روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 1,252
  • 1,097
  • 1,390,417
برخی به دنبال حاشیه‌سازی بر سر سخنان روحانی هستند

یک چهره سیاسی اصولگرا معتقد است: مشروعیت منوط به رای مردم نیست، اما اینکه بخواهند مسئولیت و مدیریت را برعهده بگیرند منوط به این است که شرایط و فضای آن فراهم باشد. اینگونه نیست که رای مردم برای حاکم نظام اسلامی مشروعیت بیاورد.
حجت الاسلام محسن غرویان، فعال سیاسی و استاده حوزه و دانشگاه، با اشاره به سخنان اخیر روحانی در خصوص جایگاه رای مردم در حکومت اسلامی و حواشی ایجاد شده پیرامون این سخنان، گفت: یک زمان مسئله امامت و ولایت معصومین است، که یک موضوع دینی است و معصومین به خاطر علمی که دارند، تعیین شده اند تا امامت داشته باشند. امامت چند ساحت دارد؛ یعنی چند بعد و زمینه دارد. بخشی از آن مربوط به این است که احکام الهی را با توجه به علم لدنی که دارند از قرآن تببین می‌کند؛ امامان عالم و مفسران قرآن هستند. بعد دیگر این موضوع مربوط به هدایت امر است و بعد دیگر آن مربوط به مسئولین حکومت است. در ارتباط با حکومت و مدیریت جامعه باید گفت که آن‌ها زمانی وظیفه دارند که تکلیف را عهده دار شوند که جامعه پذیرش آن را داشته باشد.
غرویان با اشاره به سخنان روحانی، خاطرنشان کرد: سخنان ایشان کمی مطلق بود و و ما نیز اعتراضاتی را داشتیم،عده ای هم متاسفانه آمادگی داشتند تا زمینه ساز حواشی‌های متعددی شوند.در جمع افطار رئیس جمهور با علما و روحانیون که برگزار شده بود آقای روحانی سخنان خود را اصلاح کردند.
وی گفت: در خصوص ولایت غیرمعصومین باید بگویم که اینگونه نیست آن‌ها علم بی نهایت داشته باشند، بلکه از سنت و احکام قرآنی مسائل را استنباط می‌کنند.در خصوص مدیریت هم باید مردم آن‌ها را بپذیرند در غیر این صورت وظیفه ای بر آنها نیست.ما در شرایط کنونی نیازمند وحدت و همدلی هستیم نباید سراغ حواشی برویم.
غرویان با بیان اینکه در سخنان آقای روحانی نارسایی وجود داشت، خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری در خصوص سخنان اخیرشان توضیحاتی را ارائه کردند و معتقدم این بحث دیگر تمام شده است و نباید به صورت حاشیه‌ای با آن برخورد کنیم.
وی، با بیان اینکه کلمه مشروعیت مفهوم حقوقی دارد، تصریح کرد: مشروعیت منوط به رای مردم نیست، اما اینکه بخواهند مسئولیت و مدیریت را برعهده بگیرند منوط به این است که شرایط و فضای آن فراهم باشد. اینگونه نیست که رای مردم برای حاکم نظام اسلامی مشروعیت بیاورد.در نتیجه در زمان غیبت اصل وجود ولایت فقیه و مشروعیت وجود دارد اما زمانی برای آن حاکم ایجاد مسئولیت و وظیفه می‌کند که مقبولیت وجود داشته باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز