روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 84
  • 933
  • 1,362,016
بسیاری از کشورها از قابلیت‌های گردشگری سلامت ایران بی‌اطلاع هستند

نایب رئیس مجلس گفت:یکی از موانع توسعه گردشگری سلامت در ایران این است که بحث گردشگری حوزه سلامت امری مشارکتی و نیازمند به هماهنگی تمام سازمان‌های مربوطه در حوزه گردشگری و سلامت را می‌طلبد.
گردشگری پس از صنعت نفت و خودروسازی سومین صنعت بزرگ جهان به شمار می‌رود.
این صنعت تاثیر مهمی در درآمدهای ارزی کشورها دارد و به طور حتم در آینده‌ای نزدیک به صنعت اول جهان تبدیل خواهد شد.
با گذر زمان و پیشرفت این صنعت، گردشگری از حالت عام خارج شده و به شاخه‌های تخصصی نظیر گردشگری فرهنگی،گردشگری ورزشی، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری مذهبی، گردشگری سلامت و غیره تقسیم شده است.
برای توریسم درمانی که گاهی از آن با عنوان توریسم سلامت و یا گردشگری سلامت نام برده می‌شود، تعاریف گوناگونی بیان شده است.
سازمان جهانی گردشگری (WTO) به طور خاص، گردشگری سلامت را چنین تعریف می‌کند، استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد (با استفاده از آب‌های معدنی، آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد به طول می‌انجامد.
به دلیل اهمیت این بحث با توجه به نزدیک شدن به رویداد ۲۰۱۸ گفت‌و‌گویی با مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس و نماینده مردم تبریز ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانیم.
پزشکیان در گفت وگو با خبرنگاران افزود: در حال حاضر امکانات زیرساختاری و مدیریت خدمات گردشگری ایران با کشورهای پیشرفته بسیار فاصله دارد، اگر چه به جرأت می‌توان ادعا کرد که کشور ما برای جذب گردشگر سلامت دارای ظرفیت‌ متعددی نظیر چشمه‌های آب معدنی، نمک‌زارهای کویری، بخش‌های درمانی ناباروری، دندانپزشکی، مراکز دیالیز و انواع جراحی‌‌های قلب، پلاستیک و چشم است اما متاسفانه برای جذب یک گردشگر در مرحله ابتدایی باید امکانات زیرساختاری و مدیریت خدمات مناسبی داشته باشیم که در این زمینه هنور دچار ضعف هستیم.
نایب رئیس مجلس افزود: مهم‌ترین مزایای گردشگری در این حوزه اشتغال‌زایی و رشد کیفی بخش سلامت کشور و نزدیک شدن به استانداردهای جهانی، کسب درآمد و ارزآوری، حمایت از رشد اقتصادی، رشد بالقوه، ارتقای کیفی سیستم‌های پزشکی در بخش‌های مختلف از مهم‌ترین اهداف قابل طرح در توسعه صنعت توریسم سلامت کشور است.
عدم اطلاع‌رسانی مناسب از ظرفیت‌های بخش سلامت ایران برای گردشگران داخلی و خارجی از مهم‌ترین نقاط ضعف صنعت توریسم سلامت کشور است.
یکی از موانع توسعه گردشگری سلامت در ایران این است که بحث گردشگری حوزه سلامت امری مشارکتی و نیازمند به هماهنگی تمام سازمان‌های مربوطه در حوزه گردشگری و سلامت را می‌طلبد.
در کشور ما کار مشارکتی و گروهی جواب نمی‌دهد و در این زمینه نیز هر ارگان و سازمانی در کشور بدون هماهنگی و مشورت با سایر سازمان‌های مربوطه می‌خواهد همه کارها را خودش انجام دهد، در صورتی که بحث گردشگری سلامت یک علم مدیریتی است و افرادی که تنها در حوزه درمان یا گردشگری فعالیت می‌کنند، نمی‌توانند بدون هماهنگی در این زمینه موفق باشند. /فارس

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز