روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 848
  • 1,066
  • 1,388,916
برقراری رابطه صحیح بین شهر و محیط زیست

معماری و طراحی ساختمان این موزه را سانتیاگوکالاتراوا در شهر ریودجنیرو انجام داده است. طراحی این موزه با توجه به فرهنگ بومی منطقه انجام شده است. کالاتراوا سعی کرده که در این طرح، رابطه ی مناسبی بین شهر و محیط زیست اطراف برقرار کند.
این موزه شامل ۵۰۰۰ مترمربع فضای نمایشگاهی دائم و موقت است. همچنین میدانگاهی به مساحت ۷۶۰۰ مترمربع دارد که به دور ساختمان می پیچد و تا اسکله ادامه دارد. ساختمان در سمت میدانگاه دارای کنسولی به طول ۷۵ متر است و از طرف دریا نیز کنسولی به طول ۴۵ متر دارد. ارتفاع کلی این ساختمان ۱۸ متر است.
نمایشگاه دائمی در طبقه‌ی بالا قرار دارد و با ارتفاع ۱۰ متر، چشم اندازهای پانوراما از خلیج guanabara را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. طبقه‌ی همکف این موزه نیز دارای فضاهایی از قبیل اداری، تسهیلات آموزشی، فضای پژوهش، سالن سخنرانی، فروشگاه، لابی، رستوران و انباری می باشد.
به گفته‌ی سانتیاگوکالاتراوا شهر ریودجنیرو مثالی است بارز در مورد اینکه چطور به کمک طراحی کاربری های فرهنگی می توان کیفیت فضاهای شهری را بالا برد. بدین منظور میدانگاهی بزرگ کنار ساختمان این موزه طراحی شد تا به کمک آن این کاربری فرهنگی با بافت شهری مجاورش ارتباط برقرار کند.
ایده ی اصلی، طراحی ساختمانی افسانه ای است که مانند کشتی بر روی سطح دریا شناور است. به همین دلیل استخری در مجاورت این ساختمان طراحی شد تا با انعکاس تصویر ساختمان موزه، چنین به نظر برسد که موزه بر روی آب معلق است. “موزه ی فردا” بخشی از پروژه‌ی باززنده سازی محله‌ی Porto Maravilha می باشد.
در این ساختمان ملاحظات معماری پایدار نیز رعایت شده است ملاحظاتی از قبیل استفاده از نور طبیعی و انرژی های تجدید پذیر. در این پروژه برای تنظیم درجه حرارت داخل از آب خلیج مجاور استفاده می شود. پانلهای خورشیدی به کار رفته نیز برای استفاده‌ی حداکثر از انرژی خورشیدی، قابل تنظیم هستند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز