روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 587
  • 693
  • 1,436,736
بررسی ساختار طرح های توسعه شهری و بلند مرتبه سازی در کلانشهرها

ساختار جدید طرح های توسعه شهری و سند راهبردی بلند مرتبه سازی به عنوان یک چارچوب برای تهیه طرح‌های بلند مرتبه‌سازی از سوی وزارت راه و شهرسازی در اختیار شهرداری های کلانشهرها قرار می گیرد.
به گزارش شهریار، معاون و مدیران وزارت راه و شهرسازی با معاونان شهرسازی و معماری کلانشهرهای ایران، در نشستی مشترک برای تغییرساختاری در نظام تهیه طرحهای توسعه شهری و ایجاد کارگروه‌های مشترک به توافق رسیدند.
محمد عزتی، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری دبیرخانه مجمع کلانشهرهای کشور ضمن اعلام این خبر به مشکلات موجود در ساختار طرح های توسعه شهری اشاره کرد و افزود: فرایند انعقاد قرارداد، تهیه و تصویب طرح‌ها بسیار طولانی بوده و نقش شهرداری‌ها به عنوان اصلی ترین سازمان مربوطه در آن نادیده گرفته می‌شود .
عزتی مغایرت‌های موجود در ضوابط و مقررات شهرسازی مصوب طرح های توسعه با طرح های مصوب و ملاک عمل قبل ، فقدان تراز مالی و توجیح اقتصادی و به تبع آن تحقق‌پذیری بسیار پایین طرح‌ها ، بلاتکلیفی ناشی از عدم تعیین تکلیف نهایی برخی از بافتهای شهری مانند بافت تاریخی و یا بعضی موضوعات مانند بلند مرتبه‌سازی و منوط کردن آنها به طرح‌های آتی را از جمله دغدغه های معاونین شهرسازی و معماری کلان شهرها اعلام کرد .
وی با بیان اینکه معاونین شهرسازی در این نشست همچنین بر ضرورت تعیین تکلیف سریع‌تر قانون جامع شهرسازی و معماری کشور تاکید کردند، افزود: مشکلات ناشی از مکان کاربری‌های عمومی و اختصاص اراضی دارای مالکیت خصوصی و همچنین مشکلات ناشی از عدم انطباق محدوده و حریم شهرها با تقسیمات کشوری و تداخل حریم کلان‌شهرها با شهرهای کوچک از دیگر معضلات موجود است که افزایش هماهنگی فیمابین وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور در این خصوص را ضروری می سازد.
وی با بیان اینکه در این نشست نتایج و توافقات خوبی حاصل شده است، خاطر نشان کرد : مقرر شد به منظور همفکری و تبادل نظر نشستی با حضور معاونان معماری و شهرسازی کلان‌شهرهای کشور، مدیران حوزه وزارت و مدیران کل شهرسازی و معماری استان‌ها در خصوص بررسی موضوعات مطرح شده برگزار و در خصوص تشکیل کارگروه‌های مشترک هماهنگی و تصمیم گیری شود .
وی یاد آور شد: از سوی دیگر توافق شد ساختار جدید طرح‌های توسعه شهری جهت تبادل نظر و هماهنگی و همچنین سند راهبردی بلند مرتبه سازی به عنوان یک چارچوب برای تهیه طرح‌های بلند مرتبه‌سازی در اختیار معاونان شهرسازی و معماری کلان‌شهرها قرار گیرد.
شایان ذکر است این نشست با حضور دکتر محمدسعید ایزدی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی ، مهندس کمال مرادی مدیر دبیرخانه مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران، مدیرکل دفتر طرح ریزی شهری وزارت راه و شهرسازی و معاونان شهرسازی و معماری شهرداری کلان‌شهرها، در محل سالن جلسات وزارت راه و شهرسازی تشکیل شد .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز