روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 394
  • 826
  • 1,439,660
برخی از ائمه جمعه باید بازنشسته شوند

مدرس حوزه علمیه قم گفت: برخی علمای ما عالم به زمان نیستند، اطلاعات به روز ندارند و سوالات را جواب نمی دهند، خب در این شرایط نمی‌توانند نقش ایده آل را به عنوان امام جمعه ایفا کنند که ضرورت دارند درباره بکارگیری آنها تجدید نظر شود.
محسن غرویان درباره شمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان درباره ائمه جمعه گفت: درخصوص قانون منع بکارگیری بازنشستگان باید به این موضوع توجه کنیم که روح قانون چیست و اینکه آیا درباره ائمه جمعه صدق می کند یا خیر؟
وی ادامه داد: منظور از این قانون افرادی هستند که توانایی علمی، فکری و جسمی لازم برای انجام مسئولیت ندارند بنابراین نباید به کار گرفته شوند، همه عقلا بر این موضوع تاکید دارند.
غرویان با بیان اینکه از نظر ظاهری قانون منع بکارگیری بازنشستگان ائمه جمعه را شامل نمی شود، تصریح کرد: اما با در نظر گرفتن روح قانون می توان گفت ضرورت دارد که ائمه جمعه هم مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان شوند.
این مدرس حوزه علمیه قم ادامه داد: واقعیت آن است که بعضی ائمه جمعه دچار کبر سن شده و از نظر نشاط فکری و علمی توانایی لازم را ندارند ضمن اینکه اطلاعات و مطالعات شان به روز نبوده و حتی حوصله کتاب خواندن ندارند، این افراد می توانند مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان شوند.
غرویان درباره چگونگی نحوه اجرای منع بکارگیری بازنشستگان درباره ائمه جمعه، گفت: در این زمینه دبیرخانه ائمه جمعه سازوکار عزل ونصب ائمه جمعه را برعهده دارد و این مجموعه باید منع بکارگیری بازنشستگان درباره ائمه جمعه را در دستور کار خود قرار دهد، البته تا امروز دبیرخانه ائمه جمعه این کارها را انجام داده اما یک نظم و نسق ثابت و یکسانی نداشته بنابراین شاهدیم که برخی ائمه جمعه بسیار مسن همچنان حضور دارند و این باعث این سوال شده که آیا این افراد بازنشسته محسوب می شوند یا خیر؟
این مدرس حوزه علمیه قم با یادآوری حدیثی از امام صادق (ع) تاکید کرد: امام می‌فرمایند “اگر کسی عالم به زمان باشد شبهه و سوال بر او هجوم نمی آورد و آن فرد قادر به پاسخگویی است”، این در حالی است که برخی علمای ما عالم به زمان نیستند، اطلاعات به روز ندارند و سوالات را جواب نمی دهند، خب در این شرایط این افراد نمی توانند نقش ایده آل را به عنوان امام جمعه ایفا کنند که ضرورت دارند درباره بکارگیری آنها تجدید نظر شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز