روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 774
  • 659
  • 1,438,335
بلاتکلیفی ارزی دولت و قیمت ها

محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت اظهار کرده است : تا تاریخ ۲۴ دی ماه سال جاری ۱۰ و نیم میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی به کشور برگشته است که باید برای رفع مشکل بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور راهکاری پیدا کنیم.
این در حالی است که حسب ادعای بانک مرکزی، حدود ۳۳ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ ایم که از این میزان ۱۰ و نیم میلیارد دلار، یعنی حدود یک‌سوم ارز حاصل از صادرات کالای غیرنفتی به کشور برگشته وحدود ۲۲ و نیم میلیارد دلار برنگشته است.
داستان خیلی ساده است. دولت تاجران مملکت را قدم به قدم با سیاست های جدیدی مواجه نموده و نهایتا آنها را مخیرکرده است یا به ازای ارز حاصل از صادرات، کالا به کشور وارد کنند ، یا ارز ناشی از صادرات را طبق پیمان ارزی به بانک مرکزی تحویل دهند و یا اینکه طبق قانون اخیر، می توانند در صورت تطویل فرایند واردات، با پرداخت ۴ درصد مالیات ، پول را نزد خود نگه دارند و بعد از واردات کالا ، اصل پول خود را از بانک مرکزی تحویل بگیرند. این مورد اخیر محل مناقشه های فراوانی است. البته برای تثبیت این سه گام متفاوت، حداقل ۶ ماه طول کشیده است.
برای درک این که تشخیص دهیم چرا بازار مصرف داخلی که بخش عمده ای از آن وابسته به واردات است نمی تواند تنظیم گردد، باید به این موضوع عمیق تر شویم. مثلا چرا گوشت از ۴۰ هزار تومان به ۱۰۰ هزار تومان در بازار تبریز رسیده است؟
ساده ترین پاسخ این است که دولت، برنامه و راهبرد مشخصی برای تنظیم بازار نداشته و ندارد. یک روز می گوید ارز ناشی از صادرات با دلار ۴۲۰۰ تومنی باید فورا به بانک مرکزی برگردد، بعد مشاهده میکند ورود کالاهای اساسی به تاخیر افتاد، مجددا قانون جدیدی ابلاغ میکند و همین چرخه ادامه می یابد تا جائیکه در تنظیم بازار به اصل مسلم بی نظمی و هرج و مرج می رسیم که یکی از نشانه های مشخص آن همین بالارفتن بی مورد قیمت ها بدون تغییر الگوی مصرف است.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز