روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 360
  • 702
  • 1,334,561
برداشتن دیوارجنوبی ارگ علیشاه تبریز با هدف تسهیل در دسترسی گردشگران

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به لزوم رعایت ضوابط طرح مصوب از سوی پیمانکار پروژه محوطه سازی بنیاد مصلی، برداشتن دیوار حائل حد جنوبی ارگ تبریز را در راستای ایجاد دسترسی مناسب برای گردشگران عنوان کرد
مرتضی آبدار در بازدید از ارگ تبریز اظهار کرد: محوطه سازی ضلع جنوبی این اثر با رعایت الزاماتی نظیر عدم خاکبرداری توسط ماشین آلات سنگین به تصویب شورای فنی سازمان میراث فرهنگی کشور رسیده است.
وی با بیان اینکه در روزهای اخیر برداشتن شبانه دیوار حائل حد جنوبی ارک موجب ایجاد شائبه هایی شده است، افزود: دیوار حائل حد جنوبی ارگ سازه ای نوساز است که زمان احداث آن به اوایل دهه هشتاد برمی گردد، آن هم در محلی که قبلا برای ایجاد سوله در دهه هفتاد حفاری و بتن ریزی عمیق صورت گرفته بود.
آبدار خاطر نشان کرد: در حال حاضر با استناد به نظر کارشناسان نه تنها هیچ لایه تاریخی در آن وجود ندارد بلکه موارد متعددی از نخاله های ساختمانی اعم از میلگرد و نیز بقایای مصالح سوله یادشده به طور کاملا واضح مشاهده می شود.
مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گفت: با تخریب دیوار مزبور در طرح محوطه سازی پلکان شکیلی جهت دسترسی آسان گردشگران به ارک جایگزین می شود و اطمینان داریم پس از اتمام پروژه تمام انتظارات مردم تبریز و استان به شایستگی برآورده خواهد شد.
وی با اشاره به حرکت شائبه برانگیز پیمانکار پروژه در انجام عملیات شبانه به بهانه محدودیت های ترافیکی گفت: پس از اطلاع از عملیات و به منظور جلوگیری از بروز مشکلات با ورود یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان، عملیات تخریب دیوار حائل متوقف و از هرگونه عملیات شبانه و استفاده از ماشین آلات سنگین ممانعت به عمل آمد.
ارگ علیشاه تبریز با بیش از ۶۰۰ سال قدمت و محرابی با حدود ۳۰ متر ارتفاع از بناهای تاریخی ارزشمند دینی کشورمان است که با شهرت جهانی خود در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
این مجموعه تاریخی در برگیرنده مدرسه، مسجد و خانقاه است که در زمان تاج‌الدین علیشاه جیلانی از امرای گورکانیان در قرن هشتم هجری ساخته شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز