روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۱/۱۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 171
  • 501
  • 1,256,103
بحران کاغذ و بی مسئولیتی مسئولان !

مدتی است بازار کاغذ درکشور بشدت بحرانی است و هر روز بر شدت این بحران در تغافل مسئولان افزوده شده و حوزه های چاپ و نشر و مطبوعات و کتاب را دامنگیر خود نموده است. تعدادی از چاپخانه ها و انتشارات و مطبوعات مستقل و غیردولتی تعطیل شده و برخی نشریات تیراژ خود را بشدت پایین آورده اند تا بتوانند لااقل هزینه های اولیه و روزمره دوام و بقای خود را در فضای فرهنگی کشور بسختی بپردازند.
اما آنچه در این میان حائز توجه و تامل است اینکه وضعیت فاجعه آمیزبازارکاغذ کاملا مورد بی توجهی مسئولان امر قرارگرفته و هیچ برخوردی با دلالان وگرانفروشان و به قول امروزی ، سلاطین کاغذصورت نمی گیرد.
واضح و مبرهن است که پس از کالای حیاتی گندم که قوت لایموت خلق الله است، کاغذ از اهمیت بعدی برخوردار می باشد که غذای فکر و روح آدمیان است چرا که همه دستگاههای دولتی و بانکها و ادارات و سازمانها در امورات روزمره خود و خدمت رسانی به مردم هر روز با میلیون ها برگ کاغذ سروکار دارند و از سوی دیگر حوزه فرهنگ و هنر این آب و خاک بدون وجودکاغذ توان حضور موثر درحوزه نشر و تبلیغ و اطلاع رسانی را نخواهد داشت و این ضربه بزرگی بر پیکره فرهنگی جامعه وارد خواهد ساخت که متاسفانه کنترل بازار کاغذ از سوی مسئولان امر به حال خود رها شده و این بحران هر روز گسترده تر می شود.
در بررسی دقیق و کارشناسی موضوع چنین استنباط می شود که بدلیل عدم ممنوعیت ورود کاغذ به کشور و نیز تولید کافی آن درکارخانجات داخلی، هیچ مشکلی در تولید و تامین کاغذ و ورود آن به کشور بخصوص آنکه عمدتاً از طریق چین و روسیه انجام می پذیرد وجود ندارد.
از سوی دیگر نوسان قیمت دلار نیز تا بدین حد نمی تواند بر روی قیمت کاغذ در بازار آزاد تاثیر داشته باشد چرا که اگر حتی واردات کاغذ با دلار ۴۲۰۰ تومانی هم انجام شود طبیعتاً می بایست هزینه هر بند کاغذ کاهی خارجی ۱۰۰ * ۷۰ نباید بیش از ۸۰ هزار تومان باشد در حالی که دو روز پیش به قیمت ۲۵۰ هزار تومان از سوی فروشندگان کاغذ فروخته شده است.
در بخش مطبوعات نیز روند صعودی غیرمتعارف وبی قاعده که با هیچ یک از شاخص های افزایش قیمت ها از جمله تحریم و افزایش قیمت دلار و … سنخیت ندارد به روشنی حکایت از سودجویی عده ای معدود و انگشت شمار دلال و فاسد و محتکر درکشور دارد و عدم برخورد قانونی و قاطع با این اخلالگران نظام اقتصادی و فرهنگی کشور بر جسارت و گستاخی این عده افزوده است.
بنابراین آنچه باقی می ماند دستهای آشکار و پنهان در ایجاد بحران در بازار کاغذ است که طبق اطلاع موثق در انبارهای بخش خصوصی کشور به اندازه کافی کاغذ وجود دارد به گونه ای که بصورت تخمینی می توان همه نیازهای اداری و چاپ و نشر و مطبوعات کشور را با همین کاغذهای موجود تامین کرد که بررسی آمار واردات کاغذ از طریق گمرک دلیل روشنی بر این ادعاست و با این اوضاع بحرانی وجود بازار سیاه و مافیای احتکار و عدم احساس مسئولیت مسئولان امر و عدم نظارت جدی و عملی بر این بازار نشانگر عدم وجود عزم جدی برای مقابله با این معضل مهم می باشد.
از سوی دیگر مسئولین فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی اصلی فرهنگی کشور می باشند نه تنها هیچ خبری از مصائب فعالان حوزه چاپ و نشر و بخصوص مطبوعات غیردولتی ندارند بلکه حتی خود را مسئول پیگیری مشکلات آنان نیز نمی دانند و این را بطور علنی اعلام می کنندکه جای بسی تاسف و تامل است .
آینده این اوضاع نابسامان و بحرانی و فاجعه آمیز معلوم نیست و ظاهراً باید هزینه بی مسئولیتی مسئولین را دلسوزان فرهنگ و هنر این آب و خاک بپردازند که سودایی ناعادلانه و ناجوانمردانه است اما چه باید کرد؟ باید سوخت وساخت!

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز