بنزین، هدیه ای برای ثروتمندان

vqhیکی از مهم ترین موضوعات اقتصادی که نقش بی بدیلی در تحقق امر توسعه میتواند ایفا کند، تخصیص یارانه هاست.
یارانه ها در کشور ما کاملا به شکل سرطانی درآمده و از فلسفه وجودی خود فاصله معنی داری پیدا کرده است. منظور از اختصاص یارانه، در واقع حمایت از فقرا در برابر ثروتمندان بوده است اما با توضیح مثال بنزین میتوان ادعا کرد که یارانه ها دقیقا برعکس عمل می نمایند و در حال تباه نمودن آینده کشور نیز هستند.
جالب تر این است که بدانیم نوعی پوپولیسم (به معنای فریب کاری )هم در شکل یابی و توزیع این گونه یارانه ها در همه دولت ها نفش آفرینی کرده است. هزینه تولید یک لیتر بنزین حداقل ۵۰ سنت است .
اگر دلار را با نرخ واقعی خود یعنی ۸۰۰۰ تومان در نظر بگیریم قیمت واقعی این ماده مصرفی ۴۰۰۰ تومان خواهد بود.
فروش بنزین به ۱۰۰۰تومان یعنی یارانه ۳۰۰۰ تومانی در هر لیتر.
روزانه بطور متوسط ۸۰میلیون لیتر مصرف کشور است ، یعنی هر ساله بیش از ۱۰۰هزار میلیارد تومان یارانه برای بنزین تعلق میگیرد .
تا اینجا، مساله خاصی بوجود نمی آید، مثلا کل یارانه نقدی دولت به همه مردم (اعم از فقیر و سرمایه دار )سالانه نزدیک ۵۰هزار میلیارد تومان است. اما بنزین یک نکته مهم دارد، سهم مصرف دهک های ثروتمند جامعه ۲۵برابر بیش از دهک های فقیر جامعه است.
یعنی هر کسی ثروتمندتر است، بیشتر مصرف میکند و یارانه بیشتری هم میگیرد.
در واقع یارانه بنزین مستقیما به جیب ثروتمندان میرود در حالیکه دولت ها با یک شعار پوپولیستی ، منت این تصمیم خود را بر سر فقرای جامعه میگذارند که برای حمایت از شماها به بنزین یارانه میدهیم.
میدانیم که بهانه گران نکردن بنزین، افزایش نرخ کرایه هاست. حتی خود این موضوع هم به شرط اراده دولت با سیستم سهمیه بندی قابل مدیریت است.
به نظر میرسد فرصت ها برای تدبیر این مساله مهم برای دولت دوازدهم به سرعت در حال از دست رفتن است و لازم است با اتخاذ تدابیر عقلانی و ضمن همراه نمودن مردم از اتلاف منابع مالی کشور جلوگیری شود .

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از