روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
برگزاری مراسم «جشن مولود» در تبریز

رئیس شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان از برگزاری مراسم «جشن مولود» در تبریز خبر داد.
روبیک جانانی با اشاره به برگزاری مراسم “جشن مولود”، در خصوص برنامه‌های عمومی سال نوی میلادی، اظهار کرد: بعد از ظهر ۱۱ دی ماه سال‌جاری مصادف با یکم ژانویه در کلیسای “سرکیس مقدس” واقع در محله بارون‌آواک مراسمی برگزار می‌شود.
وی با بیان این‌که کلیسای ما به عنوان کلیسای گریگوری‌ شاخه‌ای از کلیسای ارتودکس است که شب ۱۵ دی ماه مصادف با “پنج ژانویه” را به عنوان میلاد حضرت مسیح(ع) در نظر گرفته و مراسم جشن مولود را در کلیسای «سرکیس مقدس» برگزار می‌کنیم، افزود: در ششم ژانویه مصادف با ۱۶ دی ماه نیز در کلیسای مریم مقدس واقع در محله “دیکباشی” مراسم غسل تعمید گرفته می‌شود؛ مقامات دولتی نیز معمولا در روز شانزدهم دی ماه در مراسم حضور می‌یابند.
وی با اشاره به این‌که در سطح کشور برنامه‌های این چنینی در سال میلادی نو برگزار می‌شود، ادامه داد: مراسمی که در اول ژانویه تحت عنوان “مراسم سال نو و شکرگزاری” در کلیسا برگزار می‌شود همانند مراسم لحظه تحویل سال در عید نوروز است که مسلمانان قرآن باز کرده و به مساجد می‌روند ما نیز در این روز در کلیسا جمع شده و مراسمی تحت عنوان “تحویل سال” می‌گیریم که به‌منظور سلامتی و صلح است.
رئیس شورای خلیفه‌گری ارامنه آذربایجان با بیان اینکه ما به عنوان کلیسای گریگوری پنجم ژانویه را روز میلاد حضرت عیسی مسیح(ع) می‌دانیم، خاطرنشان کرد: مذاهب “کاتولیک و مقداری پروتستان” در دین مسیحیت، چهارم دی ماه را به عنوان “کریسمس” می‌دانند، اما ما به عنوان کلیسای بنیادگرا و اصول‌گرا، پنجم ژانویه را روز میلاد عیسی مسیح(ع) می‌دانیم؛ همانند دین اسلام که بین مذاهب شیعه و سنی هفته وحدت وجود دارد، بین مذاهب مختلف دین مسیحیت نیز از چهار تا پنج ژانویه به عنوان “ایام جشن مولود” است.
وی در بیان دیگر برنامه‌های سال نوی میلادی اضافه کرد: همه ساله یک‌شنبه آخر سال همانند روز “رغائب” درنظر گرفته می‌شود و مردم به آرامستان‌ها می‎روند؛ این آیین بعد از جشن مولود و غسل تعمید برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه بیشترین برنامه در طول سال کلیسای “سرکیس مقدس” برگزار می‌شود، گفت: در طول سال هر هفته روزهای “یکشنبه” در کلیسای سرکیس مقدس واقع در محله بارون‌آواک برگزار می‌شود.
وی با اشاره به جمعیت شهروندان ارمنی نیز اضافه کرد: در آذربایجان‌شرقی حدود هزار و ۱۰۰ تا هزار و ۲۰۰ خانوار وجو داشته و در استان آذربایجان‌غربی نیز حدود هزار و ۷۰۰ الی هزار و ۸۰۰ خانوار زندگی می‌کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز