روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 793
  • 779
  • 1,330,305
بلند ترین برج های سال

بلندترین آسمان خراش های جهان در سال ۲۰۱۷ توسط سازمان غیر انتفاعی شورای ساختمان‌های بلند و زیستگاه شهری (CTBUH) معرفی شدند.
از اهرام ثلاثه تا کلیساهای اروپا، همواره بشر تلاش کرده تا با ساخت سازه‌های بلند، به آسمان دست یابد. به لطف پیشرفت علم و افزایش توانایی‌های مهندسان، حالا شاهد ساخت آسمان خراش هایی با طول کیلومتری هستیم و احتمالا در آینده‌ای نه چندان دور، ساخت سازه‌هایی با ارتفاع یک مایل نیز امکان‌پذیر خواهد بود.
طی سال‌های اخیر، ما شاهد جهشی بزرگ در این حوزه بوده‌ایم. احداث سازه‌های بزرگ حالا به کشورهای پیشرفته محدود نبوده و از غرب تا شرق، این سازه‌ها در بسیاری از نقاط دیده می‌شوند. به علاوه، حالا کشورهایی همچون امارات و چین در این حوزه پیشگام بوده و بلندترین آسمان خراش های دنیا در این کشورها دیده می‌شود؛ هرچند، شرکت‌های سازنده آنها معمولا غربی هستند.
برج جهانی لوته (Lotte World Tower)
برج جهانی لوته با قرارگیری در جایگاه پنجم از بلندترین آسمان خراش های جهان ، ۵۵۵ متر (۱۸۲۰ فوت) ارتفاع داشته و توسط KPF طراحی شده است. این ساختمان بسیار بلند به واسطه طراحی غیر معمول نقره‌ای آن که از سرامیک‌های کره‌ای، ظروف چینی و هنر خوش‌نویسی الهام گرفته شده، تعریف می‌شود.
همچنین در این برج ۱۲۳ طبقه، فضای مخصوص دفاتر، هتل، فروشگاه و آپارتمان‌های مسکونی استودیویی برای کارمندان نیز وجود داد.
عرشه این برج که کف آن از شیشه کار شده است، در ارتفاع ۴۹۷٫۶ متری (۱۶۳۳ فوتی) سطح زمین قرار گرفته و منظره‌ای فوق‌العاده را پیش روی بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. سریع‌ترین آسانسور دنیا که طی یک دقیقه به عرشه می‌رسد نیز در خدمت مسافران و گردشگران برای بازدید از این بخش خواهد بود.
از موارد قابل توجه دیگر در رابطه با این سازه عظیم می‌توان به تکنولوژی های مختلف برای حفظ پایداری از جمله پنل‌های خورشیدی، توربین‌های بادی و سیستم‌های برداشت آب اشاره کرد.
برج جهانی لوته، آوریل سال جاری میلادی در کره جنوبی افتتاح شده است.
مرکز تجارت جهانی پینگ ان (Ping An Finance Centre)
مرکز تجارت جهانی پینگ ان با رتبه چهارم در لیست بلندترین آسمان خراش های جهان ، یکی دیگر از زیباترین برج‌های سال‌های اخیر است که کار ساخت آن در سال ۲۰۱۶ به پایان رسید. این آسمان خراش ۵۹۹ متری (۱۹۶۵ فوتی) با بیش از ۱۰۰ طبقه که توسط KPF طراحی و در منطقه کسب و کار مرکزی شهر شنژن قرار گرفته است، شامل ۴۶۲ هزار متر مربع (۴ میلیون و ۹۷۳ هزار فوت مربع) از فضای طبقه می‌شود که اغلب آن مورد استفاده دفاتر و شرکت‌های مختلف قرار دارد.
روزانه ۹ هزار نفر از عرشه این برج که در ارتفاع ۵۵۰ متری (۱۸۰۴ فوتی) سطح زمین قرار گرفته و تنها چند متر پایین‌تر از عرشه برج خلیفه به عنوان بلندترین آسمان خراش دنیا است، بازدید کرده و از منظره بی‌نظیری که پیش روی آنها قرار می‌گیرد، لذت می‌برند.
قسمت بالایی مرکز تجارت جهانی پینگ ان به شکلی مخروطی طراحی شده تا تاثیرات باد، تا حد ممکن کاهش یابد. ستون‌های سنگی هم‌گرا در بخش بالایی در کنار نمای بیرونی از جنس فولاد ضد زنگ نیز از این سازه عظیم در برابر اصابت‌های رعد و برق محافظت خواهند کرد.
برج سلطنتی ساعت مکه (Makkah Royal Clock Tower)
برج سلطنتی ساعت مکه با ارتفاع ۶۰۱ متر (۱۹۷۲ فوت) در قلب مکه قرار گرفته و توسط شش ساختمان کوچکتر احاطه شده است. این مجموعه شامل یک هتل، چندین عرشه، نمایشگاه‌ها و بیشتر شده و در بخش بالایی آن، چهار ساعت بزرگ قرار دارند که می‌توان آنها را بلندترین و بزرگ‌ترین ساعت‌های دنیا در نظر گرفت.
هنگام شب، یک میلیون لامپ ال ای دی این ساعت‌های بزرگ را روشن می‌کنند که نمای زیبایی را پیش روی بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. به علاوه، در بخش‌های شمالی و جنوبی این ساعت، عبارت «الله اکبر» نوشته شده و در بخش‌های شرقی و غربی نیز آیاتی از قرآن دیده می‌شود.
از ویژگی‌های جذاب دیگر این برج نیز می‌توان به قرارگیری یک مرکز مشاهده کروی در ستون و یک هلال درخشان طلایی در نوک آن اشاره کرد.
برج شانگهای (Shanghai Tower)
برج شانگهای به عنوان دومین ساختمان بلند در لیست بلندترین آسمان خراش های جهان ، طراحی فوق‌العاده زیبایی داشته و احتمالا در نگاه اول، چرخش ۱۲۰ درجه‌ای آن از قسمت پایینی تا بالاترین بخش، توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. این طراحی که گروه معماری “Gensler” پشت آن بوده است باعث خواهد شد تا جریان‌های شدید باد در بالاترین بخش از این آسمان خراش، یعنی ارتفاع ۶۳۲ متری (۲۰۷۳ فوتی)، تا ۲۴ درصد کاهش پیدا کند.
بعد از شش سال تلاش، سرانجام سال ۲۰۱۶ بود که کار ساخت این پروژه عظیم به پایان رسید. پی و شالوده این آسمان خراش به ناوگانی از کامیون‌ها نیاز داشت تا ۶۳ ساعت، بدون توقف، بتن را منتقل کنند. ۱۰۶ آسانسور ساخت شرکت میتسوبیشی با سرعت ۲۰ متر بر ثانیه (۶۵ فوت بر ثانیه) در خدمت بازدیدکنندگان برای استفاده از این برج ۱۲۸ طبقه خواهند بود. به علاوه، مجموع زیربنای طبقات نیز به ۴۲۰ هزار متر مربع (۴ میلیون و ۵۲۰ هزار و ۸۴۲ فوت مربع) می‌رسد.
به گفته سازندگان، برج شانگهای از شیشه دولایه پوشیده شده و ۲۷۰ توربین بادی نیز نیروی مورد نیاز برای لامپ‌های بیرونی را تامین خواهند کرد. همچنین آب باران از طریق دیوار‌ه‌‌های قیفی‌شکل این آسمان خراش به منظور استفاده در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، به مخازن بزرگ منتقل می‌شود. این موارد در کنار فاکتورهای دیگر باعث شده‌اند تا برج شانگهای، درجه “Gold” را از “LEED” دریافت کند.
برج خلیفه (Burj Khalifa)
همان‌طور که حدس می‌زنید، لیست بلندترین آسمان خراش های جهان با معرفی برج خلیفه به پایان می‌رسد. اگرچه این سازه عظیم توسط SOM طراحی و در سال ۲۰۱۰ افتتاح شده است، اما مدت زیادی‌ست که جایگاه نخست را در میان بلندترین آسمان خراش های جهان دارد. همچنین، برج خلیفه به عنوان بلندترین سازه مستقل دنیا نیز شناخته می‌شود.
برج خلیفه با ارتفاع ۸۲۹٫۸ متر (۲۷۲۳ فوت) در دوبی بنا شده و شامل ۱۶۰ طبقه می‌شود. برای درک بهتر این ارقام، کافی‌ست ۱۱ هواپیمای بوئینگ ۸-۷۴۷ را به صورت عمودی (از نوک دماغه تا نوک دم) روی یکدیگر قرار دهید تا ارتفاع آن با برج خلیفه برابر شود! به علاوه، این آسمان خراش، ۲/۵ برابر برج ایفل ارتفاع دارد.
در بخش داخلی، مجموع زیربنای طبقات به ۳۳۴ هزار متر مربع (۳ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۱۴۶ فوت مربع) می‌رسد که دو برابر زیربنای شهر ممنوعه چین یا چهار برابر کاخ باکینگهام لندن است. به صورت تئوری، برج خلیفه به اندازه‌ای بزرگ هست که کاخ لوور را از نظر زیربنایی در آن قرار داده و سپس، فضای کافی برای اضافه کردن کاخ زمستانی روسیه و قلعه ویندسور انگلستان داشته باشید.
یکی از موارد قابل توجه در رابطه با برج خلیفه، مهندسی خارق‌العاده آن است که ظرافت‌های بسیار زیادی دارد.
از جمله موانع پیش رو هنگام ساخت این برج، عملیات انتقال بتن به بخش‌های بالایی تا ارتفاع ۶۰۰ متر (۱۹۶۸ فوت) بود. سازندگان برای این کار علاوه بر استفاده از ترکیبات خاص، به برخی از بزرگ‌ترین پمپ‌های دنیا برای انتقال بتن با فشاری بالا نیاز بود.
مهندسان با استفاده از یک طراحی بدیع در ساخت این برج، تاثیر فشار باد در ارتفاعات را به حداقل رسانده‌اند که به گفته “SOM”، این شیوه باعث «سردرگمی» باد شده و از ایجاد گرداب‌های باد و خطرناک‌ شدن آنها جلوگیری می‌کند.
اگرچه برج خلیفه با الهام گرفتن از نوعی گل کویری و معماری کلاسیک اسلامی طراحی شده، اما بسیار کاربردی و موثر است.
همچنین، استفاده از بتن تقویت‌شده در کنار شیشه برای پوشش اصلی سبب شده تا مهندسان از فلز کمتری در ساخت این برج نسبت به ساختمان امپایر استیت نیویورک که ارتفاع آن نصف برج خلیفه است، استفاده کنند. این سازه عظیم با شکلی شبیه به حرف “Y” طراحی شده و از بیسی تخت، با الگویی مارپیچی بالا رفته و به صورت پیوسته از حجم آن کاسته می‌شود.
مدت زمان زیادی‌ست که برج خلیفه، عنوان بزرگ‌ترین آسمان خراش دنیا را دارد. اما با کامل شدن برج جده بعد از سال ۲۰۲۰ با ارتفاع بیش از یک کیلومتر، رتبه‌بندی بلندترین برج های دنیا تغییر خواهد کرد. با این حال برج خلیفه، نقطه عطفی در ماجراجویی بشر برای ساخت سازه‌ها عظیم خواهد بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز