روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۳/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 529
  • 899
  • 1,048,946
بدهی خارجی ایران چقدر است؟

بر اساس نماگرهای اقتصادی بهار ۹۷ که چند روز پیش منتشر شد، در سه ماهه نخست امسال، میزان تولید روزانه نفت ایران به طور متوسط به ۳ میلیون و ۸۰۵ هزار بشکه در روز رسید که از این میزان ۲ میلیون و ۳۹۰ هزار بشکه صادر می شد.
همچنین در مدت یاد شده رقم صادرات غیرنفتی ایران به ۱۰ میلیارد و ۶۰ میلیون دلار و میزان واردات به ۱۱ میلیارد و ۲۵۳ میلیون دلار رسید؛ بر این اساس و با احتساب صادرات نفتی، ایران در بهار امسال ۲۹ میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار کالا صادر کرد و کل رقم واردات آن ۱۶ میلیارد و ۲۵۳ میلیون دلار بود.
در بخش بدهی های خارجی آنگونه که بانک مرکزی گزارش داده، در پایان خرداد امسال ایران ۳ میلیارد و ۹۵۷ میلیون دلار بدهی کوتاه مدت و ۶ میلیارد و ۴۸۴ میلیون دلار بدهی میان مدت و بلندمدت داشته است که اگر به آن رقم یک میلیارد و ۴۴۴ میلیون دلار معوقه این بدهی ها را بیفزاییم به رقمی بالغ بر ۱۱ ملیارد و ۸۸۵ میلیون دلار می رسیم.
بر اساس نظر کارشناسان اقتصادی، افزایش بدهی یک کشور از منظر بین‌المللی، برخلاف تصور رایج، به‌ منزله اعتبار و توان مالی مناسب آن کشور محسوب می‌شود؛ سرعت‌ گرفتن افزایش بدهی خارجی، چنانچه با مدیریت موثر و تخصیص بهینه تسهیلات همراه باشد، نشانگر چشم انداز مثبت تعاملات تجاری و اقتصادی با سایر کشورها خواهد بود.
بدهی خارجی شامل بدهی های یک کشور به وام دهندگان خارجی گفته می شود و می تواند شامل وام های دریافتی از بانک های خصوصی خارجی، دولت های دیگر و موسسه های مالی بین المللی مانند بانک جهانی و صندوق بین المللی خارجی باشد.
با رفع تحریم ها و ایجاد گشایش در مراودات مالی و بانکی پس از برجام، ایران سال گذشته توانست در مذاکره با بانک ها و موسسات مالی معتبر در کشورهای مختلف، قراردادهای مختلفی با کشورهای چین، کره جنوبی، اتریش، دانمارک، روسیه و ایتالیا منعقد کند که ارزش آنها به بیش از معادل ۴۰ میلیارد دلار می رسد که البته جذب این میزان فاینانس و خط اعتباری و هزینه کرد آن در طرح های عمرانی زمان بر است.
از این رو، حفظ سطح مناسبی از بدهی‌ها، متناسب با ابعاد اقتصاد نه ‌تنها منفی تلقی نمی شود بلکه در هر اقتصاد متعامل و پویایی، طبیعی و مطلوب و حتی لازم است؛ طبق بررسی های بانک مرکزی همچنان نسبت بدهی خارجی کشورمان در مقایسه با حجم صادرات کمتر از پنج درصد است.
نگاهی کلی به شاخص های اقتصاد ایران در بهار امسال از رشد ۱/۸ درصدی تولید ناخالص داخلی با احتساب نفت حکایت دارد که این شاخص بدون محاسبه نفت ۰/۷ درصد است؛ در پایان خردادماه نرخ تورم ۱۳/۷ درصد، رشد نقدینگی ۳/۴ درصد و نرخ بیکاری ۱۲/۱ درصد محاسبه شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز