روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۲/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 224
  • 1,374
  • 1,023,643
برابری دیه زن و مرد اما و اگرها

پروانه سلحشوری جزو معدود نمایندگان اصلاح طلب مجلس است که تا کنون بر عهد خود با مردم باقی مانده و میشود از تلاش هلای او رنگ و بوی اصلاحات را تشخیص داد . از جمله اقدامات اصلاح طلبانه او علاوه بر مواضع صحیح و منطقی اش، استعفا از ریاست فراکسیون زنان بود تا این فرصت برای حضور سایر زنان البته با دیدگاه های احتمالا متعارض سیاسی بر سرمیز ریاست این فراکسیون باز شود.
بهرحال این نماینده زن تهران بود که انگشت اشاره بر روی یکی از مهمترین موضوعات سیاسی اجتماعی جامعه بانوان ایران گذاشت. موضوعی که سالهای سال بود از بستر مطالبات اجتماعی بخصوص در عرصه قوه مقننه رخت بر بسته بود.
پروانه سلحشوری در گفت وگوی خود با ایرنا، در مورد این طرح اظهارداشت: برابری دیه زن و مرد یکی از مواردی است که فراکسیون زنان از ابتدای تشکیل مجلس دهم به دنبال آن بوده است.
وی افزود: تدوین طرح تساوی دیه زن و مرد در اواخر سال ۹۶ در این فراکسیون آغاز و پس از بررسی های کارشناسی آماده شد.
وی ادامه داد: با توجه به رویکردهای قرآنی تلاش ما این است که دیه زن و مرد مساوی شود و در این راستا با جمعی از علمای دین و متخصصان امر و همچنین شورای مشورتی فقهی و حقوقی معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده جلساتی را برگزار و مفاد این طرح را آماده کرده ایم.در این شورا که به ریاست معصومه ابتکار تشکیل می شود با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، نمایندگان مجلس طرح های با محوریت وضعیت زنان بررسی کارشناسی می شود.
وی با تاکید بر این که این شورا بازوی مشورتی به حساب می آید، گفت: هم اکنون این طرح در شورای مشورتی فقهی و حقوقی معاونت زنان ریاست جمهوری به طور همزمان در حال بررسی است و جمع آوری امضا برای آن به زودی آغاز و به هیات رییسه مجلس ارائه می شود.
وی تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که رسیدگی به این طرح در مجلس دهم به پایان برسد تا بتوانیم به حل مشکلات زنان کمک بسزایی کنیم.
البته طبق معمول این رسانه های اصولگرایان بودند که سریعا این اقدامات را معادل توهین به مقدسات قلمداد نموده و آتش تهیه حمله های آتی را سایتها و روزنامه های خود فراهم نمودند .
جهان نیوز وابسته به زاکانی از مسئولین ارشد جمنا نخستین رسانه ای بود که موضع گرفت و نوشت:
علی الظاهر حرکت خلاف جهت دستورات دین و یا منافع کشور توسط نمایندگان اصلاح طلب فراکسیون امید پایانی ندارد. فارغ از طرح اخیر که توسط این نماینده پرحاشیه مطرح شده، پیش از این طرحی در مورد حذف اذن پدر برای ازدواج دختران در مجلس طرح شده بود.
اینگونه اظهار نظرات سیاسی در حالی از سوی مخالفان صورت میگرد که حافظه تاریخی مردم مواردی اینچنینی زیادی هم چون جدال بر سر برابری دیه مسلمان با پیروان سایر ادیان را در این کشور به یاد می آورد که بعد از کش و قوس های فراوان بنا به صلاحدید شرایط جامعه مورد تائید نظام قرار گرفت.
روزنامه شرق در سال ۸۴ دراین خصوص نوشت :
بعد از سال ها جدال جامعه حقوقی و اظهارنظر علما, خصوصاً آیت الله صانعی, که نظر به برابری دیه مسلمان و غیر مسلمان دارند و کوشش قوه قضائیه برای تصویب قانون برابری دیه مسلمان و غیر مسلمان و اخذ نظر مساعد مقام رهبری, اولین رای در مورد برابری دیه مرد مسلمان و غیر مسلمان در دادگاه های کیفری استان تهران صادر شد.
بدین ترتیب، به یکى از موارد ایراد تابعین سایر ادیان و مذاهب به نحوه رسیدگى به پرونده هاى آنان پایان داده شد. حال با این تفاسیر به نظر میرسد با شروع این مطالبه از سوی جامعه زنان، هیچ اشکالی ندارد بحثهای فقهی و کارشناسی حول این محور به صورت مبسوط حتی از تلویزیون پخش شود تا هم سطح آگاهی های عمومی مردم بالا رود و هم زمینه برای تصمیم سازی و تصمیم گیری ها فارغ از جدالهای صرفا سیاسی فراهم گردد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز