نظارت قرار گیرد تا از اضافه برداشت آنها ممانعت بعمل آید، این بستن چاه های غیرمجاز است که بایستی در اولویت اقدامات مسئولین ذیربط قرار گیرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز