روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 280
  • 659
  • 1,437,841
بودجه عیار سنجش نمایندگان

این روزها فصل بودجه است. بودجه به زبان ساده یعنی پولی که دولت برای پیشبرد برنامه هایش به یک استان و یا کل کشور اختصاص میدهد. از این روی اصطلاحا بودجه را میتوان لیله القدر توسعه استان ها نامید چرا که در کشورهای توسعه نیافته ای چون ایران، بخش مهمی از اقتصاد و همچنین امورات عمرانی که میتواند منجر به ارتقای استانداردهای زندگی شهروندان شود در دست دولت است.
نظام بودجه ریزی
بودجه نویسی در کشور ما بر عهده سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بودجه کشور است. این سازمان به اذعان مسئول ارشد کشوری و نیز مسئول استانی آن (دکتر بهبودی) هنوز نتوانسته اند از قالب های بودجه ریزی سنتی فاصله گرفته و بر اساس نظامات بودجه ریزی مدرن ، بودجه نویسی کنند. روش معمول در سنوات گذشته برای بودجه نویسی روش افزایشی بوده است. یعنی هر استانی با هرتعداد پروژه و هر خدمات مفروض، که اطلاعات بودجه ای آن وجود دارد، با نسبت مشخصی نسبت به سال قبل ، از مبلغی برخوردار میشود.
آنچه در کشورهای پیشرفته مورد قبول است، بودجه نویسی عملیاتی است که البته به دلیل تبعات اجتماعی این روش ، بسیاری از نخبگان کشور، هنوز ایران را آماده استفاده از چنین روشی نمی دانند.
واقعیت میدانی
همه این روشهایی که به لحاظ نظری برای روش بودجه نویسی کشور مورد بحث قرار میگرد تقریبا همگی کشک هستند، یعنی در عمل بسیاری از این روشها فقط نامی از خود در بودجه دارند تا مسئولین این امر با تکیه بر آنها ،به دفاع از عملکرد خود بپردازند. حسب تجربه چند دهه ای و حسب عملکرد خود این سازمان ، مهمترین مبنایی که در نظام بودجه ریزی ایران خود را به خوبی نشان می دهد ، باجگیری یا حق سیبیل گرفتن توسط نمایندگان مجلس است.
بودجه کشور در دولت به هر شکلی که میخواهد نوشته شود، هیچ اهمیتی ندارد ، در گلوگاهی به نام مجلس باید رضایت نمایندگان مجلس را اخذ نماید و کار بودجه نویسی دقیقا از این جا به بعد شروع میشود. اصطلاحا چرک نویس بودجه از دولت به مجلس می آید تا نمایندگان آن را پاک نویس کنند.
استعفای نمایندگان اصفهان که باعث اختصاص بودجه ای مناسب برای احیای زاینده رود شد نمونه ای روشن از این مدل مشخص است . حال ازامروز ۷ روز کاری نمایندگان مجلس استان فرصت دارند تا نسبت به جذب اعتبار برای پروژه های مهم استانی و شهرستانی منابع دولت را در اختیار گیرند. اگر امروز همه نمایندگان مانند نمایندگان اصفهان برای جذب اعتبار برای پروژه های اولویت دار استان همت کردند ، به وظیفه خود نیز عمل نموده اند اگر نه که تا یقینا نمره مردودی از مردم خواهند گرفت.
رسانه ها نیز باید اعداد مصوب فعلی که دولت به مجلس پیشنهاد کرده است را با اعدادی که از کمیسیون تلفیق بیرون خواهد آمد، مقایسه و به افکار عمومی منتقل نمایند تا میزان عملکرد واقعی نمایندگان مجلس مشخص شود.
گفتنی است در قانون بودجه امسال استان آذربایجان شرقی با حدود ۹۰۰۰ میلیارد تومان بودجه ، با ۴ رتبه افت در جایگاه نسبت به سال گذشته مواجه شده است .
در مصاحبه با دکتر معصومه آقاپور نماینده مردم شبستر از او می پرسم آیا مجمع نمایندگان استانی تا کنون برای برخورداری هر چه بیشتر از بودجه کشور بخصوص در حوزه عمرانی جلسه ای داشته اند؟
وی گفت فردا عصر در تبریز نخستین جلسه مجمع نمایندگان در این خصوص برگزار خواهد گردید. هم چنین از این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس پرسیدم، آیا از طرف سازمان برنامه و بودجه استان اعداد و ارقامی در خصوص اولویت های بودجه ای استان دریافت کرده اید که با پاسخ منفی وی مواجه شدم.
وی گفت: البته یک ماه تا تعیین تکلیف نهایی بودجه زمان داریم چرا که هنوز اعضای کمیسیون تلفیق مشخص نشده است .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز