برخی کارتون‌های محبوب دنیا را بشناسید

در فهرست محبوب‌ترین کارتون‌های تلویزیونی دنیا، نام انیمیشن‌هایی چون «تام و جری»، «باب اسفنجی»، «بت من»، «پلنگ صورتی»، «ملوان زبل» و «یوگی و دوستان» دیده می‌شود که در ایران هم طرفداران زیادی دارند.
سایت رنکر از بینندگان تلویزیونی خواسته است با شرکت در یکی از رأی‌گیری‌های خود که هنوز هم روی این سایت دیده می‌شود، کارتون‌های محبوب خود را انتخاب کنند.
بر اساس انتخاب شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، رتبه نخست این رأی‌گیری تا به حال به کارتون «لونی تونز» با حدود ۱۲۳ هزار رأی اختصاص یافته است.
اما کارتون محبوب «تام و جری» که در ایران هم طرفداران زیادی دارد و بارها از تلویزیون پخش شده، در این رده‌بندی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.
این کارتون امریکایی توسط کمپانی مترو گلدوین مایر در سال ۱۹۴۰ توسط ویلیام هانا و جوزف باربارا برای اولین بار ساخته شد. تام و جری از معدود کارتون‌هایی که توانسته جایزه اسکار را از آن خود کند.
از آنجا که تام و جری دیالوگ زیادی نداشت، به راحتی به زبان‌های مختلف ترجمه می‌شد و در نتیجه به تلویزیون‌های بسیاری از کشورهای دنیا راه یافت.
بر اساس این گزارش، کارتون‌های «آواتار» و «بت‌من» در رتبه‌های هفتم و هشتم پربیننده‌ترین کارتون‌های آمریکایی قرار می‌گیرند. باب اسفنجی در این رده‌بندی دهم است و قبل از آن کارتون عصر حجر قرار دارد.
کارتون «عصر حجر» یا «فلینستون‌ها» تا زمانی که سریال «خانواده سیمسپون» در سال ۱۹۹۷ پخش شد، تنها سریال انیمیشن بود که در ساعات پربیننده روی آنتن می‌رفت. ویلیام هانا و جوزف باربرا، خالقان تام و جری، سازنده این مجموعه بودند؛ مجموعه‌ای که کودکان را به خود جذب می‌کرد و دیالوگ‌های ظنزآمیزش بزرگسالان را نیز علاقه‌مند کرده بود.
در رتبه‌های بعدی این رده‌بندی به نام‌های آشنایی چون پلنگ صورتی (رتبه ۳۳) ، ملوان زبل (۳۵) و یوگی و دوستان(۴۳) می‌رسیم که برای بینندگان تلویزیون در ایران هم به خوبی شناخته شده هستند.
مجموعه فیلم‌های کمدی ـ پلیسی پلنگ صورتی اولین بار در سال ۱۹۶۴ ساخته شد و با موفقیت آن دنباله‌های زیادی برایش ساخته شد. تمرکز این مجموعه بر روی کاراگاه و کارهای او نیست، بلکه محور آن شخصیت پلنگ صورتی است. اغلب فیلم‌های مجموعه پلنگ صورتی ساخته بلیک ادواردز است و پیتر سلرز هنرپیشه انگلیسی نیز نقش بازرس کلوزو فرانسوی را ایفا کرده است. پس از مرگ پیتر سلرز، ادواردز به سراغ روبرتو بنینی کمدین معروف ایتالیایی می‌رود و در سال ۱۹۹۳ با فیلم پسر پلنگ صورتی سعی در ادامه ساخت مجموعه می‌دهد، اما چندان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. تیتراژ خاص و استثنایی این سری، در نزد کارشناسان و فیلمسازان و عموم مردم طرفداران زیادی پیدا کرد و در همین تیتراژ فیلم‌ها بود که کاراکتر پلنگ صورتی معرفی شد.
ملوان زبل با پیپی که به دهان و با خوردن اسفناج قدرت می گیرد برای بسیاری از ایرانی‌ها شناخته شده است. آخرین سریال کارتونی ملوان زبل به نام « ملوان زبل و پسر » در سال ۱۹۸۷ ساخته شد و از شبکه سی بی اس آمریکا و از شبکه پویا ایران پخش شد. قرار بود در سال ۲۰۱۶ میلادی فیلم سینمایی ملوان زبل به صورت سه بعدی ساخته شود که این پروژه کنسل شد.
سازنده یوگی و دوستان هم هانا و باربرا (خالقان تام و جری و عصر حجر) بودند و این مجموعه انیمیشن توسط کمپانی برادران وارنر تولید شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از