روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 384
  • 769
  • 1,387,386
برگزاری کلاس آموزشی پیشگیری از بیماری تب کریمه-کنگو در ملکان

مدیر جهادکشاورزی شهرستان ملکان گفت: کلاس آموزش راههای نفوذ و ایجاد بیماری، راههای مقابله و پیشگیری بیماری تب خونریزی ‌دهنده کریمه – کنگو در این شهرستان برگزار شد.
حسن علیوند در گفتگو با خبرنگاران ضمن بیان این مطلب افزود: در این کلاس آموزشی که کلیه کارکنان مدیریت در آن حضور داشتند، کارشناس شبکه دامپزشکی این شهرستان به اهمیت موضوع اشاره کرده و نکات بهداشتی را در این خصوص یادآوری کرد.
وی گفت: بیماری تب خونریزی‌ دهنده کریمه – کنگو یک بیماری حاد تب‌دار و خونریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات و یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود، ویروس به وسیله کنه‎ی هیالوما انتقال می‌یابد.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان ملکان اظهار کرد: مخزن ویروس در طبیعت اصولاً کنه‌ها می‌باشند و گاو، گوسفند، بز و خرگوش نیز به عنوان مخزن مطرح می‌باشند. این ویروس از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات بیمار، لاشه حیوان آلوده (انتقال به قصابها و سلاخها) سبب ایجاد همه‌گیری‌‌های ناگهانی می‌شود.
“امیر کاظمیان”، کارشناس شبکه دامپزشکی شهرستان ملکان نیز در این خصوص بیان کرد: کشتارهای غیر مجاز ممنوع بوده و خوشبختانه کلیه کشتارگاه‎های کشور مجهز به سیستم پیش سرد بوده و بعد از کشتار، گوشت به مدت ۲۴ ساعت در دمای صفر الی چهار درجه سانتیگراد نگهداری شده تا PH آن پایین آمده و اکثر ویروس ها و تخم انگلها از بین می‌روند.
وی افزود: از راههای آسان، رایج و مهم مبارزه با این بیماری استفاده از حمام کنه برای شستشوی دامها می‎باشد. این بیماری یک بیماری مشترک بین انسان و حیوانات به شمار می‌رود.
وی با اشاره به این که بیماری در اصل مخصوص حیوانات است، گفت: طیف گوناگونی ازحیوانات شامل حیوانات وحشی واهلی مثل گوسفند، بز وگربه قابلیت میزبانی ویروس تب کریمه را دارند.
کاظمیان ادامه داد: بیماری در بیشتر مواقع توسط کنه منتقل می‌شود که همه‌گیری بالایی هم دارد، شش ماه اول سال و در طول گرمای هوا، شرایط مناسبی برای رشد این ویروس به‌حساب می‌آیند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز