روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 139
  • 693
  • 1,436,288
بودجه و بازی با افکار عمومی

بودجه ، این مشهود ترین نقش دولت در باب توسعه کشوراست که از طریق تخصیص منابع میتواند به وظایف خود جامه عمل بپوشاند.
اما در کشور ما بودجه ، اسم رمزی شده است در زبان دولتی ها برای نشان دادن دست های بسته شان. سال پیش در همین ایام بودجه نویسی کشور بود که روحانی از مردم خواست تا بودجه را رها نکنند. او تلویحا به مردم و احزاب و جریان های سیاسی حامی دولت گرا می داد تا ببینند که چقد از بودجه به نهادهایی غیر از دولت اختصاص داده میشود ولی آنها در برابر این تخصیص ها هیچ مسئولیتی برعهده نمی گیرند و علی القاعده موجب اتلاف منابع کشور میشوند. البته همان روزها هم فقط بودجه چند صد میلیارد تومانی صدا وسیما و چند نهاد فرهنگی را به عنوان دستاویزی برای این بهانه گیری سیاسی طرح و منتشر نمودند.
هرچند آن ماجرا با پیش آمدن حوادث دی ماه و متعاقبا افزایش نرخ دلار و حرکت اقتصاد کشور به سمت پرتگاه، دولت را تا حدود زیادی به این جمع بندی رساند که علاوه بر چرخش سیاسی به سمت راست ، می بایستی بیخیال این نوع مباحث تنش آفرین هم باشد. اما امسال نیز همان داستان اطلاع رسانی قطره چکانی دولت اغاز شده است . با تثبیت تقریبی اقتصاد کشور، بازهم همان داستان نخ نما توسط دولت در حال اجراست .
بعنوان نمونه میتوان به سخنان اخیرحسام الدین آشنا از مشاورین مورد اعتماد روحانی و از ارکان اصلی تصمیم گری در دولت اشاره نمود. وی دراین صحبت ها ، کدهای خوبی را برای کارشناسان مکشوف می کند . او مثل روحانی که در سال قبل در فصل بودجه نویسی از مردم خواست تا بودجه را زیر ذره بین قرار دهند آشنا هم ظاهرا تلاش میکند مردم را به نوعی دنبال نخود سیاه بفرستد.
داماد وزیر اطلاعات قتل های زنجیره ای که خود نیز در آن مقطع خون دل بزرگی بر اصلاح طلبان خورانده است میگوید شما نمی دانید در بودجه چه خبر است . یک ردیف بودجه زوری را نمی دهیم، کل بودجه را گروگان میگیرند تا بودجه شان را بگیرند . او بدون اینکه اشاره ای به کسی یا ارگانی خاص داشته باشد در یک سیاست سناریویی که اغلب در نهادهای امنیتی مورد استفاده قرار میگرد، تلاش میکند با گنگ شدن فضا، از دولت تا حدود زیادی سلب مسئولیت نماید تا هزینه های اقتصادی ، اجتماعی وضع موجود در این گرد و غبار گم شود.
سخنان آشنا بعد از ۶ سال دولت داری درحد بهانه کودکانه ای است که مورد تمسخر چپ و راست سیاسی قرار گرفته است. حتی با فرض صحت گفته های آشنا، این ظاهرا چهره فوق امنیتی باید به سوالات مهمی پاسخ دهد :
الف. اگر وضعیت مملکت داری در طول ۶ سال گذشته این گونه بوده است که دولت عملا گروگان عده ای پشت پرده نشین بوده است چرا با علم براین اوضاع رییس جمهور مطالبات سیاسی اصلاح طلبانه را به پای منفعت طلبی شخصی خود فدا نموده است و چرا رییس جمهور دراین ۶ سال نتوانسته است تغییری در روند امور ایجاد کند. اگر دولت نتوانسته این کار را بکند آیا بهتر نبود استعفا می کرد.
ب. اگر این سخنان بازهم حواله دادن هواداران دولت به دنبال آدرس های غلط سیاسی بوده وبه نوعی فریب کاری است ، این مشاور محترم مگر نمیداند در کف خیابان شعارهای تندی علیه ارکان دولت سر داده میشود و آیا اکنون فرصت مناسبی برای تحریک سیاسی افکار عمومی است ؟
البته این نحوه برخورد با مسائل کشور، اختصاصی به مشاوران دولت ندارد و شخص روحانی نیز از این نوع مواجهه با مسائل بی بهره نیست ، هرچند متاسفانه ، منافع اصلاح طلبان داخل دولت اقتضا نمیکند در مورد این سیاست ها با مردم صریح تر سخن بگویند . روحانی با تیم اصلی اصولگرای همراه خود یعنی واعظی و نوبخت به وزارت راه و شهرسازی میرود و به قول روزنامه ایران از بدنه اجرایی خود حساب کشی میکند اما در دیگر سو در مقابل فشار مخالفان fatf و یا cft تنها به یک استوری چند ثانیه ای در اینستاگرام بسنده میکند. دولت حتی این جرات را هم ندارد که مواضع شفاف خود را در قالب بیانیه رسمی به اطلاع عموم برساند و تلاش می کند اعمال و رفتارش مصداق تذبذب باشد.
با این تفاسیر معلوم میشود نخبگان اصلاح طلبی که چندی پیش پیشنهاد استعفای دولت را زمزمه میکردند ، از پشت پرده های مهمتری آگاه شده اند که در صورت افشای آنها بدنه اجتماعی هوادار دولت نظر دیگری نسبت به آن اتخاذ خواهد نمود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز