روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 498
  • 1,087
  • 1,361,497
بحران هایی که خانه تکـانی سوغاتی می دهد

به روزهای آخر سال نزدیک می شویم و ایرانیان در این روزها رسم خانه تکانی دارند؛ امری که می تواند از امر خیر به بحران تبدیل شود. در این ایام افراد به کارهای مختلفی از جمله شستن فرش ها و شستن سایر لوازم می پردازند؛ غافل از اینکه طی سال های اخیر کشورمان با بحران کم آبی رو به رو است و سرنوشت نه چندان خوشایند برایمان رقم زده می شود. از این رو اصلاح برخی روش‌های نادرست مصرف آب از هدر رفت آب تا حدود زیادی جلوگیری خواهد شد و خانواده ها با اطلاع از این موارد عید را به کام بقیه تلخ نکند. فراموش نکنیم متولی مدیریت مصرف آب تنها شرکت آب و فاضلاب نیست، بلکه آحاد جامعه و سازمان‌های اداری و نهادهای دیگر باید مراقب باشند که این نعمت الهی بیهوده هدر نرود.
آموزش و فرهنگ سازی از جمله مولفه های مهم در راستای حفاظت از ذخایر آبی است، خانواده بویژه بانوان نقش بسیار مهمی را در این زمینه ایفا کرده و می توانند به عنوان الگویی برای فرزندان تاثیر گذار باشند و با مدیریت مصرف بهینه آب امکان تامین پایدار و مستمر آب برای همه شهروندان در روزهای پایانی سال را فراهم کنند.
کسی حق ندارد خانواده ها را از مصرف آب و انجام خانه تکانی منع کند اما اگر قرار است فرش‌های منازل شستشو شود از طریق قالیشویی‌ها انجام شود، چون آنها منابع آب غیرکیفی را که برای شرب نیست، در اختیار دارند. از سوی دیگر در نظر بگیریم که از آب شبکه شهری استفاده نکنیم و یا در منازل خود اقدام به شستشوی فرش و سایر موارد نکنیم، مصارف آب در روزهای پایان سال به ویژه در مناطق کویری و بسیار کم آب ، سهمی از ذخیره آب تابستان را پیش خور می‌کند.
ما در کنار همه فرهنگ‌های خوبی که داریم و در نوروز به استقبال تحول و نو شدن می رویم، باید فرهنگ صرفه جویی در مصارف مختلف و بویژه آب را هم در دستور زندگی خود داشته باشیم.
رعایت مصرف در این بخش‌ و همچنین رعایت مصرف برق، گاز، بنزین و مانند آن نشان از توسعه یافتگی یک جامعه است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز