روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۳/۱۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 110
  • 374
  • 1,283,035
بر روی مدار الکتریکی رکاب بزنید

نخستین مسیر دوچرخه سواری خورشیدی جهان در شهر کرومنی، هلند نصب و راه اندازی شد. پروژه جاده خورشیدی که مسیری تنها ۷۰ متری را در بر می گیرد به منظور امکان سنجی و عملی بودن بکارگیری چنین طرح هایی در قالب طرحی مفهومی شکل گرفت.
طی نیم سال نخست حیات جاده خورشیدی این مسیر بیش از سه هزار کیلووات ساعت نیرو تولید کرده که تقریبا برابر با میزان برق مورد نیاز یک خانه کوچک برای یک سال است.
برای ایجاد این مسیر ویژه مهندسان رولی از سلول های خورشیدی سیلیکونی تولید انبوه و ارزان قیمت بین بتن و یک لایه شفاف از شیشه گرمادیده را ایجاد کرده اند. سلول ها به شبکه برق سراسری متصل شده اند و همچنین به کنتورهای هوشمندی نیز متصل هستند که خروجی آنها یا هدایت برق تولید شده به روشنایی خیابان را بهینه سازی می کنند.
اگرچه این سیستم در حال حاضر برای تحمل بارهای متوسط مانند دوچرخه سواران طراحی شده اما می تواند وزن یک کامیون ۱۲ تنی را بدون آسیب تحمل کند. با این وجود، مهندسان در تلاش برای ارتقا انعطاف پذیری آن هستند تا در جاده هایی که وسایل نقلیه موتوری از آن عبور می کنند، بکار گرفته شود.
از آنجایی که نفوذ نور عامل اساسی موفقیت پنل‌های خورشیدی است، این مسیر ویژه با شیبی اندک ساخته شده تا در زمان بارندگی گرد و غباری که روی سطح مسیر قرار گرفته و کارکرد سلول های خورشیدی را تحت تاثیر قرار می دهد، خراج شود.
جاده خورشیدی به پوشش مقاوم در برابر ترمز نیز مجهز شده اما به رغم روند پنج ساله پژوهش و توسعه بخش کوچکی از آن دچار آسیب شده است. نوسان دما موجب انقباض و انبساط ماده شده و این آسیب را به همراه داشته است.
شرکت سولار رُد تکنولوژی گسترش نمونه اولیه این مسیر به ۱۰۰ متر در سال آینده را برنامه ریزی کرده است که انتظار می‌رود برق کافی برای تامین نیروی سه خانه را فراهم کند. در شرایطی که این پروژه بسیار جالب توجه است و همه ما از اهمیت کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی آگاه هستیم اما برخی موضوعات آشکار درباره آن نیز وجود دارند.
نخست، برچسب قیمت جاده خورشیدی قابل توجه بوده است. نمونه اولیه فعلی هزینه ای ۳/۷۵ میلیون دلاری را به همراه داشته و از این رو حتی در صورت ارائه بهره‌وری مطلوب هیچ گاه گزینه ای مقرون به صرفه نخواهد بود.
دوم آن که مسیر، توانایی تنظیم خود با موقعیت خورشید را ندارد، سلول های خورشیدی ۳۰ درصد انرژی کمتری نسبت به نمونه هایی که روی سقف ها نصب می شوند، تولید می کنند.
مورد سوم و نهایی این یک مسیر دوچرخه سواری است و روزانه حدود دو هزار دوچرخه سوار از آن عبور می کنند و این میزان رفت و آمد نیز مانعی در برابر رسیدن نور خورشید به پنل ها محسوب می شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز