روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 360
  • 798
  • 1,333,859
بدهی ۳۰۰ میلیارد تومانی بیمه سلامت به بیمارستان‌ها و داروخانه‌های آذربایجان‌شرقی

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی درباره وضعیت زیرمیزی پزشکان با اجرای طرح تحول سلامت گفت: زیرمیزی دوباره به جامعه بازگشته و اگر در تهران تصمیم جدی در این زمینه وجود داشته باشد، می‌توان مشکل را حل کرد ولی عزم جدی در تهران وجود ندارد و شیوه‌های جدیدی از دریافت زیرمیزی رایج شده است..
وحید مجیدی در نشست خبری به ارائه گزارشی از عملکرد اداره کل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی در سال ۹۵ پرداخت و اظهار داشت: این مرکز از سال ۱۳۷۳ تحت عنوان بیمه خدمات درمانی آغاز به کار کرد و از سال ۱۳۹۱ تغییر ماهیت و نام به بیمه سلامت داده و از سال ۹۵ از وزارت رفاه منفک و براساس برنامه ششم توسعه به وزارت بهداشت ملحق شد.
وی با بیان اینکه ۴۲ میلیون نفر در کشور زیرپوشش بیمه سلامت هستند، گفت: ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تعداد کل بیمه‌‌شدگان استان تحت پوشش بیمه سلامت بوده به طوری که یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بیمه روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، ۶۰۰ هزار نفر بیمه سلامت همکانی، ۲۶۷ هزار بیمه شده کارمندی و ۷۰ هزار نفر سایر اقشار( مددجویان بهزیستی، کمیته امداد، خانواده شهدا، جانبازان و طلاب) تحتت پو.شش بیمه سلامت هستند.
مجیدی افزود: در حال حاضر ۲ هزار و ۷۰۰ موسسه و مرکز درمانی آذربایجان‌شرقی طرف قرارداد با بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی هستند که ۹۵ درصد کل موسسات درمانی استان را تشکیل می‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: تعداد بیمه‌شدگان روستایی نیز یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است و با صندوق‌های کارکنان دولت‌، سایر اقشار، ایرانیان روستاییان و عشایر قرارداد داریم.
مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی گفت: جمع کل هزینه‌های درمانی پرداخت شده به موسسات درمانی استان در سال‌ گذشته ۷هزار میلیارد و ۸۷۵ میلیون ریال بوده و که از ۳/۳ برابر نسبت به سال ۹۲ برخوردار بوده است.
وی ادامه داد: هزینه بیماران سرپایی شامل داروخانه‌ها، درمانگاه‌ها و مطب‌ها تا آخر دی ماه سال گذشته و در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی نیز پرداخت‌ها تا پایان مهر سال گذشته پرداخت شده است.
مجیدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۰۰ میلیارد تومان بیمه سلامت به بیمارستان‌ها و داروخانه‌های در آذربایجان‌شرقی بدهی دارد.
مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی با اشاره به فعالیت تخصصی این مرکز گفت: بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی با ۲۲۰ پرسنل در کل استان فعال است به عبارتی برای هزار ۱۰ هزار نفر یه پرسنل در استان آذربایجان‌شرقی مشغول فعالیت است.
مدیرکل بیمه سلامت استان همچنین از افزایش پرداختی به بیماران خاص و نیز افراد تحت پوشش این قبیل بیماران داد و افزود: سال گذشته ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه پرداختی برای ۳ هزار و ۲۲۸ بیمار خاص تحت پوشش بود که این رقم در سال ۱۳۹۲ با جمعیت ۲ هزار و ۷۳۶ بیمار خاص، ۱۵۰ میلیارد ریال بود.
مجیدی اجرای طرح بیمه رایگان همگانی و افزایش تعرفه های پزشکی را باعث افزایش هزینه‌های سازمان دانست که افزایش بار مراجعان به مراکز درمانی، ۳۵ درصد هزینه‌های زائد بر سازمان تحمیل کرده است، خاطرنشان کرد: اجرای طرح پزشک خانواده و اصلاح سیستم ارجاع از اتلاف هزینه‌های اضافی پیشگیری می‌کند.
وی با بیان اینکه اگر این روند اصلاح نشده و خوب مدیریت نشود بیمه سلامت همگانی با مشکل جدی و کمبود منابع روبه‌رو خواهد شد.
مجیدی با بیان اینکه اکثر بیماران در حوزه سلامت و درمان سردرگم بوده و نمی‌دانند باید به کدام پزشک مراجعه کنند، تاکید کرد: باید یک پزشک بیمار را هدایت کند و پزشکان از نوشتن دارو و تصویربرداری‌های غیرضروری اجتناب کنند.
وی درباره وضعیت زیرمیزی پزشکان با اجرای طرح تحول سلامت اظهار داشت: زیرمیزی دوباره به جامعه بازگشته و اگر در تهران تصمیم جدی در این زمینه وجود داشته باشد، می‌توان مشکل را حل کرد ولی عزم جدی در تهران وجود ندارد و شیوه‌های جدیدی از دریافت زیرمیزی رایج شده است.
مجیدی از رشد سه برابری هزینه‌های سازمان به خاطر تخلف پزشکان و نیز نوشتن غیرضروری داروی IVIG (هموگلوبین داخل وریدی) برای افراد غیرنیازمند خبرداد و گفت: سال گذشته ۲۵ میلیارد ریال برای این دارو پرداخت کردیم که با کنترل هوشمند و مداخله، مصرف آن را از ۱۴۵۰ واحد در سه ماهه آخر سال گذشته به ۳۸۰ واحد در سه ماهه اول امسال کاهش دادیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز