روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 42
  • 933
  • 1,361,974
بلبرینگ تبریز قربانی یک تفکر اشتباه

واگذاری بلبرینگ سازی از ابتدا اشتباه بوده است . داستان این کارخانه ، روایت واگذاری به یک نااهل است که البته روایتی که هنوز هم ادامه دارد و اتفاقا نقطه عطف خصوصی سازی در کشور ما همین تعریف نادرست از واگذاری است.
واگذاری و خصوصی سازی باید متفاوت از فروش واحد تولیدی شود اما بدلیل شرایط نامناسب اقتصادی کشور، وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی سازی به سمت فروش کارخانجات و واحدها رفته اند .کاری که در مورد ماشین سازی و کشت و صنعت مغان و .. هم انجام پذیرفت. استدلال سازمان هم این است که چون این واحدها خریدار و خواهانی ندارند ، هرکسی پول بیشتری بپردازد واحد تولیدی را به او خواهیم داد. در حالیکه منظور از خصوصی سازی این است که واحد تولیدی بخاطر هزینه ها و آسیب های مدیریتی، از عهده دولت برداشته و به بخش خصوصی واگذار گردد تا با توان مضاعف بخش خصوصی و منطق اقتصادی ، واحد تولیدی به شکوفایی و بهره وری برسد. در حالیکه این مدل از واگذاری(بلبرینگ و ماشین و مغان) یعنی فقط خلاصی از شر هزینه های کارخانه داری توسط دولت!
بلبرینگ سازی هم قربانی همین تفکر شده است . واگذاری به یک فردی که هیچ چیزی از بلبرینگ و صنعت نمی دانسته است اما چون پول داشته ، کارخانه را خریداری کرده است.
از سال ۹۳ تا کنون بارها و بارها کارگران بلاتکلیف این واحد تولیدی در مقابل استانداری و فرمانداری تبریز تجمع کرده اند تا حقوق معوق خود را دریافت کنند و یا تضمینی نسبت به آینده خود دریافت کنند. تجمعاتی که دیگر تبدیل به عادت شده است. البته عده ای هم در این میان این گونه عنوان می کنند که پشت پرده ورشکسته اعلام کردن بلبرینگ سازی یک هدف اقتصادی-سیاسی نهفته است. آنها می گویند برخی دست ها بدنبال بلاتکلیفی بلبرینگ سازی تبریز هستند تا بازار واردات کالایشان از چین رونق بگیرد.
برای اطلاع از آخرین وضعیت بلبرینگ سازی تبریز و پاسخ سئوالمان در خصوص پشت پرده تجمعات اخیر با مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان گفتگو می کنیم. از او پرسیدیم آیا این موضوع که عده ای عامدانه دنبال ورشکستگی بلبرینگ هستند صحت دارد؟ وی گفت:این مساله صحیح نیست که برخی ها می خواهند این کارخانجات ورشکسته شوند تا واردات صورت پذیرد . این حرف غیر منطقی است. چرا که از وزارت خانه این دستور را گرفته ایم که اگر کسی خواست واردات بلبرینگ انجام دهد حتما باید از بلبرینگ سازی تبریز گواهی عدم تولید (ساخت) را دریافت نماید بنابراین این سخن بی معنی است. نجاتی در مورد آخرین وضعیت این کارخانه نیز اظهار داشت : ۲۰ اسفند ما با همکاری معاون قضایی استان پرونده این کارخانه که اکنون در شعبه ۱۲ به فرجام می رسد و متعاقبا برای تدبیر وضعیت آن ، به ماده ۱۴۱ وزارت صمت معرفی خواهد شد.ترتیب کار هم این است که ابتدا باید ورشکستگی کارخانه اعلام شود تا برود ذیل ماده ۱۴۱ (هیات حمایت از صنایع ) در صورت پذیرش این کارخانه توسط ماده ۱۴۱ ، ابتدا وزارت صمت میتواند به مدت یکسال آن را به اجاره واگذار نماید و بعد از آن می توانند به فرد اهل دیگری بصورت دائم واگذار نمایند. نکته اینجاست که شرکت های بزرگی چون مگاموتور و … درخواست نموده اند بلبرینگ مورد نیازشان را از این کارخانه بخرند بنابراین آینده این شرکت می تواند تضمین شود.
تجمعات کارگری
متاسفانه ۷ ماه حقوق پرسنل این کارخانه واریز نشده است . حقوقی که بیش از ۳ و نیم میلیارد تومان میشود. نجاتی در خصوص راه حل استان برای پرداخت این حقوق نیز گفت: ما از وزارت صمت ۱۵ میلیارد تومان طلب داریم که هنوز ۵ میلیارد آن باقی مانده است . درحال مذاکره با تهران هستیم تا به محض واریز آن، طلب حقوق کارگران را پرداخت نماییم.
بلبرینگ سازی مشتری دارد
نجاتی همچنین به مشتریان موجود این کارخانه نیز اشاره کرد وگفت: مشتریان زیادی از کشور و بخصوص داخل استان برای این واحد وجود دارد که مطمئنم بعد از تعیین تکلیف ماده ۱۴۱ و بعد از واگذاری به خواهان اهل جدید آینده درخشانی در انتظار این واحد خواهد بود چراکه محصول این کارخانه در نوع خود بی نظیر است و تنها مساله مدیریت و بی کفایتی بوده است که کار این واحد را بحرانی کرده است.
مدیرکل صمت استان وعده داد تا سه چهار ماه آینده شرایط این کارخانه بهبود خواهد یافت.
ساقی آذربایجان بمنظور تنویر افکار عمومی ، آماده است نظرات مدیران این واحد تولیدی را هم منتشر نماید تا با کمک همه بتوانیم مشکلات این واحد تولیدی مهم آذربایجان را حل و فصل نماییم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز